szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése 2006-ban a tavalyihoz hasonló lesz. Az infláció tovább csökken, a reálkeresetek gyorsan emelkednek, a foglalkoztatás érdemben nem változik. A választások után költségvetési reformok és kiigazítás várható, amely megalapozza a kamatok további mérséklését is.

A magyar gazdaság 2005-ben és 2006-ban egyaránt kb. 4,2 százalékkal emelkedik, lényeges változás az egyes ágazatok dinamikájában sem várható. Kiemelkedő marad az építőipar teljesítménye, amely tavaly 17 százalékkal bővült - tette közzé a GKI Gazdaságkutató legújabb felmérését. Az ipari termelés a 2004. évi ütemhez hasonló ütemben emelkedett, de ezen belül az export kissé lassult (15%-ról 11%-ra), a belföldi értékesítés viszont 1 százalékos csökkenés után több mint 4 százalékkal bővült.

A leggyorsabban az építőanyagok, a híradástechnikai cikkek és járművek termelése nőtt, visszaesett viszont az élelmiszer- és textilipar. A cipőipar több évi hanyatlás után ismét erőre kapott. Leggyorsabban a közép-dunántúli és az észak-magyarországi régió ipari teljesítménye bővült, a legnagyobb visszaesés a Dél-Dunántúlon történt.

Tavaly az export és az import is lassabban emelkedett, mint 2004-ben, az export lendülete azonban kevésbé csökkent, így a külkereskedelmi hiány több mint egymilliárd euróval mérséklődött. Idén a kivitel és behozatal közel párhuzamos fejlődése valószínű.

Foglalkoztatás és keresetek

A foglalkoztatás 2005-ben lényegében nem változott - a versenyszektorban kissé emelkedett, a költségvetési szférában csökkent -, a munkanélküliség 1 százalékponttal emelkedett. Idén nem várható lényeges változás. Januárban több mint három évtizede nem tapasztalt, 3% alatti szintre csökkent az infláció. A következő hónapokban az áfa-csökkenés fokozatos érvényesülésének hatására érezhetően 2% alá megy az árindex.

A III-IV. negyedév során azonban - a világpiaci ármozgásokat tükrözve - egyes energiahordozók és más állami/önkormányzati közszolgáltatások ára várhatóan emelkedni fog. Továbbra is árcsökkenés lesz viszont a ruházati cikkek és tartós fogyasztási cikkek piacán. Az év egészében - a költségvetési reformok és kiigazítás mértékétől és időzítésétől függően - 2-2,5%-os, az év végén 3% körüli infláció várható.

Tavaly a reálkeresetek 6,3%-kal nőttek, ez azonban részben a költségvetési szférában dolgozók 13. havi fizetésének korábbitól eltérő időpontú kifizetésének volt a következménye. A versenyszektorban mintegy 4,5%-kal, a költségvetési szektorban a 13. havi fizetést figyelmen kívül hagyva is ezt kissé meghaladóan emelkedtek a reálkeresetek. Idén is ezt megközelítő ütem várható.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Veres: államháztartási reform kell

Veres János pénzügyminiszter nyugtat és egyben államháztartási reformot sürget. A Fidesz triumfál és változást helyez kilátásba. A piaci elemzők pedig inkább rezignáltak a harmadik nagy hitelminősítő, a Moody's figyelmeztető bejelentése után.

MTI Itthon

Áder: a kormány megszorításokra készül

A Fidesz frakcióvezetője szerint az ország egyre rosszabb helyzetben van Gyurcsány Ferenc hivatalba lépése óta. Göndör István szerint a fideszes politikus nyilatkozatával többet árt Magyarországnak, mint az istencsapása.

MTI Gazdaság

Reformokat sürget Bokros Lajos

Az államháztartási reform szükségességét hangoztatta Stumpf István volt kancellári miniszter és Bokros Lajos volt pénzügyminiszter az ICEG Európai Központ és a Hungarian Business Leaders Forum által szervezett "Utolsó lehetőség" című konferencián.