Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A legutóbbi kemény hangvételű eurójegybanki nyilatkozat ellenére sem tekinthető eldöntött ténynek az euróövezeti kamatemelés, mivel az euróövezeti gazdaság lassul, és ez önmagában mérsékelni fogja az inflációt, áll a Moody's Investors Service hétfőn kiadott londoni elemzésében.
Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, Jean-Claude Trichet a múlt hét végén azt mondta: "nem biztos, de lehetséges", hogy a bank a következő, júliusi kamatértekezletén "esetleg kis kamatmozdulatot tesz". A piac ezt egyértelmű kamatemelési figyelmeztetésnek vette, aminek nyomán meglódult az euró árfolyama, és – a dollár további hirtelen gyengülését kísérve – hatalmasat drágult a múlt heti kereskedés végére a nyersolaj is.
A Moody's Londonban közzétett napi európai hitelfolyamat-elemzéseinek hétfői összeállítása szerint azonban az EKB "nyers hangvételű" szavait nem feltétlenül kísérik tettek, mivel egy esetleges kamatemelés nem hatna a jelenlegi euróövezeti áremelkedés fő okaira, viszont tovább lassítaná az egyébként is lefelé tartó gazdasági növekedést.
A nemzetközi hitelminősítő szerint az elmúlt hét euróövezeti makroadatsora arra utal, hogy a globális nagybani hitelpiaci megroppanás "már kezdi kiszívni az erőt" az euróövezeti gazdaságból is. A Moody's felidézi, hogy az OECD a minap az idei euróövezeti növekedési előrejelzését 1,7 százalékra, a jövő évit 1,4 százalékra szállította le a korábbi 1,9, illetve 2 százalékról.
A pénzügyi válság az euróövezetet is sújtja
Nem a fejlett ipari térség gazdasági együttműködési és fejlesztési szervezete az egyetlen, amely romló kilátásokat fest a valutauniós gazdaságról. Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza – Londonban közzétett legutóbbi világgazdasági prognózisában szintén azt írta: egyértelművé vált, hogy a globális pénzügyi válság az euróövezetet is sújtja.
Az EIU szerint a pénzügyi problémák hatása különösen súlyos lesz azokban az euróövezeti országokban, amelyekben a gazdasági növekedés erősen függött az ingatlanpiaci fellendüléstől. Ez elsősorban Spanyolországra vonatkozik, ahol már megkezdődött az ingatlanpiac összeomlása, és ez magával ránthatja a gazdaság egészét.
Mindezek alapján az EIU az eddigi 1,6 százalékról 1,5 százaléka vette vissza az euróövezetre adott idei gazdasági növekedési előrejelzését, és 1,9 százalékról 1,8 százalékra rontotta a 2009-re szóló prognózisát, a tavalyi 2,5, és a 2006-ban mért 2,8 százalékos euróövezeti GDP-növekedés után.
A Moody's hétfői londoni elemzése szerint az euróövezetben most már a reálgazdaságban is mind feszesebbek a hitelpiaci kondíciók, az erős euró pedig a külkereskedelmi teljesítményt rontja. A feszes hitelpiac és a gyors eurófelértékelődés kombinációja ugyanazt a növekedés-visszafogó hatást gyakorolja, mint a pénzügypolitikai szigor. A rövid távú inflációs várakozások e pillanatban magasak ugyan, a folytatódó gazdasági lassulás azonban korlátozni fogja a fogyasztói árak emelkedését, és az inflációs várakozásokat is csökkenteni fogja közép- vagy hosszú távon, áll a Moody's elemzésében, amely szerint a jelen környezetben az EKB-kamatemelés a puszta növekedést tenné kockára.
A JP Morgan befektetési ház londoni elemzői azonban nem kis részben az EKB-elnök szerintük biztos euróövezeti kamatemelést jósló kijelentése miatt emelték a Magyarországra adott jegybanki kamat-előrejelzésüket is.
A JP Morgan hétvégi londoni feltörekvő piaci elemzése szerint a ház alapeseti forgatókönyve eddig az volt, hogy az MNB a múlt havi szigorítással be is fejezte "kamatemelési miniciklusát". Mindazonáltal a JP Morgan az euróövezeti jegybank (EKB) elnökének minapi nyilatkozata előtt is 30-40 százalékos esélyt adott arra, hogy az MNB az idei harmadik negyedévben még végrehajt egy emelést.
Mivel most már "szinte biztos", hogy az EKB a jövő hónapban "mozdulni fog", a JP Morgan londoni elemzőinek véleménye szerint 50 százalék fölé emelkedett az újabb magyarországi kamatemelés valószínűsége, és a háznak most már a központi forgatókönyve az, hogy a magyar jegybanki alapkamat negyed százalékpontos emelkedéssel 8,75 százalékon fog tetőzni, állt a hétvégi elemzésben. Ez még nem is a legagresszívabb magyarországi kamatelőrejelzés a londoni elemzői közösségben.
A Goldman Sachs befektetési csoport alapeseti forgatókönyve az, hogy az MNB a következő három hónapban fél százalékponttal 9,00 százalékra emeli kamatát, bár a ház londoni elemzői ezt kiegészítik azzal, hogy ha a forint magától is tovább erősödik, és ez a folyamat gyors, az késleltetheti a cég által várt kamatemeléseket.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A magyar vasút olyan, mint a magyar oktatás vagy az egészségügy: rendkívül elhivatott emberek hatalmas munkája kell ahhoz, hogy ellensúlyozzák, mennyire kevés pénzt ad az állam. Ami pénz a vasútra megy, az arra jó, hogy a menetrend ne nagyon romoljon, a legrosszabb kocsikat lecseréljék, na és hogy a Budapest–Belgrád vasút épüljön.
Az Oroszország-szakértő szerint köze lehetett a palágykomoróci templom elleni támadáshoz az Orbán-kormánynak.
Az indulásról, az érkezésről és az űrben végzett kísérletekről is beszélt az űrből nemrég visszatért magyar asztronauta.
Azt állította, nem volt verésnyom a férfin.
A lezárásért felelős szervezet azt ígérte, hogy nem adják fel.
A gyakorlógépekkel van a hiba.
Hadházy Ákos megint számolt. Napi luxi: A kormányfő lányának papucsa és a blúza hasonló árban, 300 ezer forint körül lehetett – egyenként.
A Tisza szigetek volt koordinátora az Irány a Jövő Párt elnöke.
Egyre inkább úgy érződik, hogy a magyar kormánypárt nem csak az online világban kerül vesztes helyzetbe.
Elszállók, összeukránozás, levelibéka, választalan, repülőember.