szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Most már "nem lehet nem észrevenni a párhuzamokat" a jelenlegi amerikai pénzügyi válság és a feltörekvő piacok korábbi hasonló válságai között, írták friss elemzéseikben londoni befektetési banki szakértők, akik szerint a bankrendszer kitakarítása az amerikai GDP-érték 10 százalékára duzzaszthatja jövőre az Egyesült Államok szuverén adósság-kibocsátását. Hitelminősítői vélemény szerint azonban még mindig nincs veszélyben Amerika lehető legjobb adóskockázati besorolása.

A JP Morgan globális bankcsoport Londonban kiadott külön elemzése szerint a pénzügyi szektorban zajló jelenlegi amerikai állami intervenció mértéke az 1997-98-as ázsiai, illetve orosz fizetési válságok idején tett intézkedésekre emlékeztet. Az amerikai hatóságok most már minden, "nem hagyományos" eszközt bevetettek, ami rendelkezésükre állt, beleértve az államosítást, a garanciavállalást és az árfolyamzuhanásra játszó, fedezetlen eladások (short selling) betiltását.

Az amerikai befektetési banki értékforgalmazó tevékenység külön szabályozói kerete gyakorlatilag megszűnt, miután a két utolsó, tisztán értékforgalmazó profilú pénzügyi csoport, a Goldman Sachs és a Morgan Stanley is kiskereskedelmi banki tevékenység elkezdésére kért engedélyt a Federal Reserve-től. Az amerikai hatóságok már csak a tőzsdéket nem zárták be, ahogy Oroszországban tették néhány napra a múlt héten, áll az elemzésben.

A JP Morgan becslése szerint az amerikai bankok összesen 1200 milliárd dollár névértékű, értékpapírosított jelzálog-kötelezettségeket tartalmazó portfoliókat fognak beterjeszteni átvételre az amerikai pénzügyminiszter, Henry Paulson által összeállított – a Kongresszusban még mindig vitatott – rosszportfolió-programba. A ház megfogalmazása szerint a program 700 milliárd dolláros előterjesztett készpénzösszege "ad valamelyes rugalmasságot" a kormánynak arra, hogy milyen árat lehet elfogadni.

A JP Morgan elemzői megerősítették azt a korábbi előrejelzésüket, hogy a következő pénzügyi évben a teljes amerikai nettó államadósság-kibocsátás – amely a költségvetési deficit mellett a rossz banki portfoliók átvételét is finanszírozza majd – megközelíti az 1500 milliárd dollárt (250 ezer milliárd forintot), ami az éves amerikai GDP-érték hozzávetőleg 10 százaléka lenne. A következő pénzügyi évre szóló amerikai költségvetési tervben 438 milliárd dolláros, GDP-arányosan 3 százalékos deficit szerepel, de Londonban idézett gazdasági elemzők szerint ez most könnyedén elérheti az ezermilliárd dollárt.

Ken Rogoff, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) volt főközgazdásza a Financial Timesnak a hét elején azt mondta: nem tudja elképzelni, hogy a jelenlegi válság a GDP-érték 6-7 százalékánál kevesebbe fog kerülni az amerikai kormánynak. A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő londoni elemzése szerint azonban az Egyesült Államok továbbra is olyan "robusztus" és "kivételes" gazdasági és pénzügyi ellenállóképességet tanúsít, hogy a lehető legjobb, "Aaa" szintű szuverén adóskockázati besorolását jelenleg nem fenyegeti veszély.

A Moody's szerint a legutóbbi intézkedéssorozat valóban felveti azt a kérdést, hogy az amerikai kormány még mekkora adósságterhet és kockázatot tud magára vállalni az "Aaa" besorolás veszélyeztetése nélkül. Ez ténylegesen kritikus kérdés, hiszen az amerikai "Aaa" osztályzat a globális pénzügyi rendszer egészében a kockázat árazásának alapja. A hitelminősítő szerint azonban továbbra is igen korlátozott annak a kockázata, hogy az amerikai kormány likviditási problémákkal kerüljön szembe.

