szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Amerikából kiindult pénzügyi válság még nem ért véget, a kínai és az indiai tőzsdék közelmúltbeli összeomlása pedig nem csak egy "lufi leeresztése" volt, ez egyben előrejelzi a reálgazdaság jövőbeli teljesítményét is – véli Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline Értékpapír vezető elemzője.

Bár március közepe óta arról hallani, hogy a legnagyobb krízisen, veszteségeken és leírásokon már túl van a pénzügyi világ, de a legnagyobb amerikai befektetési házak még mindig óriási kockázatot futnak – mondta az elemző. A krízisveszély addig nem múlik el, amíg Amerikában csökkennek az ingatlanárak, ez ugyanis kihat minden ingatlanhoz kötődő befektetés és hitel értékére, továbbá az amerikai lakosság vagyoni helyzetére és ezáltal a megtakarítási és fogyasztási döntéseire is.

A szakértő szerint az ázsiai országok növekedésében is lassulás következik be, legkésőbb 2008 végére, 2009 elejére, így a várható megtorpanás miatt rövid távon a feltörekvő piacok sem nyújtanak elégséges támaszt.

Sarkadi Szabó Kornél úgy véli, hogy az áru- és olajpiacon szintén egy "lufi" alakult ki az ázsiai növekedés fűtötte felhevült keresleti várakozások miatt, és csak idő kérdése, hogy az irracionális ideák mikor térnek vissza földközelbe, azaz mikor következik be egy nyersanyagár-zuhanás.

Puskás Tamás, a Cashline vezérigazgatója szerint a globális pénz- és tőkepiaci események felértékelik a befektetési tanácsadói szerepet. A befektetők minden piaci helyzetben nyereséget várnak el, ehhez pedig a pénzügyi elemzőknek és tanácsadóknak a kockázatokat is jól kell tudni felmérniük amellett, hogy az elérhető hozamokra koncentrálnak. A Cashline ezért a stratégiájában a vagyonkezelésre és a prémium tanácsadásra helyezi a hangsúlyt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az olajárakat nem csak a spekuláció mozgatja

Újabb elemző vetítette előre a 200 dolláros olajár lehetőségét: az IfW német gazdaságkutató illetékese, Klaus-Jürgen Gern szerint ez a távlati ár már most is tükröződik a piac hosszú távú - 10 éves - várakozásában. Az olajárakat nem csupán a spekuláció mozgatja ugyanis - érvel a szakember - hanem az olajkínálat jövőbeni szűkülésére vonatkozó várakozás.

MTI Gazdaság

Bernanke inflációs figyelmeztetése után esnek a határidős mutatók

Esni kezdtek az amerikai határidős mutatók, miután a Federal Reserve elnöke, Ben Bernanke arról beszélt tegnapi előadásában, hogy a bank ellenáll az infláció emelkedésének, és ez felerősítette azokat a félelmeket, melyek szerint tovább emelkedhet a kamatszint. Bernanke szavai világszerte lefelé fordították a részvényárak trendjeit: Ázsiában is csökkentek az árfolyamok, míg Európában folytatódott az immár ötödik napja tartó irányzat.

MTI Gazdaság

A hitelválság "kezdi kiszívni az erőt" az euróövezeti gazdaságból

A legutóbbi kemény hangvételű eurójegybanki nyilatkozat ellenére sem tekinthető eldöntött ténynek az euróövezeti kamatemelés, mivel az euróövezeti gazdaság lassul, és ez önmagában mérsékelni fogja az inflációt, áll a Moody's Investors Service hétfőn kiadott londoni elemzésében.