szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínai központi bank elnöke az amerikai dollár helyett más tartalékvalutát javasolna egy új, Nemzetközi Valutaalap (IMF) által felügyelt globális rendszerben.

Zsou Hsziao-csuan, a központi bank elnöke a kínai jegybank (People’s Bank of China) honlapján hétfőn megjelentetett  esszéjében olyan tartalékvaluta létrehozására tesz javaslatot, amely egy adott nemzet fizetőeszközétől független és hosszú távon is stabil marad. Így a jegybankelnök szerint kiküszöbölhetővé válnának azok a hiányosságok, amelyeket a nemzeti valuták természetüknél fogva magukban hordoznak.

Elemzők szerint a javaslat Pekingnek azokat az aggodalmait tükrözi, hogy az amerikai gazdaság megmentésére tett kísérletek negatív hatással lesznek Kínára. A távol-keleti ország az utóbbi évek gyors növekedése során felszabaduló pénzügyi forrásainak jelentős részét amerikai állampapírok vásárlására fordította – több mint ezermilliárd dollár értékben –, s most a Fed által kibocsátott pénzek inflációs hatása miatt aggódik – vélekedett a Financial Times-nak nyilatkozva Qu Hongbin, az HSBC Kínával foglalkozó vezető közgazdásza.

Zsou Hsziao-csuan, a kínai jegybank elnöke. Befektetői félelmek
© AP
Bár az esszében Zsou nem említi konkrétan az amerikai fizetőeszközt, mégis kritikát fogalmaz meg a jelenlegi, dollára épülő monetáris rendszerrel szemben. A jelenlegi válság kitörése és az egész világra való átterjedése rámutatot a nemzetközi pénzügyi rendszer gyengeségeire és rendszerszintű kockázataira – írja Zsou. Kínának nincs túl sok választása, mint a mintegy kétezer milliárd dolláros valutatartalékát amerikai dollárban tartani, ami nagy valószínűséggel a jövőben sem fog változni – írja a Financial Times.

A jelenlegi rendszer megváltoztatásához Zsou az SDR (special drawing rights, azaz különleges lehívási jog, az IMF adminisztratív célú devizája) rendszerének kiterjesztését javasolja. Ezt egyébként 1969-ben vezette be az IMF a Bretton Woods-i egyezményben meghatározott kötött árfolyamrendszer támogatására, jelentősége azonban visszaszorult, miután 1970-ben összeomlott a rendszer.

Jelenleg az SDR értékét egy négy valutából – amerikai dollár, japán yen, euró és fontsterling – álló valutakosárhoz kötik, és az IMF illetve más nemzetközi szervezetek a kvótakeretek meghatározására használják.

Kína az SDR valutakosarát minden fő gazdaságra kiterjesztené, és olyan elszámolórendszert alakítana ki az SDR és más valuták között, amely lehetővé tenné az SDR használatát a nemzetközi kereskedelemben és a pénzügyi tranzakciókban.

A javaslat szerint az országok a rendelkezésükre álló SDR-tartalékaik kezelését az IMF-re bíznák, hogy együttesen menedzselje a nevükben. Ily módon az SDR átvehetné a jelenlegi tartalékvaluták szerepét.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kína aggódik az USA válságkezelése miatt

Peking az amerikai gazdaság stabilizálását, Washington a kínai fizetőeszköz reformjának folytatását kérte a kínai fővárosban csütörtökön kezdődött kétoldalú Gazdasági Stratégia Párbeszéd (SED) első napján.

MTI Gazdaság

Már Kína is aggódik a válság miatt

Minden lehetséges eszközzel meg kell akadályozni, hogy a pénzügyi válság kihatással legyen a reálgazdaság növekedésére - jelentette ki szombaton a kínai kormányfő az Ázsia-Európa Tanácskozás (ASEM) kétnapos csúcstalálkozója után tartott sajtóértekezletén.

MTI Gazdaság

A kínai kormányfő az USA-t gazdasága rendbetételére szólította fel

A kínai kormányfő, Ven Csia-pao szerdán erősen sürgette az eddigi gazdaságélénkítő intézkedések gyors végrehajtását a kormány ülésén, de esetleges új költségvetési programokra nem utalt. Ugyanakkor felszólította az amerikai kormányt, hogy tegyen meg mindent az Egyesült Államok gazdaságának rendbe hozásáért.