A nagyvállalatok a sajátjuknál jobbnak látják a gazdaság helyzetét

A legnagyobb magyarországi vállalatok várakozásait tükröző Ecostat TOP-100 konjunktúra-index májusban 54 százalék volt, két százalékponttal magasabb az áprilisi értéknél – közölte az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalom-stratégiai Kutató Intézet. Az index tavaly májusban 53 százalék volt.

  • MTI MTI
A nagyvállalatok a sajátjuknál jobbnak látják a gazdaság helyzetét

Gyári csendélet. Mérsékelt optimizmus
© dkgeast.hu
A hazai nagyvállalatok rövid távú gazdasági várakozásaiban mérsékelt optimizmus érzékelhető, a bizalmi trend október óta emelkedik. Az Ecostat összefoglalója szerint a bizalom javulása alapvetően a külpiacok bővülésével indokolható, és összhangban van a makrogazdaság első negyedévi kedvező teljesítményével.

Májusban a hazai nagyvállalatok 2007 második félévi várakozásait a korábbiaknál valamivel optimistább megítélés jellemzi. A TOP-100 csoport saját vállalkozásainak rövidtávú kilátásait viszont valamivel gyengébbnek értékeli a nemzetgazdaságénál.

A nagyvállalatok több mint háromnegyede az ország gazdasági helyzetében kismértékű javulást, illetve stabilitást vár. Saját gazdálkodásuk feltételeit, cégük várható teljesítményét ugyanakkor a nagyvállalatoknak csak negyede értékeli javulónak, pozíciói romlásától a vállalkozások egyharmada tart.

A termelésnövelés rövid távú lehetőségét a belső felhasználás szűkíti. A tevékenysége bővítésével számoló cégek aránya májusban 8 százalékponttal 42 százalékra csökkent. A szektor vállalkozásainak egyharmada 5 százalék körüli, egytizede ennél dinamikusabb fejlődést prognosztizál.

A nagyvállalatok készletpolitikája összhangban van a viszonylag kedvező termelési kilátásokkal. Európai felvevőpiacai keresletének élénkülését tapasztalva saját előállítású készleteinek szintjét közel 40 százalékuk tervezi növelni, 11 százalékuk jelentős készlet felhalmozást fontolgat.

Az idei év második félévében a nagyvállalatok több mint a fele a külföldi piacok bővülésével számol. Változatlan érdeklődést 42 százalékuk feltételez, piacai elvesztésétől a válaszadók 5 százaléka tart.

A belföldi értékesítés megítélésében a cégek borúlátóbbak: negyedéves visszatekintésben 36 százalékra emelkedett a hazai piac szűkülésével számoló, s 23 százalékra nőtt az eladási lehetőségek javulásában bizakodó cégek aránya.

A hazai munkaerőpiaci feltételek érezhetően romlanak, a nagyvállalatok 22 százaléka munkaerő-problémákkal számol. A munkaerő-kínálat javulásában 13 százalékuk bízik.

A nagyvállalatok 52 százaléka pénzügyi helyzete változatlanságával kalkulál a következő fél évben, likviditása javulását 35 százalékuk jelezte. Pénzügyi nehézségektől a cégek 13 százaléka tart, ez jóval kevesebb a korábbinál.

A makrogazdasági környezet megítélése a nagyvállalati körben javul. A kiszámíthatóság erősödését a cégek 17 százaléka valószínűsíti, míg változatlanságát 48 százalékuk jelzi.

A TOP-100 vállalatok beruházási hajlandósága gyengült 2007 májusában, ezzel együtt a fejlesztésben érdekelt cégek aránya 57 százalék. A rövid távú fejlesztési szándék tendenciája enyhén ereszkedő.

Az új technológia átvételének szándéka április óta szintén gyengült, a korábbi 42 százalékkal szemben májusban 21 százalékot ért el.

A kapacitások kihasználtsága nem változott az elmúlt hónapokban, a cégek 54 százaléka kismértékű felesleges termelési háttérrel működik, 42 százalékuk kapacitása elégséges a tevékenysége folytatásához.

Az inflációs várakozások érdemben nem változnak, a TOP-100 csoport legutolsó előrejelzése szerint 2007-ben a fogyasztói árak átlagos emelkedése 6,7 százalék lehet, a prognózis megegyezik az áprilisival. A nagyvállalatok decemberi 12 hónapos árprognózisa 6,5 százalék, fél százalékponttal meghaladja az előző havi értéket.

A vállalkozások éves áremelési szándéka 2,4 százalék, ami jelentős visszafogottságra utal.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek