szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legutóbbi kemény hangvételű eurójegybanki nyilatkozat ellenére sem tekinthető eldöntött ténynek az euróövezeti kamatemelés, mivel az euróövezeti gazdaság lassul, és ez önmagában mérsékelni fogja az inflációt, áll a Moody's Investors Service hétfőn kiadott londoni elemzésében.

Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, Jean-Claude Trichet a múlt hét végén azt mondta: "nem biztos, de lehetséges", hogy a bank a következő, júliusi kamatértekezletén "esetleg kis kamatmozdulatot tesz". A piac ezt egyértelmű kamatemelési figyelmeztetésnek vette, aminek nyomán meglódult az euró árfolyama, és – a dollár további hirtelen gyengülését kísérve – hatalmasat drágult a múlt heti kereskedés végére a nyersolaj is.

A Moody's Londonban közzétett napi európai hitelfolyamat-elemzéseinek hétfői összeállítása szerint azonban az EKB "nyers hangvételű" szavait nem feltétlenül kísérik tettek, mivel egy esetleges kamatemelés nem hatna a jelenlegi euróövezeti áremelkedés fő okaira, viszont tovább lassítaná az egyébként is lefelé tartó gazdasági növekedést.

A nemzetközi hitelminősítő szerint az elmúlt hét euróövezeti makroadatsora arra utal, hogy a globális nagybani hitelpiaci megroppanás "már kezdi kiszívni az erőt" az euróövezeti gazdaságból is. A Moody's felidézi, hogy az OECD a minap az idei euróövezeti növekedési előrejelzését 1,7 százalékra, a jövő évit 1,4 százalékra szállította le a korábbi 1,9, illetve 2 százalékról.

A pénzügyi válság az euróövezetet is sújtja

Nem a fejlett ipari térség gazdasági együttműködési és fejlesztési szervezete az egyetlen, amely romló kilátásokat fest a valutauniós gazdaságról. Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza – Londonban közzétett legutóbbi világgazdasági prognózisában szintén azt írta: egyértelművé vált, hogy a globális pénzügyi válság az euróövezetet is sújtja.

Az EIU szerint a pénzügyi problémák hatása különösen súlyos lesz azokban az euróövezeti országokban, amelyekben a gazdasági növekedés erősen függött az ingatlanpiaci fellendüléstől. Ez elsősorban Spanyolországra vonatkozik, ahol már megkezdődött az ingatlanpiac összeomlása, és ez magával ránthatja a gazdaság egészét.

Mindezek alapján az EIU az eddigi 1,6 százalékról 1,5 százaléka vette vissza az euróövezetre adott idei gazdasági növekedési előrejelzését, és 1,9 százalékról 1,8 százalékra rontotta a 2009-re szóló prognózisát, a tavalyi 2,5, és a 2006-ban mért 2,8 százalékos euróövezeti GDP-növekedés után.

A Moody's hétfői londoni elemzése szerint az euróövezetben most már a reálgazdaságban is mind feszesebbek a hitelpiaci kondíciók, az erős euró pedig a külkereskedelmi teljesítményt rontja. A feszes hitelpiac és a gyors eurófelértékelődés kombinációja ugyanazt a növekedés-visszafogó hatást gyakorolja, mint a pénzügypolitikai szigor. A rövid távú inflációs várakozások e pillanatban magasak ugyan, a folytatódó gazdasági lassulás azonban korlátozni fogja a fogyasztói árak emelkedését, és az inflációs várakozásokat is csökkenteni fogja közép- vagy hosszú távon, áll a Moody's elemzésében, amely szerint a jelen környezetben az EKB-kamatemelés a puszta növekedést tenné kockára.

Megnőtt a magyar kamatemelés esélye (Oldaltörés)


A JP Morgan befektetési ház londoni elemzői azonban nem kis részben az EKB-elnök szerintük biztos euróövezeti kamatemelést jósló kijelentése miatt emelték a Magyarországra adott jegybanki kamat-előrejelzésüket is.

A JP Morgan hétvégi londoni feltörekvő piaci elemzése szerint a ház alapeseti forgatókönyve eddig az volt, hogy az MNB a múlt havi szigorítással be is fejezte "kamatemelési miniciklusát". Mindazonáltal a JP Morgan az euróövezeti jegybank (EKB) elnökének minapi nyilatkozata előtt is 30-40 százalékos esélyt adott arra, hogy az MNB az idei harmadik negyedévben még végrehajt egy emelést.

Mivel most már "szinte biztos", hogy az EKB a jövő hónapban "mozdulni fog", a JP Morgan londoni elemzőinek véleménye szerint 50 százalék fölé emelkedett az újabb magyarországi kamatemelés valószínűsége, és a háznak most már a központi forgatókönyve az, hogy a magyar jegybanki alapkamat negyed százalékpontos emelkedéssel 8,75 százalékon fog tetőzni, állt a hétvégi elemzésben. Ez még nem is a legagresszívabb magyarországi kamatelőrejelzés a londoni elemzői közösségben.

A Goldman Sachs befektetési csoport alapeseti forgatókönyve az, hogy az MNB a következő három hónapban fél százalékponttal 9,00 százalékra emeli kamatát, bár a ház londoni elemzői ezt kiegészítik azzal, hogy ha a forint magától is tovább erősödik, és ez a folyamat gyors, az késleltetheti a cég által várt kamatemeléseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Goldman Sachs szerint sem valószínű az inflációs cél emelése

Londoni elemzők hétfői vélekedése szerint a kormány és az MNB nézeteltéréseinek ellenére sem valószínű a magyarországi inflációs cél emelése, de nem hasznos az erről folyó nyílt vita. Néhány napon belül ez a második olyan vélemény a londoni elemzői közösségben, amely valószínűtlennek minősíti a magyar inflációs cél emelését.

MTI Gazdaság

Az EKB nem változtatott az irányadó kamaton

Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki döntésével változatlanul, 4,00 százalékon hagyta az irányadó, kéthetes refinanszírozási kamatminimumát, tekintettel arra, hogy változatlanul fennáll az infláció felgyorsulásának a veszélye. A döntés megfelelt az elemzői várakozásoknak. Az EKB alapkamata tavaly június óta változatlan.

MTI Gazdaság

London: kamatcsökkentés jön, de csak jövőre

Magyarországon a legutóbbi kamatemelést már nem követi több szigorítás, a következő pénzügypolitikai lépés várhatóan kamatcsökkentés lesz, de csak jövőre, jósolja az egyik vezető londoni befektetési csoport. Az előrejelzés mutatja, hogy a City elemzői közösségében nincs konszenzus: más nagy londoni házak további agresszív szigorításokat valószínűsítenek.