szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jóllehet a nemzetközi kapcsolatokat ma már nem a két nagyhatalom közti erőegyensúly határozza meg, a jelek szerint a Kaukázusban mégis visszatért az ágyúnaszád-politika, azzal a céllal, hogy egy kis államra ráerőltessék a hatalmas szomszéd akaratát – írta a Le Monde című francia napilap csütörtökön a dél-oszétiai válsággal kapcsolatban.

A torinói La Stampa cikke szerint az Egyesült Államok diszkréten, ám egyértelműen egy aktív, hidegháborús front megnyitására törekszik Grúziában, és ez egyértelműen jelzi, hogy a nemzetközi közösség kezd visszatérni a geopolitikához.

A római La Repubblica írásában azt emelte ki, hogy az orosz birodalom a Szovjetunió felbomlása óta először a támadó szerepében mutatkozott. Néhány nap alatt Moszkvának nemcsak a Dél-Oszétia feletti ellenőrzést sikerült helyreállítania, hanem azzal fenyeget, hogy egész Grúziát egy „elképzelt méretre” redukálja. A grúziai háború nemcsak kitűnő regionális eredményeket hozott Moszkvának, hanem ahhoz is hozzásegíti, hogy a 20. század vége óta szilárdnak tűnő globális erőviszonyokat a maga javára módosítsa.

A spanyol El Mundo szerint az EU külügyminiszterei hiába örvendeznek azon, hogy Moszkva elfogadta az általuk javasolt rendezési tervet, mert a tűzszünet ellenére nincs nyugalom Grúziában. Az EU közvetítésével elfogadott elvi megállapodás révén alapvetően Oroszországnak sikerült felülkerekednie és megerősíteni hegemóniáját a Kaukázusban. Az EU és Moszkva számára csak egy lehetőség marad, hogy javítson a konfliktusban vitt szerepén: felgyorsíthatják Grúzia NATO-felvételét, és ezzel megmutathatják Moszkvának, hogy egy szuverén ország inváziója nem maradhat büntetlenül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

NATO: fenn kell maradnia Grúzia területi egységének

A NATO-tagországok kedden megerősítették azt az álláspontjukat, hogy Grúzia területi egységének fenn kell maradnia - jelentette be Jaap de Hoop Scheffer főtitkár azt követően, hogy a szövetség döntéshozó, nagyköveti tanácsa meghallgatta Szalom Szamadasvili grúz nagykövetet az orosz-grúz fegyveres konfliktusról.

MTI Világ

A grúz hadsereg nagy része megsemmisült

A grúz hadsereg súlyos veszteségeket szenvedett, és megsemmisítették fegyverzetének nagy részét, beleértve három hadihajót - közölte Alekszandr Lomaja, a grúz nemzetvédelmi bizottság titkára.

MTI Világ

Az oroszok negyede az USA-t okolja a grúziai konfliktus miatt

Az oroszok az Egyesült Államokat és Grúziát okolják a dél-oszétiai konfliktus miatt, és mindössze egy százalékuk mutogat Moszkvára – derül ki egy szerdán ismertetett közvélemény-kutatásból. Az ENSZ főtitkára pedig résztvenne a rendezésben.

MTI Gazdaság

Nem érinti a Nabuccót a grúziai helyzet

A tervezett Nabucco földgázvezetéket nem veszélyezteti a grúziai konfliktus, nincs jele, hogy lassulna a vállalkozás - mondta a Nabuccót tervező, hattagú európai konzorcium igazgatója.

MTI Világ

Abházia és Dél-Oszétia nem tárgyal Grúziával

Grúzia két szakadár területének, Abháziának és Dél-Oszétiának az elnökei kizárták a lehetőséget, hogy tárgyaljanak Tbiliszivel és népirtással vádolják a grúz vezetőket - jelentette az Interfax.

MTI Világ

Lavrov: Oroszország tiszteletben tartja Grúzia szuverenitását

Moszkva nem törekszik arra, hogy elfoglalja Grúziát, vagy megszállás alatt tartsa az ország bármelyik részét - írta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Financial Times című brit napilap szerdai számában, ismételten hangsúlyozva, hogy Oroszország tiszteletben tartja Grúzia szuverenitását.