szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mol megduplázza az osztalékot, részvényenként 325 forintot fizet.

Ha a tulajdonosok jóváhagyják az igazgatóság előterjesztését, akkor a Mol Rt. 2005. évi osztaléka közel duplája lesz az előző évinek, részvényenként 325 forint. Az olajcég igazgatósága az április 27-i éves rendes közgyűlésen a magyar számviteli szabályok alapján számított nem konszolidált, auditált 399 milliárd forint adózott nyereségből 35 milliárd forint osztalék kifizetését javasolja, ami a saját részvények számától függően részvényenként körülbelül 325 forint, a névérték 32,5 százaléka.

Az elmúlt évben a 2004. évi profitból a Mol részvényenként 165 forintot fizetett. Az olajtársaság korábban nyilvánosságra hozott 2010-ig szóló ötéves stratégiájában célul tűzte ki, hogy 2010-re az osztalék-kifizetés arányát a régiós iparági versenytársak szintjére emeli, ami jelenleg az eredmény 30 százaléka. Az osztalék-fizetési előterjesztés ugyanakkor azt is tartalmazza, hogy a társaság további akvizíciókat tervez a közép-kelet-európai régióban, mely akvizíciókhoz szükséges a keletkezett eredmény jelentős részének csoporton belül tartása.

A közgyűlés napirendjén szerepel az igazgatóság felhatalmazása saját részvények vásárlására. A határozati javaslat szerint az igazgatóság az alaptőke legfeljebb 10 százalékáig vásárolhat saját részvényeket a közgyűléstől számított 18 hónapon belül. A saját részvényeket az akvizíciók során fizetőeszközként használhatja a társaság, továbbá dolgozói ösztönzésre és a tőkeszerkezet optimalizálására is fordíthatja.

A Mol az eddigi részvényjuttatáson alapuló vezetői ösztönző rendszerét 2006-ban úgy kívánja átalakítani, hogy az fenntartsa a menedzsment hosszú távú érdekeltségét a Mol részvények árfolyamának növelésében. Az életbe lépő opciós ösztönzési rendszer alapja az opció futamideje alatt elérhető árfolyam-növekedés. Amennyiben nincs árfolyam-növekedés, jövedelem sem keletkezik.

A megfelelő kötelező vételi ajánlat nélküli bújtatott befolyásszerzés elleni védelemként az alapszabályba beépítik, hogy az ötéves időtartamra választott igazgatósági és felügyelő bizottsági tagok több mint egyharmadának 12 hónapon belüli visszahívása csak akkor lehetséges, ha valamely részvényes nyilvános vételi ajánlattal jutott a részvények több mint 33 százalékához.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!