szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A svéd kormány a személyi jövedelemadó csökkentését tervezi jövőre a foglalkoztatás javítása céljából.

Lapbeszámolók szerint a kormány a héten előterjesztendő jövő évi költségvetési tervezetében 10,8 milliárd koronával (hozzávetőleg 300 milliárd forinttal) csökkentené a személyi jövedelemadót. Ez azt jelenti, hogy a teljes munkaidőben dolgozók 2008 januárjától havonta 1000 koronával, hozzávetőleg 28 ezer forinttal többet vihetnek haza.

Az egy éve hatalomra került jobbközép kormány az idén 38,7 milliárd koronával csökkentette a személyi jövedelemadót. A csökkentés elsősorban az alacsony, illetve közepes jövedelműeket érinti, akik számára a személyi jövedelemadó egyike a legnagyobbnak globális összehasonlításban. A lépéssel ösztönözni akarják a foglalkoztatást az országban, ahol a munkanélküli segély rendszere egyike a legnagyvonalúbbnak a világon.

Azt egyelőre még nem ismertették, hogy miből pótolják majd a kieső adóbevételt, de a gazdaság jó állapotban van, egy júniusi kormány előrejelzés szerint az idén 138 milliárd korona többlet várható az államháztartásban a tavalyi 118 milliárdot követően.

A kormány egyebek mellett a foglalkoztatás ösztönzésének ígéretével nyerte meg tavaly a választást, hivatalba lépése óta 131 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta augusztusban 4,8 százalékra mérséklődött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Autó

Svéd jövő: kevesebb autó, több pénz

Kevesebb Saab-ot gyártanak a jövőben, mégis több bevételt remélnek. Várhatóan évi 160-170 ezer Saab gurul majd le a futószalagokról, köszönhetően a svéd autókonszern legújabb stratégiájának, amelynek értelmében a General Motors márkája úgy lesz újra nyereséges, hogy mérsékelik az eladási célkitűzéseket.

MTI Gazdaság

A svájci, a finn és a svéd a legversenyképesebb gazdaság

Az idén Svájc vezeti a Világgazdasági Fórum globális versenyképességi listáját, a tavalyi negyedik helyről előrelépve. Az eddig vezető Egyesült Államok csak a hatodik, míg Magyarország a 41. helyre csúszott vissza a tavalyi 35. helyről a számos versenyképességi tényezőt figyelembe vevő vizsgálatban.