szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Romániában nemzetbiztonsági kérdéssé vált az energiapiac privatizálása: Traian Basescu államfő bejelentette: a Legfelső Védelmi Tanács (CSAT) következő ülésén ez a kérdés is szóba kerül.

Romániában november elsejétől 8,5 százalékkal kell többet fizetnie a lakosságnak a gázért.

A román sajtó szerint a drágulás egyik oka a Petrom olaj- és gáztársaság 2004-es privatizációjának körülményeiben keresendő. A nyilvánosságra került privatizációs szerződés alapján a sajtó azt állítja, hogy a vállalatot a román állam számára előnytelen feltételek között adták el az osztrák OMV-nek.

A Romania Libera című napilap szerint például a román állam és az OMV közötti megállapodás értelmében az osztrákok egyoldalúan állapíthatják meg a gáz árát, míg a román hatóságok csak válsághelyzetben szólhatnak közbe.

A lakossági földgáz árát szabályozó hatóság vezetője is elismerte, hogy a román államnak kevés joga van az ár alakulására hatni. A tisztségviselő közölte, hogy csak a fogyasztói ár 30 százalékát befolyásolhatják, 70 százalékban az objektív, liberalizált piaci tényezők a meghatározók.

A román sajtóban nagy visszhangot keltett az az eddig titokban tartott szerződési kitétel is, miszerint Románia kőolaj- és földgáztartalékait is koncesszióba adták az OMV-nek a Petrommal együtt. A román államnak fizetett fix értékű havi illetékek pedig 2014-ig változatlanok maradnak.

Nem lehetett többet elérni, ezek voltak akkoriban a legelőnyösebb feltételek, magyarázta a Petrom privatizációs bizottságának vezetője, Dorinel Mucea a Ziua című napilapban megjelent nyilatkozatában. Elmondta, hogy az ásványkincsek koncessziójához az osztrákok eredetileg harmincéves határidő elfogadását kérték a változatlan értékű illetékek fizetésére, a román félnek ezt sikerült tíz évre lealkudnia. Mucea emlékeztetett, hogy az eladás bejelentésekor minden piaci elemző dicsérte a román kormányt.

Ma többen firtatják, hogy Romániának miért kellett eladnia a mindig is jó gazdasági eredményeket elérő Petromot. A privatizációs bizottság vezetője emlékeztetett: Románia kötelezettséget vállalt az Európai Unióval és a nemzetközi pénzintézetekkel szemben, hogy eladja az olajvállalat részvénytöbbségét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Egységesedő energiapolitika, vita menekültügyben

Közelebb került az Európai Unió a tagországok állam- és kormányfőinek pénteki informális ülését követően ahhoz, hogy az energiapolitikában egységes szellemben tudjon tárgyalni az unión kívüli partnerekkel, emellett lépést tett az EU közös kutatóközpontjának létrehozása felé is. Hűvös fogadtatást kapott viszont a menekültügyi egységesedésre tett felhívás.

MTI Gazdaság

Kóka: legyen az energia az ötödik uniós szabadságjog

Az Európai Unió négy alapvető szabadságjoga mellé sorakoztassuk fel az energia szabad áramlásának lehetőségét is - így foglalta össze Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a kelet-közép európai energetikai miniszterek budapesti tanácskozásán elfogadott regionális közös nyilatkozat lényegét.

euractiv.hu Tech

Eurómilliók a fejlődő országok tiszta energiaforrásaiért

Megújuló energiaforrások és energiatakarékos megoldások fejlesztését célzó magán és állami befektetéseket szorgalmaz az Európai Bizottság a fejlődő országokban. Erre a célra négy évre szólóan 80 millió eurót különítenek el.

MTI Világ

Nyilvános az EU energiatakarékossági terve

Az Európai Unió csütörtökön nyilvánosságra hozta az energiafogyasztás 2020-ig 14 százalékkal történő mérséklésére vonatkozó tervét. Az importált energiaforrásoktól való függőség enyhítését, a környezetvédelmi célok megvalósulását reméli a tervtől Andris Piebalgs, a bizottság energiaügyekben illetékes biztosa.