szerző:
Kulcsár Hajnal (hvg.hu)
Tetszett a cikk?

A félszocpol kibővítése, egy garanciaalap létrehozása, és a lakbértámogatási rendszer bevezetése került bele a kormány januárban induló új lakásprogramjába, amelynek új elemeire jövőre 17 milliárd forintot költenek a költségvetésből - mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Csabai Lászlóné lakásügyi kormánymegbízott.

hvg.hu: Januártól indul a kormány új lakásprogramja. Mely elemeit tekinti legfontosabbnak és miért? Mi volt az, amiről a költségvetési huzavona miatt esetleg az eredeti tervhez képest le kellett mondani?

Csabai Lászlóné: Az új kormányprogramnak három új eleme van: a garanciaalap, a félszocpol kibővítése és a lakbértámogatási rendszer, azaz az adókedvezménnyel járó bérbeadás. A garanciaalapot a harminc éven aluli házaspárok és élettársak, valamint gyermeküket egyedül nevelő szülők vehetik igénybe. Közülük is azok, akiknek még nincs lakásuk, viszont van annyi jövedelmük, hogy a felvett hitelt törleszteni tudják. A félszocpol kiterjesztése sokat segíthet a harmincöt év alatti gyermekes családoknak. Lényeges eleme a lakáspolitikának a lakásbérbeadás adókedvezménnyel való ösztönzéssel. A huszonöt százalékos forrásadó helyett csak tizet kellene fizetnie annak, aki öt évre bérbe adja a lakását az önkormányzatnak.

Az új bérlakásépítések támogatásáról egyelőre le kellett mondanunk. A lakbértámogatáshoz tartozik, hogy januártól a szociálisan rászorulók kedvezményt kapnak, meghatározott jövedelmi és szociális feltételek megléte esetén. Ennek a támogatásnak a mértéke nem lehet több a lakbér harminc százalékánál.

A garancialappal kapcsolatban folyamatosan azt hangoztatják az elemzők, hogy csak egy szűk rétegnek fog segíteni. Nem jelent-e hátrányt sok hitelfelvevő fiatalnak, hogy túl magas lehet a garantált hitel havi törlesztőrészlete? Devizahitelt is felvehetnek ebben a programban a lakásvásárlók?

A garancia lehetővé teszi, hogy a lakás árának, vagy az építési költségnek akár 80-90 százalékára vegyenek fel hitelt a harminc éven aluli házaspárok, élettársak. Az elemzők előszeretettel számolnak a tizenötmilliós lakásra fölvett hitel törlesztőrészletével. Úgy vélem, hogy aki megelégszik egy másfélszobás használt lakással, ami Budapesten is megvehető nyolcmillió forintért, annak nem kell havonta 80-100 ezer forintot törleszteni. S ha ehhez még igényeli a félszocpolt, már lényegesen kevesebb hitelt vesz föl, így a havi törlesztőrészlet sem lesz több 50-60 ezer forintnál. Ezt az összeget egyébként is kifizetné albérletre, s mennyivel jobb, ha saját lakását törleszti. Forinthitelek és devizahitelek esetében is igényelhető a garanciaalap.

A lakáspolitikai koncepció új elemei 17 milliárd forinttal terheli majd a jövő évi költségvetést. Összeségében pedig 260 milliárd forintot fordítanak lakáspolitikai célokra.

A használt lakás vásárlásra is kiterjesztik a félszocpol és a szocpol felhasználásának lehetőségét is. Miért volt szükség erre a módosításra? Miből finanszírozzák ezeket a kedvezményeket?

Otthonteremtési kedvezményként szerepel a lakásprogramban a korábban félszocpolként említett konstrukció, amelynek az a lényege, hogy használt lakás vásárlásakor ötven százalékos lakástámogatást igényelhetnek a harmincöt év alatti gyermeket nevelő házaspárok, ha addig nem volt lakás a tulajdonukban. A módosításokkal a fiatalok első lakásvásárlását szeretnénk megkönnyíteni. Egy zárt, az önkormányzatok által kezelt keretből lehetne igényelni ezt a támogatást, továbbá a lakásépítési áfa-visszatérítésének megszűntetésével teremtünk forrást a lakásprogram új elemeihez.

Az óriási kínálat és a megtorpanó kereslet ellenére a piac ragaszkodik az elért árszinthez. S a kormány sem titkolja, hogy a piac újjáéledését várja a kedvezmények bevezetésétől. Ennek ellenére a szakemberek nem várják, hogy az új lakásprogram élénkítené a piaci keresletet. Egyetért-e ezzel, és miért (miért nem)?

A használt lakások piacát mindenképpen élénkíteni fogja a forgalmat, főleg a félszocpol miatt, amit eddig csak új lakásnál igényelhettek, ez hatással lesz az új lakások piacára is. Ha a használt lakás piac megmozdul, az új lakásépítést is segíti. Nem gondolom azt, hogy a piac ragaszkodna az elért árszinthez, hiszen a pangás miatt nagyon sok befektető kénytelen volt engedni az árból. Az biztos, hogy nem lesz olyan bumm, mint 2003-ban, de ez nem is baj, mert olyan indokolatlanul magas árak alakultak ki, hogy az állami támogatás egy részét nem a rászorulók kapták. Szerintem a piac egy része lassan elfogadja a tavalyi ingatlanárakat.

A kedvezményes lakáshitelek törlesztésének adókedvezményei nem változnak jövőre. Emelkedik-e az ötmilliós hitelplafon?

Nem kaptunk rá pozitív választ a kormány részéről, de az elmúlt hónapok arról tanúskodnak, hogy megoldják az emberek ezt a problémát a devizahitellel. S nem gondolnám, hogy ezzel rosszul járnak, nem tartom valószínűnek, hogy sokat gyengülne a forint.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!