szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kereskedelmi szálláshelyeken 2009. január-májusban a külföldi és a belföldi vendégek száma 16, illetve 9 százalékkal maradt el az előző évi értéktől, a vendégéjszakák száma 14, illetve 10 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Az első öt hónapban a szálláshelyek árbevétele folyó áron 12 százalékkal kevesebb volt, mint egy évvel korábban. Tavaly január- májusban a kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 88,3 milliárd forint volt.

A kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek száma 2009. január-áprilisban 16, illetve 8 százalékkal maradt el az előző évitől. Az idén az első négy hónapban a vendégéjszakák száma a külföldi látogatók esetében 14, a belföldiek vonatkozásában 8 százalékkal csökkent a tavalyi év hasonló időszakához képest, a szálláshelyek árbevétele folyó áron 12 százalékkal mérséklődött.

Az idei év első öt hónapjában 1,016 millió külföldi vendég 2,817 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 16, a vendégéjszakák száma 14 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Az öt legjelentősebb küldő ország közül Ausztria kivételével mindegyik esetében – Németország, Románia, Nagy-Britannia, Olaszország – visszaesett a vendégforgalom. A brit turisták az elmúlt év emelkedését 33 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el.

Nyolc küldő ország esetében bővült a forgalom, ezek közül legnagyobb mértékben, 34 százalékkal a szlovák állampolgárok által eltöltött vendégéjszakák száma nőtt.

A kereskedelmi szálláshelyek 1,252 millió belföldi vendéget és 2,669 millió belföldi vendégéjszakát regisztráltak január-májusban, ez 9, illetve 10 százalékos csökkenés.

A belföldi vendégforgalom 71 százalékát fogadó szállodákban 10 százalékkal esett vissza a vendégéjszakák száma 2008 azonos időszakához viszonyítva, míg a panzióké, amelyekre a forgalom 15 százaléka jut, 15 százalékos csökkenést szenvedtek el.

A különböző utazási célok közül a hivatalos célból, illetve a konferenciára, kongresszusra érkezők együttes aránya 34 százalékra rúgott. A szabadidős célú utazások 13 százalékának elsődleges célja az egészségturizmus volt. A szállodai vendégforgalom 34 százaléka a gyógy- és wellness szállodákra jutott, a külföldi vendégek 15 százaléka és a belföldi vendégek 29 százaléka vett igénybe ilyen típusú szállodai szolgáltatást.

A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendégek mindössze 28 százaléka foglalta le szállását utazási irodán keresztül. Az elektronikus úton lebonyolított szállásfoglalások aránya 30 százalék volt.

Az év első öt hónapjában a szállodák átlagos szobakihasználtsága átlagosan 37,8 százalék volt, ezen belül az 5 és 4 csillagos házak májusban már 50 százalék feletti foglaltságot értek el. A legjobb – 51,3 százalék – a gyógyszállókban volt a foglaltság, ez még mindig 6 százalékponttal elmarad a 2008-ban mért szinttől. A Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma január-májusban 14, illetve 18 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban.

A vendégforgalom visszaesése lényegében valamennyi régiót jellemezte, ez alól a Dél-Dunántúl 4 százalékkal bővülő külföldi vendég-forgalma és a Tisza-tó stagnáló belföldi forgalma volt kivétel.

A kereskedelmi szálláshelyek összesen 78 milliárd forint bruttó árbevételt értek el 2009 január-májusában, ezen belül a szállásdíj-bevétel 44 milliárd forint volt, az összes bevétel folyó áron 12 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15.361 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel pedig 5.800 forint, 2008-ban ugyanez az érték 15.307, illetve 6.724 forint volt.

A kereskedelmi vendéglátóhelyek az év első négy hónapjában 166 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ez folyó áron 8 százalékkal marad el az előző év azonos időszakának adatától. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások 2009. január-májusra számított árindexe 5,5 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi szinthez képest.

Magyarországon 2009. május 31-én a működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2.509 volt, ezen belül a 817 szálloda 49 ezer szobával, 1.030 panzió 13 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek száma – turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping – 662 volt. A szálláshely-szolgáltatást nyújtó vállalkozások a szálláshelyeken májusban közvetlenül közel 29 ezer főt foglalkoztattak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Áprilistól indul a szentendrei skanzenvonat

Európa leghosszabb múzeumi vasútvonala épül a Szentendrei Skanzenben – közölte Sári Zsolttól, a szabadtéri múzeum tudományos titkára. A több mint két kilométeres sínpányán a kifejezetten erre a célra felújított, ipari műemléknek számító: Ganz-Jendrassik-féle motorvonat szállítja majd az utasokat.

MTI Itthon

Újra virágzik a zimmer frei

Miközben a dunántúli, köztük a balatoni szállásadók egyre pesszimistábbak az idei szezon kilátásait illetően, úgy tűnik, feltámad a szinte a szocializmussal együtt eltemetett zimmer frei - írta a Napi Gazdaság.