Az Egyesült Államok szuverén adóskockázati besorolása a többi nagy nemzetközi hitelminősítőnél is a lehető legjobb (Fitch Ratings, Standard & Poor's: "AAA"), és e házak sorra kiadott minapi londoni elemzéseikben szintén egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy ezt nem veszélyezteti a bankmentő akciókkal járó államadósság-növekedés. A Fitch minapi elemzése szerint például az Egyesült Államok "AAA" besorolását a nagy, magas jövedelmű és rugalmas amerikai gazdaság, valamint a kormány korlátlan hazai és külföldi tőkepiaci finanszírozási hozzáférése támasztja alá, és a dollár globális tartalékvaluta-státusát sem fenyegeti semmi. A Standard & Poor's minapi londoni elemzésében is az állt, hogy az Egyesült Államok adósminőségét továbbra is alátámasztja a magas jövedelemszintű, igen sokszínű, kivételesen rugalmas gazdaság, és azok az egyedülálló előnyök, amelyek a dollár mint elsődleges helyzetű valuta jellegéből adódnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Gazdaság

Greenspan: évszázada nem volt ekkora pénzügyi válság

Az Egyesült Államok olyan pénzügyi válságba került, amely egy évszázadban egyszer fordul elő, és amely több mint valószínűleg recesszióhoz fog vezetni – jelentette ki vasárnap Alan Greenspan, a jegybank szerepét betöltő amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) előző elnöke.

Gazdaság

Összeomlik a világ: 700 milliárdos romeltakarítás kérdőjelekkel

Az elmúlt hetekben tetőző válság után a pénzügyi világpiac túl van a nehezén, legalábbis annyiban, hogy megtörtént a legtöbb rossz, ami megtörténhetett. Már nem attól kell félni, hogy mi jöhet még, hanem attól, amivel a minimálisan 700 milliárd dollárba kerülő romeltakarítás jár. Bár Magyarországot kevéssé érintette közvetlenül az amerikai pénzpiac megrendülése, kár volna azt hinni, hogy a történelem legnagyobb üzleti bukfencének rezgései fennakadnának a határjelző karóinkon.

MTI Gazdaság

A pénzügyi válság közepette aktivizálják magukat a kínai bankok

Friss pénzek megszerzéséről tárgyal kínai illetékesekkel a Morgan Stanley amerikai pénzintézet - közölte csütörtökön az amerikai sajtó, amely szerint arról lenne szó, hogy egy kínai bank nagyobb részesedést szerezne az amerikai befektetési bankban. Egyes források a CITIC csoportot említik, mások a kínai fejlesztési bankot (CDB).

MTI Világ

Bush: Amerika súlyos pénzügyi válságban van

George W. Bush arra figyelmeztetett szerdai tévébeszédében, hogy az Egyesült Államok súlyos pénzügyi válságban van, s kormányzati cselekvés híján hosszú recesszió köszönthet az amerikai gazdaságra.

MTI Gazdaság

Az AIG megmentése megnyugtatóan hatott a világ tőzsdéire

Erősödéssel nyitották a szerdai kereskedést az ázsiai tőzsdék, s hasonló volt tapasztalható Európában is, miután előző nap nyereséggel zárt a New York-i értéktőzsde, illetve nyilvánosságra hozták az AIG amerikai biztosító megmentését célzó tervet.

Gazdaság

A világ, amelyet ismerünk, lehanyatlik

Az elmúlt drámai napok után mintha megnyugvóban lenne a világ pénzpiaca, így most e rövid szélcsendben érdemes visszapillantani: miféle válságba keveredett a pénzvilág, s kell-e nekünk ettől tartanunk? Igyekeztünk az egyszerű összefüggéseknél maradni.