szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Németország legnagyobb bankja, a Deutsche Bank elnöke szerint bankja nem kér a kormány pénzügyi mentőtervében ígért tőkeinjekcióból. Josef Ackermann szerint a Deutsche Banknak nincs szüksége állami tőkére. A bank a pénzügyi válság folyamán semmikor sem forgott veszélyben - hangsúlyozta.

Ackermann mellett a Bild am Sonntagnak nyilatkozott a második legnagyobb német bank, a Commerzbank vezérigazgatója is, aki azt mondta: gondosan áttanulmányozzák az állami mentőcsomagot, hogy számukra megfelelő lenne-e a részvétel. 

A német kormány 500 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagja pénteken emelkedett törvényerőre, hivatalosan hétfő hajnalban, az új tőzsdei hét nyitányakor lép életbe.  

A csomag két fő részből áll. Eszerint az állam 400 milliárd euró értékben garanciát vállal a bankközi hitelekre, amelyek az utóbbi héten a válság következményeként összeomlással fenyegettek. További 80 milliárd eurót a kormány a bankok közvetlen pénzügyi megsegítésére irányzott elő, leszögezve, hogy az érintett pénzintézeteknek szigorú feltételeknek kell eleget tenniük. Szó van például a hitelösszegnek megfelelő szövetségi tulajdonrészről, valamint arról, hogy a kormány beleszólást kap a bank irányításába, a felügyelőbizottság összetételébe, és felmerült a menedzseri fizetések, valamint az úgynevezett bónuszkifizetések korlátozásának lehetősége is.

Josef Ackermann korábban maga közölte, hogy a nemzetközi pénzügyi válság miatt lemond eredményességhez kötött jutalmáról. Ezt a Bild am Sonntag című lapnak adott pénteki nyilatkozatában megerősítette, és már értesítette a felügyelőbizottságot, hogy a "szolidaritás személyes jelzéseként" lemond idei prémiumáról a munkavállalók javára, mert nekik nála nagyobb szükségük van pénzre. A sajtó úgy tudja, az igazgatótanács tagjai, további három felsőszintű vezető követi Ackermann példáját. 

A Deutsche Bank vezetői javadalmazásuk nagyobb részét kapják jutalomként. Tavaly például 28,9 millió eurót (más források szerint több mint 33 milliót) vehettek fel, miközben fizetésük 4,3 millió volt. A 2008-as esztendőre még nem állapították meg a vezetőségnek összesen kifizethető jutalom összegét.

A Deutsche Bank AG öt év óta első ízben az idei első negyedévben zárt veszteséggel. A kényszerű leírások, a csökkenő bevétel és az üzleti veszteségek érzékeltetik a piaci feltételek romlását. Emiatt Németország legnagyobb kereskedelmi bankja 141 millió eurós veszteséget könyvelt el január-márciusban, szemben az egy évvel korábbi 2,12 milliárd eurós adózott eredménnyel.

Ackermann a német bankvilág vitatott személyisége. A Mannesmann-perben több társával a vádlottak padján ült 2002-ben mint a cég felügyelő bizottságának kötelességszegéssel vádolt tagja, ám végül fölmentették.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Dallara: a magyar bankrendszer nem sérülékeny

Nyugat-Európa és az Egyesült Államok felelős a jelenlegi pénzügyi válság kialakulásáért, ezért a Nyugatnak többet is kellene vállalnia a stabilitás megteremtésében, mint a feltörekvő országoknak – mondta Charles H. Dallara, a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) vezérigazgatója.

MTI Gazdaság

A Bundestag jóváhagyta a kormány pénzügyi mentőcsomagját

A német parlament alsóháza elfogadta a kormány 500 milliárd eurós pénzügyi mentőtervét. A Bundestag péntek délelőtti vitáját követő szavazáson 476 képviselő voksolt a bankmentő terv mellett, míg 99-en – az ellenzéki Zöldek és a Baloldal pártjának képviselői – ellene foglaltak állást.

MTI Gazdaság

Roubini: hosszú, kemény recesszió vár Amerikára

Nouriel Roubini szerint az Egyesült Államok nem kerülheti el, hogy egy hosszú 18-24 hónapos kemény recessziót éljen át, már az is siker lehetne, ha az Egyesült Államok elkerülné a stagflációt, vagyis a recesszió és az infláció együttes jelentkezését.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: gazdasági katasztrófa szélén az OECD

Gazdasági katasztrófa szélére sodródott a fejlett ipari országok alkotta OECD-térség, és a világgazdaság egyetlen reménye Kína maradt, áll az egyik legnagyobb londoni külpolitikai elemző műhely friss helyzetértékelésében.