szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter júliusi tbiliszi látogatása során azt javasolta Miheil Szaakasvili grúz elnöknek, hogy kerülje el a konfliktust Moszkvával - írja szerdai számában a The New York Times.

Az amerikai lap egy név nélkül nyilatkozó, magas rangú amerikai illetékest idéz, aki Rice kíséretében volt. A külügyminiszter egy július 9-i magánvacsorán figyelmeztette a grúz államfőt. "Azt mondta neki igen világosan, hogy meg kell ígérnie: nem nyúl az erő eszközéhez."

A nyilvánosság előtt azonban az amerikai diplomácia vezetője Moszkvát vádolta az állandó grúziai zűrzavar szításával. "Oroszországnak hozzá kell járulnia a probléma megoldásához, és tartózkodnia kell annak szításától" - jelentette ki Rice július 10-én.

Moszkva és Washington nem ért egyet Grúzia NATO-csatlakozása ügyében, valamint a (Moszkva által támogatott) szakadár grúziai tartományok, Abházia és Dél-Oszétia státusát illetően. Magas rangú amerikai vezetők már többször kérték a grúzokat, hogy ne hagyják elmérgesedni a konfliktust, mígnem Tbiliszi múlt csütörtök éjjel hadműveletet indított a Dél-Oszétia fölötti ellenőrzés visszaszerzéséért - írja a The New York Times.

Az Egyesült Államok térségbeli küldötte, Daniel Fried helyettes külügyi államtitkár csütörtökön telefonhívást kapott a grúz külügyminisztertől, miszerint országát támadás érte. "Azt mondtuk neki, tartsák fenn egyoldalúan a tűzszünetet - idézi Friedet a lap. - Azt mondtuk: tanúsítsatok intelligenciát, ne támadjatok, ne dőljetek be az oroszok provokációjának."

Szaakasvili nem tájékoztatta Washingtont a grúz offenzíváról - mondták magas rangú amerikai illetékesek a The New York Timesnak. "A grúzok úgy gondolták, jobb utólag bocsánatot kérni, mint előre engedélyt - fogalmazott egyikük. - Ők hozták a döntést. Tudták, hogy mi nemet mondanánk."

Condoleezza Rice helyi idő szerint csütörtök este interjút adott az ABC amerikai televíziónak, s abban megállapította: Grúzia megszállása nagy kárt okoz Oroszország abbéli igyekezetének, hogy a nemzetközi közösség részévé váljon. A következményekről később még el kell gondolkodni - tette hozzá. A külügyminisztertől egyebek közt arról kértek véleményt az interjúban, hogy amerikai republikánus személyiségek követelik Moszkva kizárását a hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország alkotta G8 csoportból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Lavrov: Oroszország tiszteletben tartja Grúzia szuverenitását

Moszkva nem törekszik arra, hogy elfoglalja Grúziát, vagy megszállás alatt tartsa az ország bármelyik részét - írta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Financial Times című brit napilap szerdai számában, ismételten hangsúlyozva, hogy Oroszország tiszteletben tartja Grúzia szuverenitását.

MTI Világ

Abházia és Dél-Oszétia nem tárgyal Grúziával

Grúzia két szakadár területének, Abháziának és Dél-Oszétiának az elnökei kizárták a lehetőséget, hogy tárgyaljanak Tbiliszivel és népirtással vádolják a grúz vezetőket - jelentette az Interfax.

MTI Világ

Abháziában maradnak, Goriban nincsenek oroszok

Az orosz békefenntartók nem távoznak Abháziából, s a misszió jövőjéről csakis Szuhumi akaratának figyelembe vételével lehet dönteni - mutatott rá az orosz külügyminisztérium szerdán.

MTI Világ

Vége a háborúnak - lapvélemények

Az orosz vezetés úgy döntött, nem ismétli meg az 1921-ben történteket, amikor a Vörös Hadsereg elfoglalta Tbiliszit, megdöntötte a kormányt és felszámolta Grúzia függetlenségét - írja a Vedomosztyi című orosz üzleti lap szerdai számában.