szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A európai ingatlanpiacon az elmúlt másfél év során tapasztalt lanyha befektetői aktivitás ellenére az ipari és logisztikai szektor iránt továbbra is jelentős az érdeklődés a CB Richard Ellis (CBRE) legújabb kutatása szerint. A logisztikai szektor még mindig viszonylag biztos bevételt nyújt, így vonzó lehet a kevésbé kockázatos eszközöket kereső befektetők számára.

David Turner, a CB Richard Ellis ingatlanbefektetési igazgatója szerint a közelmúltban számos befektetési alap vett be a portfoliójába logisztikai ingatlanokat is. Bár – mint minden szektorban – a befektetési volumen itt is csökkent, a visszaesés enyhébb volt. David Turner úgy látja, hogy jelenleg a szektor aránya az európai befektetési piac egészét tekintve emelkedik – 2008-ban 7 százalékról 10-re nőtt az arány.

A CBRE szerint a szektor okból kifolyólag is vonzónak látszik: olyan nagy logisztikai szolgáltatók, mint a DHL és a Kühne&Nagel a globalizáció révén európai szintű hálózatuk kiépítéséhez kapcsolódóan folyamatos terjeszkednek. Emellett a logisztikai szektort megcélzó, specializált alapok száma és kapitalizációja is nő. A likviditás javulását elősegíti a piac közelmúltbeli újraárazása is, amely a hozamok legalább egy-másfél százalékpontos növekedését eredményezte, sőt vannak piacok, ahol az ingatlanok értéke átlagban akár az ötödével csökkent.

A befektetők bázisa is megváltozott régió szerte: míg korábban általában az európai ipari és logisztikai befektetési volumen 30-40 százalékáért az ingatlanszektorban tevékenykedő cégek feleltek, addig tavaly ez az arány 5 százalékra esett vissza. Egyre inkább a gyűjtőalapok dominálnak, melyek 2008-ban már a teljes forgalom 38 százalékát adták. Ez a növekedés részben a német nyílt végű alapok ipari ingatlanok iránti megnövekedett érdeklődéséből ered a CBRE szerint; ezek az alapok 4,3 milliárd eurót fektettek a szektorba 2008 második felében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bamosz: reális értéken az ingatlanalapok vagyona

A Bamosz szerint az ingatlanalapokra tavaly novemberben bevezetett 90 forgalmazási napos határidő kedvezőtlen volt ugyan azok számára, akik szerették volna azonnal visszaváltani a befektetési jegyüket, ám ez befektetésük értékét óvta, mivel nem kényszerítette rá az alapkezelőket az ingatlanok azonnali, mélyen a piaci ár alatti eladására. Ez alatt az időszak alatt sikerült javítani az alapok likviditási helyzetét, és meghatározták a portfoliók piaci értékét.

MTI Gazdaság

Pert nyert a PSZÁF az ingatlanalapok felfüggesztése ügyében

Első fokon a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) nyerte meg a Fővárosi Bíróságon azt a pert, amelyet egy magánszemély indított az ingatlanalapok forgalmazásának felfüggesztése miatt – közölte Binder István, a PSZÁF szóvivője.

MTI Gazdaság

Az ingatlanszektort érintő adóváltozások

A 2010-től tervezett adó- és illetékváltozások a PricewaterhouseCoopers (PwC) szerint két ponton érintik érzékenyen az ingatlanszektort: a jövő évtől illeték terheli a főleg ingatlanvagyonnal rendelkező társaságokban történő részesedésszerzést, továbbá a külföldi tagot társasági adó sújtja az ingatlannal rendelkező társaságban lévő részesedés elidegenítéséből származó nyereség után.