szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ legnagyobb téglagyárcsoportja, az osztrák Wienerberger Lengyelország déli részén, Olesnicában új téglagyárat épít, és bővíti üzemeit Gdansk közelében Leborkban, Varsó mellett Dobréban és Torunban is. Csehországban Prágától északra Brozanyban is új gyárat épít, és bővíti a termelést a tavaly év végén megszerzett, hodoníni téglagyárban. A cégnél pénteken bejelentett új beruházások 120 millió euróba kerülnek.

Wienerberger téglagyár Romániában. Építkeznek
© tc.ro
A Wienerberger becslése szerint Közép-Kelet-Európában az ezer lakosra jutó új építkezések még messze elmaradnak a nyugat-európai átlagtól, de a piac igen biztató: a keleti térségben tavaly 30 százalékkal több új építkezés volt ezer lakosra számítva, mint 2005-ben, és idén is "kedvező piaci légkör" várható, amint pénteken mondták a cégnél.

A Wienerberger tavaly is gyorsan terjeszkedett minden irányban. Októberben a 75 százalékos leányvállalata, a Semmelrock megvette a cseh Colorbeton részvénytársaságot, a nagyságra harmadik cseh betonüzemet. A járdaelemeket gyártó Colorbeton forgalma, négy csehországi üzeméből, 12,8 millió eurónak felelt meg 2005-ben. A vételárat nem közölték.

A kültéri burkolóelemeket gyártó Semmelrocknál tavaly 8,5 millió eurót szántak a további kelet-európai terjeszkedésre, mert piacvezetővé akarnak válni a térségben. A Semmelrock Lengyelországot tartja a legfontosabb befektetési területnek, ott már három gyára van. Két üzeme van Magyarországon, és egy-egy Szlovákiában, illetve Horvátországban. Romániában most kezd építeni egy új burkolatkőüzemet Bukarest közelében, Bolintin-Valéban. A román piacot eddig importtal látták el a kelet-magyarországi gyárból. Ausztriában két gyára van a Semmelrocknak, egy harmadik építése rövidesen kezdődik.

Közvetlenül a Wienerberger tavaly az év elején két téglagyárat vett Lengyelországban és egyet Bulgáriában, saját építésű romániai téglagyára megkezdte a termelést, egy másik elkészült Oroszországban – ott októberben kezdték a termelést –, júniusban megvásárolta az amerikai Robinson Brick Co. téglagyárat, amely hat szövetségi államban termel, augusztusban pedig a brit Baggeridge Brick Plc következett. A Wienerbergernek 16 üzeme van Magyarországon.

Félmilliárd euró beruházásokra (Oldaltörés)

A Wienerberger korábban 35 százalékos növekedést jelentett az üzemi eredményben a tavalyi utolsó negyedévről, ezzel egész évben az üzemi eredménye 11 százalékkal 299,6 millió euróra emelkedett a 2005-ös 270,3 millióról. Az adózott eredmény 11 százalékkal 218,3 millió euróra nőtt 196,4 millióról. Az első félév gyenge volt a fejlesztések költsége és a rossz időjárás miatt - az üzemi eredmény 5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest -, az év végi, szokásosnál enyhébb, az építőiparnak igen kedvező időjárás viszont mégis a meghirdetett eredménycéljai eléréséhez segítette a céget.

A pénzforgalmi többlet (EBITDA) az utolsó negyedévben 25 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál, egész évben 10 százalékkal 471,9 millió euróra gyarapodott a 2005-ös 428,4 millióról: éppen 10 százalék volt a vállalati cél is. A bevétel az utolsó negyedben 17 százalékkal nőtt az egy évvel azelőttihez képest, egész évben 14 százalékkal 2,225 milliárd euróra növekedett 1,955 milliárdról.

Kiemelkedő volt a bevétel-növekedés tavaly egész évben Közép-Európában, 21-22 százalékos éves többletekkel, 11 százalékos bővüléssel elmaradt az átlagtól Észak- és Nyugat-Európa, az Egyesült Államokban pedig csak 4 százalékkal nőtt az értékesítés, bár ez nem rossz ahhoz képest, hogy az Egyesült Államokban a lakáscélú építkezések 30 százalékkal megfogyatkoztak tavaly.

Az üzemi eredmény Közép-Európában 18-38 százalék között, Nyugat-Európában 6 százalékkal nőtt tavaly, az Egyesült Államokban 7 százalékkal csökkent. Az utolsó negyedévben minden irányzat erősödött: Közép-Európában 75 és több mint 100 százalék közötti ütemekkel javult az üzemi eredmény az egy évvel azelőttihez képest a tavaszias időjárás miatt, az Egyesült Államokban 15 százalékkal csökkent.

A Wienerberger tavaly 525 millió eurót költött beruházásokra, az összeg 53 százalékából felvásárlásokat finanszíroztak Európában és az Egyesült Államokban, a többit új üzemek építésére és kapacitásnövelésre költötték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!