szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Legkorábban 2011-ben várható fellendülés Közép- és Kelet-Európában a bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Kutatások Intézetének (WIIW) kedden bemutatott jelentése szerint.

Magyarországon idén a hazai össztermék (GDP) 6,5 százalékos, jövőre 1,5 százalékos csökkenésével számolnak, növekedést 2011-re jósolnak az osztrák szakértők. A WIIW előrejelzése szerint a térség legtöbb országában az idei év második felében éri el a mélypontot a visszaesés. Az elemzés azon a feltételezésen alapul, hogy Nyugat-Európában az év második felében lassan javulni kezd az üzleti környezet.

A globális pénzügyi válság a jelek szerint túl van a mélypontján. A nyugat-európai kormányok likviditásnövelő intézkedéseinek köszönhetően a pénzintézetek, köztük a kelet- és közép-európai leányvállalatokkal rendelkezők helyzete megszilárdult. A térségbeli új európai uniós tagállamok - az unióhoz 2004-ben és azóta csatlakozott országok csoportja, Málta és Ciprus kivételével - bankrendszerének egyensúlya ennek ellenére továbbra is sérülékeny, áll a WIIW értékelésében.

Az említett tíz új tagállam közül 2009-ben csak Csehországban, Lengyelországban és Bulgáriában várható az uniós átlagnál, vagyis 3,9 százaléknál kisebb GDP-csökkenés, a WIIW szerint. Az uniós átlagnál nagyobb GDP-csökkenésre számít a WIIW Magyarországon, Szlovéniában, Szlovákiában és Romániában. Harmadik csoportot alkotnak az elemzés szerint a korábban szárnyaló balti államok, ahol az 1990-es évek elején tapasztalthoz mérhető, 16-20 százalékos GDP-visszaesés várható. 2010-ben ebben a tíz országban összességében megközelítőleg változatlan gazdasági teljesítményre, 2011-ben 3 százalék alatti növekedésre lehet számítani a WIIW szerint.

Magyarországon szintén 2009 második felében várható a visszaesés mélypontja az osztrák kutatók szerint. Az előrejelzés szerint az új tagállamokban a külföldi tulajdonú vállalatok profitcsökkenésével együtt idén javul a kereskedelmi mérleg, illetve csökken a folyómérleg hiánya. Általánosságban elmondható, hogy azok az országok, amelyek rögzített árfolyamrendszert alkalmaztak - mint a balti országok, valamint Szlovákia és Szlovénia -, rosszabbul reagáltak a válságra, mint azok, ahol rugalmas az árfolyamrendszer. Románia és Magyarország példája azt mutatja azonban, hogy önmagában a rugalmas árfolyam sem biztosíték a sikeres válságkezelésre, állapította meg a kutatóintézet.

A szakértők hangsúlyozzák: a tíz új tagországban a makrogazdasági adatok alakulását jelentősen befolyásolhatja a nyugat-európából érkező tőkeimport, valamint az áruk és a szolgáltatások exportjának alakulása, és az is, hogy milyen gazdaságpolitikai intézkedéseket hoznak a térség kormányai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Mirow: idén eléri mélypontját a kelet-európai válság

Az idén eléri mélypontját a kelet-európai gazdasági válság, és jövőre kilábalás kezdődik, mondta Londonban az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke, aki szerint a térségi válság nem kezdte ki az országcsoport demokratikus intézményrendszereit. Az EBRD főközgazdásza szerint egyértelmű idősávot kell meghatározni a térségi EU-tagállamok eurócsatlakozására.

MTI Gazdaság

Oszkó: a növekedés érdekében sem rontható a pénzügyi egyensúly

Magyarország most olyan pénzügyi és költségvetési politikát folytat, amelynek eredményeképpen később nem kerül újabb válságba, ezért rövid távon, a növekedés érdekében sem rontható a pénzügyi egyensúly – mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara „Válságkezelő műhely” címmel rendezett hétfői budapesti rendezvényén.

MTI Gazdaság

WIIW: Kelet-Európa rászorul a külföldi segítségre

Eltérő hatással van a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság az egyes kelet- és közép-európai országok gazdaságára. Az elmúlt években a viszonylag gyorsan és tartósan növekedő országok, mint Szlovákia, Csehország vagy Lengyelország könnyebben átvészelhetik a nehéz időket, mint a többiek, írták a bécsi WIIW gazdaságkutató intézet (Wiener Instituts für Internationale Wirtschaftsvergleiche) elemzői csütörtökön megjelent, új legújabb prognózisukban.