Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Egyértelműen a tavalyi év tekinthető a rendszerváltás óta eltelt időszak legkedvezőbb évének a román gazdaság számára - olvasható az Erdélyi Riport legújabb számában.
Králik Lóránd átfogó elemzésében kifejti: a tavalyi év több szempontból is kedvező volt a román gazdaság számára. Eldőlt például, hogy az ország valószínűleg 2007-ben csatlakozik az Európai Unióhoz, az integrációs szervezet kétszeri halasztás után, ha fenntartásokkal is, de működő piacgazdaságnak ismerte el a romániait.
Az infláció egy számjegyűre csökkent, nőttek a lakossági megtakarítások, emelkedett a bérek vásárlóértéke és a fogyasztás, de bővült az ipari termelés, az elmúlt 15 évben nem tapasztalt mértékben nőtt a GDP is, sőt, nem szabad megfeledkezni a nagyprivatizáció felgyorsulásáról sem.
Elmaradtak a kellemetlen meglepetések, s a prognózisok talán először kullognak az eredmények mögött a gazdaság jó néhány területén - írja Králik. Emlékeztet: a GDP növekedésének megbecslésénél tavaly ilyenkor még sokan nagyon merész célkitűzésnek tartották a hat százalékot is, ám ahogy telt az év, kiderült, akár a 7,6-7,8 százalékos növekedés is elképzelhető.
A termelésbővülést ugyanakkor egyelőre nem tudta hasonló mértékben követni a termelékenység növekedése, ami később, a román piacnak az uniós termékek előtti, 2007-ben esedékes teljes megnyitásakor még komoly gondokat okozhat - véli a szerző, hozzáfűzve, hogy a GDP-növekedést szerencsére nem követte a fogyasztás hasonló mértékű bővülése.
Emlékeztet: már 2003 végén a román gazdaság számára egészségtelenül felgyorsuló fogyasztás megfékezése érdekében a jegybank megemelte az alapkamatot, amely egész évben szokatlanul magas szinten volt, 7-8 ponttal meghaladva az inflációs rátát. Az alapkamat csak 2004 decemberére csökkent 17 százalékra, s még így is túlzottan magas a tőkepiaci liberalizáció küszöbén - olvasható az Erdélyi Riport elemzésében.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.