szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ausztria és Magyarország szerint is közös fellépésre van szükség a gazdasági válság leküzdéséért - erősítette meg Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Werner Faymann osztrák kancellár csütörtökön Budapesten, miután tárgyalt egymással.

Tovább kellene lépni azon, hogy minden ország saját maga próbálja megoldani a válságot, közös erőfeszítésekre van szükség - hangsúlyozta az osztrák kancellár a megbeszélés utáni sajtóértekezleten. Ausztria szeretné, ha az Európai Unió a következő tanácsi ülésén rögzítené, hogy az európai stabilitás közös ügy. Az európai bankokat és intézményeket is fel kell szólítani, hogy segítsenek, nézzék meg, milyen keretek között tudják a szükséges pénzügyi eszközöket rendelkezésre bocsátani. Egyértelművé kell válnia: az Európai Uniónak az a szándéka, hogy a gazdasági válságban minden tagállamnak és kereskedelmi partnernek segítsen - mondta Werner Faymann.

Ausztria minden olyan javaslatot támogat, amely az Európai Tanácshoz eljut és nagyobb stabilitást biztosít. A kezdetek óta azokat támogatjuk, akik azt mondják, hogy közös intézkedésekre van szükség - mondta a kancellár arra a kérdésére, hogy Ausztria támogatja-e a válság leküzdésére tett magyar javaslatokat.

A 15 milliárd euró értékű osztrák bankmentő csomagot eddig két pénzintézet vette igénybe, ez a források húsz százalékát jelenti. A bankoknak saját tőkéjüket kell erősíteniük, ez az anyabankokra és a leánybankokra is vonatkozik - mondta arra a kérdésére, hogy az osztrák bankok készek-e kisegíteni külföldi leánybankjaikat, ahogy azt a magyar javaslat is tartalmazza. Ausztria továbbra is megbízható partnere akar maradni Magyarországnak - tette hozzá a kancellár.

Gyurcsány Ferenc szerint globális válságról van szó, és eddig csak nemzeti válaszok születtek. Az EU-ban éppen ezért érik a felismerés, hogy a mostaninál többet kell tenni. A mainál jobb egyensúlyt kell találni a nemzeti, a regionális, az uniós és globális válaszok között a gazdasági válságra - tette hozzá. Ahogy az influenzajárvány nem tiszteli a határokat, úgy a nemzetközi gazdasági válság sem. Ha egy ország egyedül akar válaszolni a válságra, akkor alul fog maradni - hangsúlyozta a miniszterelnök.

A térség dilemmái hasonlóak: minden országra jellemző, hogy viszonylag korlátozottak az exportlehetőségei, miközben jelentősek a külföldi befektetések. A gazdaság alapszerkezete nem különbözik, így a nemzeti válaszok mellett közös válaszokat kell adni - fűzte hozzá Gyurcsány Ferenc. Pénzügyi szektoraink jelentősen összekapcsolódnak, nagyon sok osztrák befektető van ebben a régióban. "Az osztrákok pontosan tudják, hogy létezik egy regionális logika" - mutatott rá.

Magyarország számára azok az üzenetek a legerősebbek, amelyek azt mondják, hogy még több és még határozottabb lépést kell tenni, még több szerkezeti átalakításra, még több reformra van szükség. Feszes költségvetést csinál Magyarország, a kormány nem engedi, hogy letérjen az ország az egyensúlyi pályáról. Szerkezeti átalakításokra van szükség az adórendszerben, szociális rendszerben. A nagy ellátórendszerek reformjára is szükség van - hangsúlyozta a kormányfő.

Gyurcsány Ferenc arról is beszélt, hogy az osztrák-magyar kapcsolatok különlegesek, ezeket őrizni kell és tovább építeni. Ősszel folytatják a közös kormányülések sorozatát - tette hozzá.

A miniszterelnök elmondta, hogy a környezetvédelmi kérdésekben vannak viták a két ország között. A Rába-szennyezés ügyében jelentős haladást sikerült elérni, a tervezett heiligenkreuzi (rábakeresztúri) hulladékégető esetében azonban még sok a nyitott kérdés. Ha az égető megépítésével kapcsolatos tervek nem változnak, tartósan viták és feszültségek lesznek ebben a kérdésben - hangsúlyozta a kormányfő.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

EBRD elnök: 350 milliárd dolláros támogatás kéne Kelet-Európában

A csődhelyzet elkerülésére a kelet-európai bankoknak a legrosszabb esetben 350 milliárd dolláros összegben lesz szükségük támogatásra, erősítette meg az elemzők számításait Thomas Mirrow, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke a Le Figaro című francia napilapban pénteken megjelent nyilatkozatában.

hvg.hu Gazdaság

Andor László: „Az európai civilizáció jövője a tét”

Brüsszelben elvetették a kelet-közép-európai régió 180 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagra vonatkozó javaslatát, mondván, az unió egyenként támogatja a nehéz helyzetbe került tagállamokat. Ugyanilyen sorsra jutott a gyorsított euróbevezetés javaslata is. Maradt tehát egyelőre az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által pénteken bejelentett 24,5 milliárd eurós segítség Kelet-Európának, amelynek instabilitása komoly fenyegetést jelent az euróövezetre nézve is. Mire lehet elég ez a pénzügyi mentőöv? Andor Lászlóval, az EBRD igazgatóságának tagjával beszélgettünk.

MTI Gazdaság

Az Unicredit vezetője szerint fizetőképes marad Kelet-európa

Az olasz-német-osztrák UniCredit bankcsoport vezetője szerdán megerősítette, hogy a pénzintézet támogatja kelet-európai leánybankjait, és továbbra is érdekelt abban, hogy a térségben tevékenykedjen. Alessandro Profumo kijelentette, hogy sehol sem lehet fizetésképtelenségre számítani Kelet-Európában.

MTI Gazdaság

Economist: ha Kelet-Európa elbukik, magával ránthatja az EU-t

Kelet-Európa esetleges összeomlása nyomán gyorsan kérdésessé válna az EU egészének jövője is - írta pénteki elemzésében a The Economist, amely szerint a gyorsított euróövezeti felvétel a kis balti gazdaságok esetében járható út lehet, a nagyobb közép-európai országok számára azonban nem.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Itt a várt bejelentés: Kelet-Európa 24,5 milliárd eurót kap

Két éven át összesen 24,5 milliárd eurós közös finanszírozási programot állítottak össze a kelet-európai bankrendszerek és vállalatok megsegítésére a világ vezető nemzetközi befektetési és hitelintézetei, köztük az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), amely a maga részéről pénteken Londonban hivatalosan bejelentette a kezdeményezést.

MTI Gazdaság

„Kelet-Európa nem egy ország”

A teljes kelet-európai régió gazdasági zuhanás felé halad, és ennek pénzügyi terhét Nyugat-Európa fogja megfizetni - írta a Le Monde című napilap kedden.

MTI Gazdaság

Aggódnak a kelet-európai bankfelügyeletek

Aggodalmukat fejezték ki kelet-európai uniós tagországok bankfelügyeletei a szerintük "félrevezető és leegyszerűsítő kommentárok" miatt, amelyekkel országaik pénzügyi szektorának kockázatait illetik. Állásfoglalásuk szerint ezek a megnyilvánulások árthatnak a térség gazdaságának és bankjainak egyaránt.