szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon nagy valószínűséggel a harmadik negyedévben lesz a mélyponton a GDP, és 2010 második, harmadik negyedévében talán már elkezd emelkedni az előző év azonos szintjéhez képest – fejtette ki Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.

A gazdasági krízisről szólva úgy vélte: az első „nagy zuhanáson” túl vagyunk, a válság első szakasza véget ért, de a második és a harmadik szakaszban is még „lesz sok-sok fájdalom”.

A válságkezelő intézkedésekről a gazdaságkutató kifejtette: Magyarország megállapodott a Nemzetközi Valutalappal és az Európai Unióval abban, hogy nem növeli az államháztartás deficitjét, sőt javítja az egyensúlyi helyzetet, átrendezi az adórendszert, lecsökkenti a foglalkoztatást terhelő adókat és számos költségvetési kiadást, átalakítja a nyugdíjrendszert. „Ennek az a következménye, hogy Magyarországnak 2009-2010-ben abszolút elfogadható egyensúlyi pozíciója lesz” – vélekedett. Ha Magyarország fenntartja ezt a kedvező egyensúlyi pozícióját, és ehhez még további reformokat hajt végre, például az önkormányzati rendszerben, akkor versenyképessége és növekedési esélyei kifejezettek kedvezőek lesznek – fogalmazott Vértes András.

A foglalkoztatás várható alakulásáról azt mondta: a munkanélküliek száma tovább nő, de már nem olyan ütemben, mint eddig, „10-11 százalék között lesz a csúcsa” – jelezte. Prognózisa szerint 2011-ben „lehet majd remélni”, hogy a munkanélküliség csökkenni, a foglalkoztatottak száma pedig növekedni kezd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Vértes: a lisszaboni stratégia céljai jók, az eszközök elégtelenek

Az Európai Unió 2000-ben elfogadott lisszaboni stratégiája ambiciózus, jó irányba mutató célokat tartalmaz, ám hiányoznak a célok megvalósításához szükséges praktikus és hatékony eszközök - vélekedett Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke az intézet által szervezett konferencián.

hvg.hu Itthon

Vértes korábban kicsiket lépett volna

Nem nagy, hanem kis reformokra volna szükség – mondta tavaly nyáron egy televíziós műsorban Vértes András közgazdász, akinek a neve most az egyik lehetséges "MSZP-kompatibilis" kormányfőjelöltként bukkant fel Surányi György és Glatz Ferenc mellett. De a „kis reformokon” kívül mire számíthatunk még a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezetőjétől?

MTI Itthon

Vértes András elvállalná

Elvállalja a miniszterelnök-jelöltséget Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke, ha a politikai erők támogatják a programját. A közgazdász ezt újságírói kérdésre mondta el a GKI tájékoztatóján.