szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Monetáris Tanács hétfői ülésén elnökhelyettesévé választotta Auth Henrik alelnököt. A testület nem tárgyalt a jegybanki alapkamatláb megváltoztatásáról - áll a Magyar Nemzeti Bank által kiadott közleményben.

A Monetáris Tanács jóváhagyta a 2004. december 20-i kamatmeghatározó ülés rövidített jegyzőkönyvét, amely 2005. január 14-én 14 órakor jelenik meg az MNB honlapján magyarul és angolul.A testület december 20-án a jegybanki alapkamat mértékét 10 százalékról 9,5 százalékra mérsékelte.

A Monetáris Tanács következő, január 24-i ülésén piaci információk szerint már a négy új taggal kibővített grémium dönt a kamatok mértékéről. Ezt megerősíti, hogy a parlament szakbizottságai már a jövő héten meg kívánják hallgatni a jelölteket. A Gazdasági Bizottság valószínűleg január 17-én tart ülést - mondta Puch László elnök.

Pénzügyi körökből származó információk szerint Bánfi Tamás, a Corvinus Egyetem tanszékvezető tanára, Neményi Judit, a Pénzügykutató Rt. főmunkatársa és Tarafás Imre, a jegybank korábbi elnökhelyettese számíthat biztosan arra, hogy a miniszterelnök a testületbe jelöli. Rajtuk kívül Antal Lászlót, a Magyar Külkereskedelmi Bank elnöki tanácsadóját, Chikán Attilát, a Corvinus Egyetem professzorát és Karvalits Ferencet, a CIB Bank vezérigazgatóját tartják esélyesnek a tagságra.

A jegybanktanácsnak tagja jelenleg Járai Zsigmond MNB elnök, az alelnökök: Szapáry György, Auth Henrik, Adamecz Péter, valamint Bihari Vilmos, Hardy Ilona, Kádár Béla, Kopits György és Oblath Gábor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Nem 11, hanem 13 fősre bővítenék a Monetáris Tanácsot

Az Országgyűlés költségvetési bizottsága szerdán késő este a jegybanktörvény módosításáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott indítványok közül támogatta azt, hogy a jegybank Monetáris Tanácsának létszámát a jelenlegi maximum 9 főről 13-ra emeljék fel.

Gazdaság

Jegybanki törvény: monetáris szkander

A kormány kitart a jegybanki törvényt módosító indítványa mellett, miközben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elkeseredetten kampányol a terv ellen, Brüsszel pedig megtorpedózhatja a javaslatot. Bármi lesz is a meccs vége, az elemzők szerint a javaslat csak tovább fűti a kormány-jegybank konfliktust és negatív üzenet küld a befektetőknek.