szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az EU-ba szállító banán-nagykereskedők közül mintegy féltucatnyi árkartellbe tömörült, mintegy öt éven keresztül - ez a gyanúja a brüsszeli bizottság illetékeseinek.

A világ vezető, elsősorban amerikai termelő-kereskedő vállalatai, a Chiquita, a Del Monte, a Dole, ülhet majd a vádlottak padjára, ha bizonyítottan versenyjogot sértettek.

A bizottság már 2005-ben meglepetésszerű vizsgálatot tartott több uniós országban a gyümölcs nagy importőr vállalatainál. A kartellezés azonban már a gyanú szerint a 90-es években kezdetét vette: a nagykereskedők az általuk szállítandó és az EU-ba behozandó mennyiségekről, árakról rendre titokban "bizalmas" információkat cseréltek, majd mesterségesen állapították meg a banánárakat.

Két évi vizsgálódás után az EU bizottságánál állítólag a törvénytelen kartellezésről szóló bizonyítékok vannak és hamarosan kezdetét veheti az ilyenkor szokásos eljárás, aminek eredményeként esetleg csak a jövő év elején mondható ki ítélet az ügyben, és amelynek végén jelentős büntetések kiszabására is sor kerülhet, annak összege a kereskedő éves forgalmi értékének 10 százalékát is elérheti.

Ennél azonban várhatóan kisebb büntetésre lehet számítani, mivel a banán forgalmazása kényes kereskedelmi ügy az EU-ban: az elmúlt évtizedben több esetbe tört ki a banánháború az Egyesült Államok és az EU között a szállító országokkal kapcsolatban, az EU ugyanis szállítási preferenciákat adott egykori gyarmatainak, behozatali kvótákat állapított meg a banánra, melyeket tavaly év elején törölt el.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

BÍRSÁG TOJÁSKARTELLÉRT

Tojástermelőkre szabott ki közel 150 millió forint bírságot a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa...

MTI Gazdaság

Kartellezés miatt óriásbírság négy söripari cégnek

Az Európai Bizottság tetemes bírságot szabott ki több európai söripari cégre, mert Hollandiában összehangolt akcióval emelték az árakat, és felosztották maguk között a piacot. Neelie Kroes versenypolitikai EU-biztos figyelmeztetett: a jövőben a bizottság még szigorúbb lesz, a kartellezők nagyobb bírságokra számíthatnak.