szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fontban számolva is tízmilliárdokat vesztettek a brit gazdagok leggazdagabbjai a pénzügyi válságon.

A The Sunday Times által a brit pénzarisztokrácia felső ezréről évente összeállított vagyonlista - Rich List - idei kiadásának első helyezettje, Lakshmi Mittal brit-indiai acélbáró a lap vasárnapi becslése szerint 16,61 milliárd fonttal (ötezer milliárd forinttal) lett szegényebb nyár óta. Az ArcelorMittal acélipari konglomerátumban meglévő részesedésének piaci értéke ugyanis a június 4-én mért eddigi csúcsról, 33,24 milliárd fontról a pénteki tőzsdezárásig 16,63 milliárd fontra, vagyis hozzávetőleg a felére olvadt. Ez azt jelenti, hogy Mittal naponta átlagosan 137 millió fontot - óránként csaknem 6 millió fontot - vesztett június eleje és az elmúlt kereskedési hét vége óta.

A The Sunday Times szerint az idei listán szereplő szupergazdagok közül csak a tíz legnagyobb vesztes részvényportfolióinak összértéke 23 milliárd fontot zuhant.

A Rich List pénzarisztokráciáját a jelek szerint most érte el a válság: tavaly - a globális hitelpiaci megrendülés és a már akkor is zuhanó ingatlanárak ellenére - még igen jól ment nekik. A tavasszal közzétett 2008-as összesítés szerint a brit pénzvilág felső kasztjának összvagyona az előző évi listán szereplő 360 milliárd fontról csaknem 53 milliárd fonttal 412,8 milliárd fontra (124 ezer milliárd forintra) duzzadt.

A leggazdagabb britek exkluzív klubjának általában is az aranykort jelentette a baloldali kormányzás eddigi 11 éve. A Munkáspárt hatalomra kerülésének esztendejében, 1997-ben a felső ezer összvagyona "mindössze" 98,99 milliárd font volt; az elmúlt év végéig ehhez hozzájött csaknem 314 milliárd font 317 százalékos vagyongyarapodásnak felelt meg.

Lakshmi Mittal az idén negyedszer utasította maga mögé a korábbi leggazdagabb "britet", a Londonban élő orosz Roman Abramovics olajoligarchát, a Chelsea labdarúgó klub 41 éves tulajdonosát. Abramovics vagyona az idei Rich List szerint 11,7 milliárd font volt a tavaly kimutatott 10,8 milliárd font után.

A The Sunday Times vasárnapi beszámolója szerint Abramovicsot a pénzügyi válság sem tántorítja el attól, hogy 200 millió fontért megépíttesse magának a világ legnagyobb magánjachtját.

Az Eclipse nevű, 170 méter hosszú hajó már tavaly óta készül Németországban, és a tervek szerint jövő nyáron bocsátják vízre. A jachtot állítólag James Bond-filmekből ismerős extrákkal szerelik fel. A vezető brit vasárnapi lap úgy tudja, hogy a járművön rakétatámadásra figyelmeztető radarrendszer, golyóálló üvegezés és két helikopter-leszálló lesz.

Ha a milliárdosnak és 26 éves orosz barátnőjének mindezek ellenére mégis menekülnie kellene, ehhez rendelkezésükre áll egy sárga tengeralattjáró, amelyet a hajó aljáról lehet indítani, és 50 méteres mélységig merülhet.

Az új jachttal az orosz pénzember maga mögé utasítja Dubai uralkodóját is, akinek úszó palotája a maga 163 méteres hosszával a világ jelenlegi legnagyobb magánhajója. Ezt tükrözi Abramovics készülő jachtjának neve - Eclipse - is: az angol szó általánosabb jelentése a napfogyatkozás mellett a vetélytársak dicsfényének elhomályosítását is kifejezi.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

EKB: együtt kell működni a válság leküzdésében

Az európai kormányoknak együtt kell működniük a pénzügyi válság leküzdésében, közös választ kell adniuk a pénzpiaci zavarokra – jelentette ki pénteken az egyik francia rádióban Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke.

MTI Gazdaság

A válság a magyar gazdaságra is negatívan hat

A pénzügyi tárca szakállamtitkára szerint az amerikai bankok pénzügyi válsága direkt módon nem érinti a magyar gazdaságot, ám a romló nemzetközi likviditási helyzet negatív hatással lesz a reálgazdaságra, mivel a magyar bankok és vállalatok is csak nehezebben és drágábban jutnak hitelekhez, mint korábban.

MTI Gazdaság

Brit politológus: a világ Amerika után

A világ most ugyan a leolvadóban lévő piacokat bámulja, a felfordulás azonban nem csupán pénzügyi válság: történelmi léptékű geopolitikai átrendeződés folyik, amelyben a globális hatalmi egyensúly visszafordíthatatlanul áthelyeződik - írja vasárnap megjelent elemzésében egy neves brit politikai filozófus.

MTI Gazdaság

A kelet-európaiak már nem mennek Nagy-Britanniába dolgozni

Az előrejelzések szerint súlyos recesszió felé tartó Nagy-Britannia már nem vonzó célpontja a kelet-európai EU-tagállamokból korábban százezrével érkező munkavállalóknak, és ez - vasárnap idézett szakmai vélemények szerint - elsősorban a brit mezőgazdaságban komoly munkaerőhiányt okozhat.

MTI Gazdaság

Fontmilliárdok vándorolnak a brit bankokból Írországba

Régen tapasztalt feszültség támadt Nagy-Britannia és Írország között annak nyomán, hogy az ír kormány korlátozás nélküli garanciavállalási tervet jelentett be a legnagyobb ír bankokban tartott megtakarításokra, és ennek hírére állítólag máris több milliárd fontot menekítettek Írországba brit betétesek.

MTI Gazdaság

Nyers: a pénzügyi válság tanulságai

A pénzügyi válság alapvető tanulsága, hogy a szabályozás és a felügyeleti rendszer nem volt elég hatékony ahhoz, hogy időben feltárja a felelőtlen kockázatvállalást; ezzel szembe kell nézni és megtenni a szükséges változtatásokat - nyilatkozta Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára.