szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) véleménye szerint olyan szabályozott versenyt kellene kialakítani a gyógyszerpiacon, amely növeli a hatékonyságot és szabályozással teremti meg a szükséges garanciákat.

A gyógyszerpiac liberalizációjáról tartott keddi budapesti háttérbeszélgetésen Torjákné Amberger Teréz irodavezető elmondta: a gyógyszerpiac szabályozásával kapcsolatos jelenlegi törvényjavaslatban az a fajta piacnyitási modell szerepel, amelyet a hivatal már korábban is javasolt.

Arra a kérdésre, hogy ha megtörténne a piacnyitás ezen a területen is, az emelné-e az árakat, az irodavezető azt mondta: egy, a piac szereplőit érintő adó kivetése esetén várható, hogy emelkednek az árak a nem támogatott gyógyszereknél.

Torjákné Amberger Teréz hangsúlyozta, hogy az Európai Unióban egyértelmű az a törekvés, amely a liberalizációs folyamat elindulását sürgeti.

Az irodavezető elmondta: külön kell választani a gyógyszergyártók és a patikák versenyét. A gyógyszertárak közötti versenyben elsősorban racionális szempontok játszanak szerepet. Így például a patikai elhelyezkedése, nyitva tartása, a kereskedelmi és az egészségügyi szolgáltatások minősége, mennyisége. Megjegyezte: véleménye szerint jelenleg a patikák nem nyújtanak egészségügyi szolgáltatásokat.

A GVH álláspontja szerint indokolatlan az a félelem, hogy ha nem csak patikákban lehet a gyógyszerekhez hozzájutni, és az így kialakult árverseny következtében a gyógyszerek egy része olcsóbb lesz, akkor a beteg többet szedne be.

Megjegyzik, hogy a nem támogatott készítmények a rendszerváltás óta szabadárasok, az elmúlt években mégsem voltak nagy árváltozások. A beterjesztett javaslatban van néhány olyan megoldás is, amit a GVH nem tart célszerűnek és a szabályozás céljához megfelelőnek.

A versenyhivatal nem ért egyet azzal, hogy a személyi jogos gyógyszerésznek a gyógyszertárat üzemeltető vállalkozásban tulajdonosnak kell lennie. Ezen túl a GVH szerint az árrés szabályozás jelenlegi megoldása magas ellenőrzési költségeket okozhat az állam számára. Kevesebb, ösztönzőbb és olcsóbb szabályozásra lenne szükség álláspontjuk szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Átfogó szűrés indul a gyógyszercsalások kiszűrésére

Néhány napon belül a gyógyszercsalások kiszűrésére országos bizottságot állít fel a francia kormány - jelentette be pénteken Xavier Bertrand francia egészségügyi miniszter a Le Parisien című párizsi napilapnak adott interjújában.

Salgó Andrea (hvg.hu) Plázs

Drágább lesz a gyógyszer januártól?

A kormány pénteken nyújtotta be a Parlamentnek az egészségügyi reform tervezetét, s januárban már életbe léphetnek a törvény első intézkedései. De vajon elérheti-e egyik fő célját, s valóban könnyebben és olcsóbban juthatunk majd gyógyszerhez? A hvg.hu erre a kérdésre kereste a választ, miközben az intézkedés mellékhatásait vizsgálta.

MTI Plázs

Harminckét gyógyszert forgalmazhatnak patikákon kívül

A kormány szigorítaná a gyógyszergyártók orvosi rendelőkben folyó promóciós és marketing tevékenységét - közölte Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára kormányszóvivői tájékoztatón.

MTI Gazdaság

Tetemes veszteség a gyógyszerpapíroknál

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 76,69 pontos eséssel, 22.429,08 ponton zárt csütörtökön, a szerdai záró értékhez képest ez 0,34 százalékos gyengülés.

MTI Itthon

Újabb akciókkal folytatják a tiltakozást a gyógyszerészek

Csütörtöktől különböző akciókkal tiltakoznak a gyógyszerészek a kidolgozás alatt álló, a gyógyszerellátást érintő törvényjavaslatok ellen, mivel azok véleményük szerint nem a betegek javát szolgálják - közölte Lestyán Balázs, a Magyar Gyógyszerész Kamara válságbizottságának elnöke.