szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon a kutatás-fejlesztésben az üzleti vállalkozások nem elég aktívak, 2005-ben az erre a célra fordított mintegy 207 milliárd forintnak mindössze 39,4 százalékát adták - mondtak Balogh Tamás, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) főosztályvezetője hétfőn az Innováció és Siker című szemináriumon Budapesten.

A budapesti finn nagykövetség és a Finnagora szervezet közös szemináriumot rendezett hétfőn Budapesten, ahol finn innovációs szakértők és magyar szakemberek vitatták meg az innováció és a siker témakörét. Balogh Tamás úgy vélekedett, az lenne a kedvező, ha Magyarországon a kutatás-fejlesztés kétharmadát a vállalkozások adnák.

A főosztályvezető utalt arra, hogy a magyar kormány  ösztönzi a vállalkozások kutatás-fejlesztési, innovációs tevékenységét, például adókedvezményt ad, az innovációs alapból a nem befizető mikro- és kisvállalkozások is kaphatnak támogatást. 

A GKM főosztályvezetője utalt arra, hogy a Magyarországon kutatás-fejlesztéssel foglalkozó vállalatok körében erős a külföldi jelenlét, a kutatás-fejlesztéssel foglalkozó vállalkozások 80 százaléka külföldi tulajdonú.

Balogh Tamás a jövő évi magyar kutatás-fejlesztési források között említette az innovációs alapot, az Új Magyarország Fejlesztési Terv gazdaságfejlesztési operatív programjának lehetőségét, az OTKA-keretet, és európai uniós lehetőségeket, köztük a 2007-ben induló VII. kutatás-fejlesztési keretprogramot.

A szemináriumon Jaakko Rauramo, a SanomaWSOY igazgatótanácsának elnöke rámutatott, hogy szembetűnően nagy a különbség Magyarország és Finnország között a kutatás-fejlesztésre fordított kiadás nagyságát illetően. Míg Finnországban évente több mint 5 milliárd eurót költenek kutatás-fejlesztésre, addig Magyarországon ez 830 millió euró körül van. 

Timo Kekkonen, a Finn Iparszövetség igazgatója előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy Finnország jelentős pénzeszközt, GDP-jének 3,5 százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre, amelynek 30 százalékát az állami, 70 százalékát a magánszektor adja. Az évi mintegy 5,5 milliárd euró kutatás-fejlesztési forrás legnagyobb hányadát a cégek adják, őket követik az egyetemek, és a legkisebb arányban az állami szektor részesedik.

A Finn Iparszövetség igazgatója úgy vélekedett, hogy országa innovációs sikeréhez hozzájárult a politika, a gazdaság szereplőinek hosszú távú elkötelezettsége a gazdaságot segítő tudás létrehozása iránt, valamint a hálózatok épülése az egyetemek és az üzleti szféra között. Timo Kekkonen felhívta a figyelmet arra, hogy a finn innovációs siker hosszú távú folyamat eredménye, és magas szintű oktatásra alapul.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Megduplázzák a K+F-re fordított pénzeket

Magyarország a következő 5 évben meg akarja duplázni, 10 éven belül pedig megháromszorozni a kutatás-fejlesztésre költött pénzeket - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter hétfőn Brüsszelben, az EU-tagállamok versenyképességi ügyekben illetékes minisztereinek tanácskozása után tartott sajtóértekezletén.

MTI Tech

A következő 10 évben megháromszorozódnak K+F-ráfordításaink

Magyarország a következő 5 évben meg akarja duplázni, 10 éven belül pedig megháromszorozni a kutatás-fejlesztésre költött pénzeket - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter hétfőn Brüsszelben, az EU-tagállamok versenyképességi ügyekben illetékes minisztereinek tanácskozása után tartott sajtóértekezletén.

Nemzetközi gazdaság

Vállalati k+f

HVGTavaly is emelkedtek világviszonylatban a vállalatok kutatás-fejlesztési (k+f) kiadásai: a brit kereskedelmi és...

Tech

Az EU-ban a britekhez megy a legtöbb k+f-pénz külföldről

A kutatás és fejlesztés nemzetközi jellegének köszönhetően a kutatási alapok is átnyúlnak a földrajzi határokon. Európa e téren is nagyobb szelethez szeretne jutni, ám jelenleg az Egyesült Államok, Kína és India javára teret veszít.

hvg.hu Tech

Kevesebb jut K+F-re az uniós cégeknél, mint tavaly

Az 500 legnagyobb európai vállalat 100 milliárd eurót fektetett tavaly kutatásba és fejlesztésbe, ami valamivel kevesebb mint egy évvel korában – közölte az Európai Bizottság jelentése.