Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A gazdasági válság idei negatív hatása a turizmusra várhatóan 2010-re is áthúzódik, és bár az utazási hajlandóság átalakul, teljesen nem szűnik meg – állapították meg az ENSZ Turisztikai Világszervezet (UNWTO) Európai Regionális Bizottságának 49. ülésén Bakuban, az Önkormányzati Minisztérium pénteki közleménye szerint.
A március 25-27 között megrendezett nemzetközi konferencia kiemelt témája volt a gazdasági válság turizmusra gyakorolt hatása, valamint az UNWTO 2008-2009-es időszakra vonatkozó munkatervének értékelése és a következő kétéves ciklus (2010-2011) fő irányainak kijelölése. Az UNWTO becslése szerint idén a nemzetközi turizmus várhatóan 1-2 százalékos csökkenést mutat.
A legnagyobb mértékben az amerikai kontinenst és Európát érintheti a válság, mivel főbb küldő piacaik recesszióban vannak. Az európai légi forgalom 3,6 százalékos visszaesése, a szállásfoglalások első negyedévi csökkenése, a szálláshely kihasználtság visszaesése, az UNWTO szakértői panel bizalmi indexének zuhanása, a fogyasztói magatartás változása alapján az európai turisztikai célú utazások csökkenése 3 százalék körül várható 2009-ben.
Az UNWTO előrejelzése szerint előtérbe kerülnek a közelebbi, illetve a belföldi úti célok, az utazási döntések későbbre halasztódnak. A negatív hatásokra rugalmasabban reagálnak az olyan szegmensek, mint a barát- és rokonlátogatók, a visszatérő vendégek, a speciális érdeklődésű, valamint az egyéni utazók. Az utazások volumene kevésbé, az átlagos tartózkodási idő és az egy utazásra jutó költési szint várhatóan erősebben visszaesik 2009-ben.
Turista célpont. Menni vagy nem menni... © hvg.hu |
A közlemény szerint az UNWTO kiemelt szerepet kíván játszani a friss, megalapozott piaci információk biztosításában, a tendenciák előrejelzésében, a válságra adott legjobb tagállami gyakorlatok terjesztésében, és annak támogatásában, hogy a turisztikai prioritásokat beépítsék az általános gazdaságösztönző intézkedésekbe, hiszen a turizmus munkahelymegőrző és teremtő képessége jelentős. Minden országnak meg kell találnia a válság kezelésére a számára legjobb válaszreakciókat, de általános feladatként a világszervezet értékelése szerint erősíteni kell az együttműködést az ágazat szereplői között, erősíteni kell az innovációt a termékfejlesztés, a marketing, az értékesítés, a humán képzés, illetve a turizmus feltételeit javító gazdaságpolitika terén. Előrelépésre kell a hiteles piaci információkhoz való hozzáférésben és a turisztikai képzésben, a hosszú távú fenntartható fejlesztést biztosító célokat nem szabad szem elől téveszteni a rövid távú válságkezelő lépések során.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.
„Elértük a határt, szürkeségben mi vagyunk élen” – énekli Zentai Márk, aki a Mörk leállása óta szólóban zenél. Az új dal címe Szabadon, és a részben a Pride felvonuláson forgatott klipje a HVG-n látható először.
Azután, hogy a kormány ellenőrzést lengetett be.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Szamosvölgyi Péter gyáva senkinek nevezte az őt kritizáló hozzászólót.