szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Olajos Péter (MDF) és Glattfelder Béla (Fidesz-MPSZ) európai parlamenti képviselők szerint "a magyar mezőgazdaság és szeszipar érdekeivel ellentétes, hogy nem határozták meg, miből készülhet vodka, amit ráadásul még gyümölcsaromával is ízesíthetnek", ugyanakkor Hegyi Gyula (MSZP) úgy ítélte meg, hogy az EP-ben most elfogadott uniós "vodkarendelet" a magyar termelők érdekeit szolgálja.

Egy vodkamulti termékei. Milyen szesszel…
Az Európai Parlament kedden szavazott a szeszesitalok meghatározásáról, címkézéséről, és csomagolásáról szóló jogszabálytervezetről. "Az Európai Bizottság eredeti javaslata többek között arra irányult, hogy meghatározza, hogy az egyes szeszesitalokat miből lehet készíteni. Ezzel szemben a megszavazott javaslat szerint vodkát bármiből lehet készíteni" - áll a néppárti képviselők közleményében, amelye szerdán az MTI brüsszeli irodájához is eljuttattak.

Emiatt a hagyományos vodkagyártó országok képviselői olyan módosító indítványt dolgoztak ki, amely szerint vodkát csak a hagyományos alapanyagokból, gabonából és burgonyából lehessen készíteni. "Ez részben megegyezett a magyar érdekekkel is: mivel hazánk gabonából jelentős felesleget termel, alapvető érdekünk, hogy a gabonafélék szeszipari felhasználását minden eszközzel elősegítsük" - vélte Glattfelder és Olajos.

"Mégis, a magyar néppárti delegáció erőteljes lobbizásával elértük, hogy az északi kollégák javaslatukba beépítették a cukorrépából készült alkoholt is. Ez egy magyar javaslat volt, elsősorban Magyarország és Ausztria érdekeit szolgálta, mivel ezekben az országokban hagyományosan használnak fel cukorrépát is vodkagyártásra. Ennek fényében, nem felel meg a valóságnak az az állítás, hogy az északi országok tegnap szavazásra került javaslatai csupán a gabonára és burgonyára korlátozták volna a felhasználható alapanyagokat, ilyen tartalmú módosító indítványról ugyanis tegnap már nem is szavazott az Európai Parlament. A lengyel, svéd, illetve balti képviselők által támogatott módosítók mindegyike lehetővé tette volna a cukorrépa felhasználását a vodkagyártás során" - állította a két képviselő.

"Az elfogadott javaslat, amely szerint vodkát bármiből, akár Brazíliából importált, cukornádból készített alkoholból is elő lehet állítani, ellentétes a magyar érdekekkel és az európai mezőgazdaság érdekeivel. Ez a liberális szabályozás főként néhány multinacionális szeszesital-gyártó és forgalmazó érdekeit képviseli. A magyar néppárti képviselők szerint elfogadhatatlan, hogy cukornádból vodkát lehessen gyártani - gabonából sem lehet rumot készíteni."

"A parlamenti szavazás azért is előnytelen számunkra, mert a magyar pálinka értékesítési lehetőségeit nagy mértékben ronthatja, hogy gyümölcsből készült, vagy gyümölcsaromával ízesített szeszesitalok vodka néven lesznek forgalomba hozhatók. Ráadásul a fogyasztókat megtévesztheti, ha az áruházak polcain egyidejűleg lesznek jelen gyümölcsből készített vodkák, gyümölcsaromával ízesített vodkák, és a valódi gyümölcspárlatok, mint pl. a magyar pálinka. Számos nemzetközi italgyártó cég az utóbbi időben már jelentős mértékben növelte forgalmát a gyümölcsaromával ízesített vodkák piacra dobásával."

"Ezekből a megfontolásokból a magyar néppárti képviselők azokat a módosító javaslatokat támogatták, amelyek szerint kizárólag gabonából, burgonyából és cukorrépából lehessen vodkát készíteni" - közölte Olajos és Glattfelder.

Hegyi Gyula, aki a szocialista frakcióval együtt támogatta a rendeletet, úgy nyilatkozott: "eddig semmilyen szabályozás sem vonatkozott a vodkára, így a mostani szigorítás eleve a minőségi szeszgyártást szolgálja. Semmilyen könnyítést nem ad, ellenkezőleg, a címkézéssel most tesz először különbséget a hagyományos alapanyagú és egyéb vodka között. S mivel Magyarországon mindkétféle vodkát gyártják, az új rendelet a magyar termelők érdekeit szolgálja."

Előző napi közleményében Hegyi azt is aláhúzta: "a szavazás magyar szempontból azért volt kiemelt fontosságú, mert felmerült annak a veszélye, hogy bizonyos, Magyarországon gyártott vodkákat nem lehet a jövőben ezen a néven forgalmazni. A hazánkban gyártott körülbelül 5 millió liter vodka a hazai szeszgyártás 12,7 százalékát teszi ki." Hozzátette: "a magyar szeszkultúrában kiemelkedő pálinkagyártás mellett más hazai minőségi szeszformáknak is jelen kell lenniük. Ráadásul a cukorimport liberalizálása miatt is fontos a magyar cukorrépa szeszipari felhasználása."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

"Nemzeti vodkaprojekt" indul Oroszországban

"Nemzeti vodkaprojekt" keretében fognak elérhető áron vodkát árusítani Oroszországban annak érdekében, hogy visszaszorítsák a hamisított, házilag előállított és évente több tízezer halálos áldozatot követelő kotyvalékok keresletét.

Fókuszban

Vodka sörrel

Az oroszok már a pályán vannak. Mégpedig a Bundesliga bajnokjelöltjének pályáján.

Hét nap

MOSZKVA A VODKA ELLEN

"Ki kell emelni Oroszországot az alkoholmámorból" - határozta el a múlt héten Gennagyij Onyiscsenko, az orosz...

Világ

Világszintű vodkavita: miből készül a valódi vodka?

Miből készül a valódi vodka? A lengyelek és északiak szerint burgonyából vagy gabonából, a finnek és a németek szerint akár cukorból is, a legtöbb európai és a dél-afrikaiak szerint bármiből. A Bizottság meghatározná a különféle alkoholos termékek eredetét, ám ez a jelek szerint komoly vitát okoz a Kereskedelmi Világszervezetben is.

Világ

Vodkaháború az EU-ban

Dúl a harc az EU-ban a vodka megnevezés használata körül. A nagy vodkagyártó északi országok szűkíteni szeretnék a népszerű nedű definícióját.

MTI Gazdaság

Megszavazta a „vodkarendeletet” az EP

Megszavazta az Európai Parlament kedden, a strasbourgi plenáris ülésen a szeszes italok meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről és címkézéséről szóló új rendeletet. Ennek értelmében bármilyen mezőgazdasági alapanyagból gyártható lesz vodka, viszont az összetevőket egyértelműen jelölni kell a címkén.