szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa tagjai közül négyen szavaztak a jegybanki alapkamat 100 bázispontos, 8,5 százalékra való csökkentése mellett – olvasható a tanács július 27-i ülésének szerdán közzétett jegyzőkönyvében.

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa idei július 27-i ülésén 100 bázisponttal 8,5 százalékra mérsékelte a jegybanki alapkamatot. Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a döntés után elmondta, hogy a testület előtt három javaslat volt: 100 bázispontos, 75 bázispontos és 50 bázispontos kamatcsökkentés.

A tanács tagjai egyetértettek abban, hogy a 100 bázispontos kamatcsökkentés mértéke nem ad semmiféle iránymutatást a jövőben várható kamatlépések tekintetében, és törekedni kell arra, hogy a kamatlépések vezessék a piaci várakozásokat – áll a jegyzőkönyvben.

A jegyzőkönyv szerint az alapkamat 8,5 százalékra történő csökkentésére Bánfi Tamás, Csáki Csaba, Hardy Ilona és Neményi Judit szavazott, Bihari Péter a 75 bázispontos csökkentés mellett tette le a voksát, míg Karvalits Ferenc és Simor András 50 bázisponttal 9 százalékra kívánta mérsékelni az alapkamatot.

A tanácstagok véleménye megoszlott a kamatcsökkentés ütemezésének kérdésében. A szokásosnál nagyobb alapkamat-csökkentést támogatók azt hangsúlyozták, hogy egy 50 bázispontos csökkentést már a júniusi kamatdöntéskor is lehetségesnek láttak, és a monetáris kondíciók enyhítése mellett szóló érvek azóta tovább szaporodtak.

Többen arra figyelmeztettek, hogy ősztől ismét növekedhet a politikai bizonytalanság, ezért minél gyorsabban ki kell használni a megnövekedett kamatpolitikai mozgásteret. Olyan vélemény is elhangzott, miszerint a túlságosan szigorú monetáris kondíciók legalább olyan hátrányosak a gazdaság számára, mint a túlságosan laza feltételek.

Egyes tanácstagok ugyanakkor úgy érveltek, hogy a jegybanknak lassabb, egyenletesebb kamatlépéseket érdemes megvalósítania, kiszámíthatónak kell lennie, és el kell kerülnie a kamatcsökkentési várakozások túllövésének kialakulását.

A Monetáris Tanács tagjai egyetértettek abban, hogy az elmúlt hónapokban megteremtődtek a monetáris kondíciók enyhítésének feltételei, mind a konjunkturális- és inflációs kilátások oldaláról, mind a pénzügyi piaci fejleményeket figyelembe véve.

A piac is felkészült a kamatcsökkentésre, nem kis részben az MNB kommunikációjának köszönhetően. Emellett többen arra hívták fel a figyelmet, hogy a kamatcsökkentésre a reálgazdasági visszaesés tompítása, és a hitelkínálat szűkülésének fékezése, a forinthitelezés feltételeinek megkönnyítése miatt is szükség van. Abban is egyetértés volt, hogy amennyiben nem történik számottevő romlás a nemzetközi és hazai fundamentumokban, az év végére a jelenleginél számottevően alacsonyabb kamatszintet lehet kialakítani a kockázati megítélés javulásával párhuzamosan. A testület 2009. augusztus 24-én tartja következő kamatdöntő ülését.

A monetáris tanács tavaly októberben 8,5 százalékról 11,5 százalékra emelte az alapkamatot, majd november 24-én, december 8-án és december 22-én 0,5-0,5 százalékponttal csökkentette. A január 20-i kamatdöntő ülésen újabb 0,5 százalékponttal mérsékelték az alapkamatot, 9,5 százalékra. Ezt csökkentették 100 bázisponttal a július 27-i ülésen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Júliusban kezdődhet a magyar kamatcsökkentés

A magyar befektetési termékek általánosan javuló kockázati megítélése valószínűleg már ebben a hónapban a pénzügypolitikai enyhítés újrakezdésére ösztönözheti a Magyar Nemzeti Bankot (MNB), jósolták pénteken londoni feltörekvő piaci elemzők.

MTI Gazdaság

Neményi: fokozatos kamatcsökkentési időszak várható

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pozitív fejlemények ritka együttállása folytán tudta a vártnál nagyobb, 100 bázisponttal csökkenteni alapkamatát - jelentette ki Neményi Judit, az MNB monetáris tanácsának tagja, a jegybank hétfői kamatdöntése hátteréről nyilatkozva a Reutersnek. Neményi szerint fokozatos és elnyújtott kamatcsökkentési időszak várható.