szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország kőolajtermelése júliusban napi átlagban 9,89 millió hordó volt, ez rekord a Szovjetunió megszűnése óta - jelentették az orosz gazdasági minisztériumban.

Oroszország kőolajtermelése 0,4 százalékkal nőtt júniushoz képest, és 2,2 százalékkal haladta meg a tavaly júliusit. Az előző rekord márciusban volt, napi 9,87 millió hordóval.

Az első hét hónap átlagos termelése, napi 9,86 millió hordó, 3 százalékkal több a tavalyi első héthavinál, egyelőre meghaladva a körülbelül 2 százalékos egész évi növekedésre szóló kormányzati várakozást.

Az állami Transneft vezetékmonopólium hálózatán exportált kőolaj napi 4,3 millió hordó volt, 1,2 százalékkal több a júniusinál. Júniusban hasonló mértékben csökkent az export, a kiviteli vám emelése miatt.

1999 óta az orosz kitermelés több mint 50 százalékkal nőtt, de az utóbbi időben az ütem jelentősen lassult, évi 2-2,2 százalékra. 2004-ben az évi növekedési ütem 9 százalékos, 2003-ban még 11 százalékos volt - az utolsó növekedési rekord a Szovjetunió megszűnése óta. A növekedést újabban a lassú beruházások hátráltatják a nehezebben kitermelhető olajmezőkön.

Oroszország olajtermelése gyakorlatilag stagnál majd 2020-ig - derült ki az orosz gazdasági minisztérium július végén kiadott, hosszú távú előrejelzéséből.

A minisztérium várakozása szerint 2015-ig mérsékelten emelkedik, 2015 és 2020 között viszont évi 530 millió tonnára (napi 10,6 millió hordó) mérséklődik az olajtermelés.

Oroszország, amely a világ második számú olajexportálója Szaúd-Arábia után, júniusban napi 9,85 millió hordó kőolajat bányászott.

Az orosz gazdasági minisztérium azzal számol, hogy 2015-ig a gáztermelés évi 820 milliárd köbméterre nő, majd 2020-ig 900 milliárd köbméterre emelkedik a tavalyi mintegy 600 milliárd köbméterről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Évi félmilliárd tonna küszöbén az orosz kőolajtermelés

Oroszország kőolajtermelése áprilisban 0,5 százalékkal napi 9,82 millió hordóra csökkent a márciusi 9,87 millió hordós átlagról, amely már a negyedik havi csúcsmennyiség volt a Szovjetunió megszűnése óta. A kis visszaesést főleg karbantartások okozták.