szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Valószínűleg soha nem tér vissza az olcsó pénz kora sem a nagybani, sem a kiskereskedelmi hitelpiacon, mivel jó eséllyel végleg beszűkült a kockázatterítés – és így költségcsökkentés – céljából értékpapírosított, egyre bonyolultabb pénzpiaci származékos hiteltermékek kereslete, mondta szerdán a brit bankfelügyelet (FSA) vezérigazgatója.

Hector Sants a BBC rádiónak nyilatkozva annak a véleményének adott hangot, hogy a bankok vissza fognak térni a "régi vágású, egyszerűbb hitelezési gyakorlathoz", és tartózkodni fognak az összetettebb, strukturált termékektől, amelyek lehetővé tették számukra többféle kockázatú követelésállomány egybecsomagolását és továbbadását a kockázatból részt vállalni hajlandó befektetőknek.

Sants szerint az ilyen strukturált pénzpiaci termékek forgalmazása valószínűleg a jövőben is lehetséges lesz, de a bankok várhatóan egyszerűbb, érthetőbb csomagokat fognak kínálni, amelyekben a befektetőknek nagyobb bizalmuk lesz.

A FSA vezetője szerint mindez azonban nyilván növelni fogja a hitelek hozzáférési költségeit fogyasztói szinten. Hozzátette ugyanakkor: a legutóbbi hónapok hitelpiaci fejleményeit tekintve a „könnyű pénz” hosszú távon nem feltétlenül hasznos sem a fogyasztónak, sem a gazdaságnak.

Sants szerint a bankoknak szigorúan kerülniük kell a nem megfelelő értékesítési gyakorlatot, és biztosítaniuk kell, hogy az ügyfelek pontosan értsék, mit vesznek.

A tavaly nyár óta súlyosbodó globális pénzpiaci likviditási válságot a nem elsőrendű – subprime – amerikai jelzálogkölcsön-adósok törlesztési képességével kapcsolatos aggodalmak okozzák. Az Egyesült Államokban – jórészt jutalékos ügynökök által erőszakosan terített, csábítóan kedvezményesnek tűnő ajánlatok hatására – milliók mentek bele olyan jelzálog-konstrukciókba, amelyekről később, a kedvezményes törlesztési időszak lejártával derült ki, hogy valójában nem engedhették volna meg maguknak.

Ezeket a kötelezettségeket a befektetési bankok – nemcsak az amerikaiak – még a tömeges törlesztési gondok felmerülése előtt különböző súlyozással származékos befektetési termékekbe csomagolták, és ezeket kockázatterítési céllal kínálták világszerte.

Az amerikai lakóingatlan-piac megingása nyomán azonban e termékek ára összeomlott, súlyos veszteségeket okozva a befektetőknek. A terjesztő bankok is pórul jártak, mivel hatalmas mennyiségű, subprime-termékekkel egybecsomagolt, elértéktelenedett adósságkonstrukció ragadt be eladhatatlanul kínálati portfoliójukban, és az emiatt szükségessé vált leírások értéke már meghaladja a 100 milliárd dollárt.

Ráadásul a bankok a rövid távú nagybani likviditáspiacon is megszorultak, ugyanis - nem tudván, hogy kinek milyen mértékű az érintettsége az értékpapírosított, ám nem teljesítővé válással fenyegető nem elsőrendű kötelezettségek piacán - vonakodnak rövid távú finanszírozást nyújtani egymásnak a bankközi piacon. A fedezetlen bankközi kölcsönök kamata az euróövezetben (Euribor) a kéthetes határidőre a szerdai ármegállapításban 4,140 százalék volt – egyhavi csúcson – a keddi 4,139 százalék után. A világ vezető jegybankjainak több alkalommal, összehangolt módon, több tízmilliárd dollárnyi rövid távú tőkepótlást kellett a piacokba pumpálniuk a likviditás fenntartása és a nagybani finanszírozás költségeinek csökkentése végett. A bankközi kamatok így meredeken csökkentek a decemberi csúcshoz képest – akkor átmenetileg 4,946 százalék volt két hétre a Euribor –, de a mostani szintet is még magasnak tartják az elemzők.

A jelenség látványos megnyilvánulása volt az egyik nagy brit jelzálog-kölcsönző, a Northern Rock kálváriája. A viszonylag kevés betétet gyűjtő Northern Rock napi működési finanszírozási igényét háromnegyed részben a bankközi piacról fedezte, ám tavaly szeptemberben a Bank of Englandhez - a brit jegybankhoz - mint utolsó hitelezői mentsvárhoz kellett fordulnia rövid távú tőkeellátásért, mert nem tudott refinanszírozáshoz jutni a bankközi piacon.

Jóllehet Northern Rock kiskereskedelmi szintű fizetőképessége nem került veszélybe, a hír még háborús időkben sem látott pánikot robbantott ki a betétesek körében, akik kaotikus jelenetek közepette többmilliárd fontot menekítettek ki számláikról.

A brit kormány végül február közepén „időlegesen” állami kezelésbe vette a bankot; ez volt a modern brit gazdaságtörténet első bankállamosítása.

A brit bankfelügyelet vezetője ostorozta a befektetési bankoknál honos jutalmazási gyakorlatot is, mert ez szerinte olyan kockázatvállalásra ösztönzi az alkalmazottakat, ami hosszú távon „nem segíti a pénzügyi stabilitás fenntartását”.

