szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A görög jegybankelnök szerint negatív keresleti sokk és a vártnál durvább infláció jön az övezetben.

Trump vámháborúja
2025. április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be Donald Trump. Az amerikai elnök lépése nyomán világszerte összeomlottak a tőzsdék, és durván megnőtt egy globális vámháború esélye. Cikksorozatunkban a Trump-vámok hatásait mutatjuk be.
Friss cikkek a témában

Az új amerikai vámintézkedések fél és egy százalékpont közötti mértékben lassíthatják az euróövezet gazdasági növekedését – mondta Jannisz Szturnarasz görög jegybankelnök a Financial Timesnak adott, hétfőn megjelent interjúban.

Szturnarasz arra figyelmeztetett, hogy a fenyegető globális kereskedelmi háború “negatív keresleti sokkot” okozhat az euróövezetben, ami súlyosan érintheti az európai gazdasági növekedést.

Nem mindegy, hogy áru vagy szolgáltatás: Donald Trump a vámok kiszámolásánál figyelmen kívül hagyta a közgazdaságtan alapjait

Az Egyesült Államok valóban több árut importál az Európai Unióból, mint amennyit exportál oda, de ez nem jelenti az amerikai gazdaság kihasználását. Ráadásul Donald Trump a szolgáltatásokat teljesen kihagyta a képletből, pedig azok legalább olyan fontos részét jelentik a nemzetközi kereskedelemnek, mint az áruk, és ebben már az USA mérlege is kedvezőbb.

“A növekedésre gyakorolt jelentős kedvezőtlen hatás azt eredményezheti, hogy a vártnál sokkal gyengébb lesz az aktivitás, ami az inflációt a céljaink alá húzza” – mondta az FT-nek. Szturnarasz szerint a vámok deflációs intézkedést jelentenek, és az amerikai lépések egy része “a vártnál rosszabb”, ami “példátlan mértékű globális politikai bizonytalanságot” okoz.

Mint ismert, Trump április 2-án 10 százalékos alap importvámot jelentett be a világ minden országára, majd egy sor államra külön, egyénileg megállapított vámokat is. Az Európai Unió egyetlen, közös viszontvámot kapott, 20 százalékost. Az EU-ba irányuló amerikai árubehozatal 2024-ben 334 milliárd euró volt, szemben az Egyesült Államokba irányuló 532 milliárd eurónyi uniós exporttal.

Az Európai Unió országai a következő napokban mérlegelik az árucikkek legszélesebb körét felölelő, mintegy 28 milliárd dollár értékű amerikai importra vonatkozó célzott ellenintézkedések első csoportjának jóváhagyását, Brüsszel akár már hétfőn javaslatot tehet a lépésre. A 27 országból álló blokkot 25 százalékos amerikai importvám sújtja az acélra, az alumíniumra és az autókra, emellett ott van a már említett, 20 százalékos “viszonossági” vám, ez szinte minden más árura vonatkozik.

Az Európai Központi Bank becslése szerint az európai importra kivetett 25 százalékos általános amerikai vám az első évben 0,3 százalékponttal csökkentené az euróövezet növekedését. Az Egyesült Államokra kivetett uniós ellenvámok ezt fél százalékpontra emelnék. Az EKB következő kamatdöntése április 17-én esedékes. Az euróövezeti infláció a februári 2,3 százalékról márciusban 2,2 százalékra mérséklődött, ami alátámasztja az Európai Központi Bank újabb kamatcsökkentésének lehetőségét még ebben a hónapban.

(via MTI)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!