Londoni becslések szerint a City befektetési és egyéb pénzügyi szolgáltatási területeken dolgozó bankárainak év végi összesített prémiuma a 2007-2008-as prémiumszezonban 16 százalékkal csökkent ugyan, de így is 7,4 milliárd fontot (2600 milliárd forintot) tett ki a tavaly kifizetett 8,8 milliárd fontos rekord után.

Mindenesetre a bankközi finanszírozási nehézségek egyelőre nem szivárogtak át a kiskereskedelmi piacra. Az Európai Központi Bank szerdán arról számolt be, hogy az M3-as pénzellátás az euróövezetben továbbra is rekord közeli ütemben bővül: januárban 11,5 százalékkal volt nagyobb, mint tavaly januárban. Decemberben 11,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A magánszektornak nyújtott hitelek 11,1 százalékkal haladták meg januárban a tavaly januárit, a növekedés üteme kissé csökkent a decemberi, 11,2 százalékos tizenkét havi ütemről, de csak a bankok egymásközti üzletei miatt. A pénzügyi szektoron kívüli vállalatoknak nyújtott hitelek éppenséggel 14,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a decemberi kisebb, 14,5 százalékos tizenkét havi növekedés után. A jelzálogkölcsönzés növekedési üteme kissé lassult, a fogyasztási hitelezésé gyorsult januárban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A svájci jegybank a hitelválság hatásaitól fél

Egyre nagyobb annak a kockázata, hogy a svájci gazdaság a vártnál lassabban növekszik majd - jelentette ki a hét végén a NZZ am Sonntag című svájci lapnak az ország jegybankjának elnökhelyettese, Philipp Hildebrand.

Szabó Zsuzsanna Gazdaság

Rettegjenek-e a magyar adósok a hitelválságtól?

A múlt heti nagy tőzsdei zuhanások után az amerikai recessziótól való félelem és a világgazdasági válság felemelkedő rémképe még mindig nem oszlott el teljesen. Sőt egyes elemzések szerint ez nem is várható egyhamar. Vajon mire kell számítaniuk az eladósodott magyaroknak, vajon elszigetelheti-e magát Magyarország a New Yorktól Hongkongig, Tokiótól Londonig hullámzó pénzügyi válságtól?

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Ingatlanfinanszírozás: van hitelválság?

A hazai bankok ingatlanos üzletágai általában jól zárták 2007 utolsó negyedévét, bár a hitelválság érezhető hatással van az ingatlanfejlesztések hitelezésére is. A likviditás csökkenésével nőtt a verseny a fejlesztők között a forrásokért, míg a bankok nagyobb óvatossággal közelítenek az ingatlanfejlesztésekhez, mint korábban.

MTI Gazdaság

FT: A hitelválság Kelet-Európa felé is terjed

Kelet-Európa sem fogja megúszni a globális pénzpiaci sokk hatásait, de a térségen belüli hatásmegoszlás bizonytalan, áll a keddi Financial Times szakértőket idéző elemzésében, amely szerint Magyarország - ha a hitelpiaci származékos termékek kockázatmérő hozamfelára a mérce - még a jobb helyzetben lévők között van.

MTI Gazdaság

Hitelválság: bajban vannak a nagy amerikai bankok

Több nagy amerikai bank jelentős veszteségekről számol be, és külföldről próbál tőkeinjekcióhoz jutni, miközben a központi bankok folytatják decemberben meghirdetett, rendkívüli árveréseiket a bankközi piacon: sorsdöntő események hete előtt áll a tavaly nyár végén nemzetközivé szélesedett "nem elsőrendű válság".

MTI Gazdaság

Hitelválság: jön az igazság pillanata?

Az amerikai jelzáloghitel-piacról kiinduló pénzügyi piaci turbulencia Magyarországon eddig nem okozott olyan erőteljes, azonnali hatásokat a bankközi pénzpiacokon, illetve a hitelintézetek esetében, ami hatósági beavatkozást igényelt volna; a Magyar Nemzeti Bank (MNB) eszköztára a vezető jegybankokhoz hasonlóan felkészült és képes akár hasonló jellegű rendkívüli lépésekre is - állapítja meg a jegybank kedden publikált negyedik negyedévi jelentésében.

MTI Gazdaság

Az FBI 14 társaságnál vizsgálódik a hitelválság miatt

Az Egyesült Államok szövetségi hatóságai tizennégy társaságnál vizsgálódnak a jelzálog- és hitelpiaci válsággal összefüggésben - jelentette be Neil Power, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) gazdasági bűncselekményekkel foglalkozó főosztályának igazgatója kedden.

hvg.hu Gazdaság

A hollywoodi sztárokat is utolérte a hitelválság

Az amerikai ingatlanpiacon végigsöprő áresést már a hollywoodi sztárok sem engedhetik meg maguknak - derül ki az amerikai üzleti sajtó összeállításaiból. Los Angelesben tavaly decemberben 4430 házat sikerült eladni, 48 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Hitelválság: sorsdöntő események hete

Több nagy amerikai bank jelentős veszteségekről számol be, és külföldről próbál tőkeinjekcióhoz jutni, miközben a központi bankok folytatják decemberben meghirdetett, rendkívüli árveréseiket a bankközi piacon: sorsdöntő események hete előtt áll a tavaly nyár végén nemzetközivé szélesedett nem elsőrendű válság.