szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jegybank elnöke szerint a jövő év második felében indulhat meg a reálgazdaság növekedése Magyarországon.

Simor András – aki az M1 tévécsatorna „A szólás szabadsága” című műsorában fejtette ki nézeteit – azzal indokolta e prognózist, hogy a világgazdasági folyamatok alapján ez az időpont látszik reálisnak, mert az EU-ban is akkorra várható a reálgazdaság szűkülésének vége. Ez pedig meghatározó a magyar export számára. A jegybank elnöke hozzátette, hogy az ország eladósodottsága miatti visszafogott belső kereslet miatt ugyanakkor a gazdasági növekedés motorja csak a kivitel lehet.

Simor egyetért azzal, hogy a gazdaságnak alacsonyabb alapkamatra lenne szüksége, de ugyanakkor szavai szerint a jegybanknak figyelemmel kell lennie a pénzügyi stabilitásra, az adósság finanszírozásra is. Egy normális gazdaságban hasonló helyzetben már januárban 2-4 százalékkal csökkenteni kellett volna az alapkamatot, de ez az út Magyarország számára az eladósodottság miatt nem volt járható.

Az elmúlt hónapok kamatcsökkentését is az tette lehetővé szerinte, hogy javult a pénzügyi stabilitás és a következő hónapokban is csak olyan mértékű és ütemű kamatcsökkentés lehetséges, amilyet a pénzügyi stabilitás megenged. Kijelentette, hogy a jövő évi költségvetés tervezete lehetővé teszi a tervezett 3,8 százalékos államháztartási hiány elérését, és ezt a jegybank fontosnak is tartja.

Simor úgy látja, hogy Magyarország pénzügyi sebezhetősége csökkent, így kevésbé szorul rá a külföldi befektetők finanszírozására, akiknek pedig nőtt az igénye erre. Simor ezzel indokolta, hogy Magyarország kezdeményezte a Nemzetközi Valutaalapnál az általuk nyújtott hitelkeret lehívási határidejének kitolását. A jegybank elnöke bár részleteket nem közölt, annyit mondott, hogy az IMF Magyarországon tartózkodó küldöttségével a „tárgyalások lezárultak, és eredményesen zárultak le”.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Simor: ha engem támadnak, az MNB-t támadják

A monetáris tanács változatlanul hagyta az alapkamatot, a másik javaslat 50 bázispontos kamatcsökkentés volt, a túlnyomó többség a kamat tartása mellett döntött - mondta Simor András. A Magyar Nemzeti Bank elnöke azt is kifejtette, "nem lehet az MNB elnökét úgy támadni, hogy az ne jelentené egyben a független Magyar Nemzeti Bank elleni támadást is".

MTI Gazdaság

Simor: nagyon kockázatos lenne kamatot csökkenteni

A monetáris lazítás a jelenlegi helyzetben nagyon kockázatos, tovább mélyítheti a recessziót, a monetáris politika mozgástere korlátozott - szögezte le Simor András jegybankelnök az Országgyűlés Költségvetési, Pénzügyi és Számvevőszéki Bizottságának szerdai ülésén.

MTI Gazdaság

Simor Párizsban a deficit és az adósság csökkenéséről beszélt

Az államadósság valamicskét még nő erről az évről a következőre, de a kormány intézkedései következtében jelentősen csökkenni fog a következő öt-tíz évben – mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke egy párizsi gazdasági konferencián csütörtökön.

MTI Gazdaság

Simor: még jöhetnek sokkhatások

A magyar gazdaság, amely nemzetközi támogatással vészeli át a gazdasági válság legnehezebb időszakát, még sebezhető lehet az esetleges jövőbeni sokkhatásoktól, de a bankrendszer a legrosszabb forgatókönyvek esetén is ellenállónak bizonyulna - mondta Simor András a Financial Timesnak.

Itthon

Simor András jegybankelnököt kiszekálnák posztjáról?

"Nem tudok olyan szándékról, hogy az MSZP el akarná távolítani Simor Andrást a jegybank éléről” - mondta Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese. Előzőleg az Index jelentette, hogy több szocialista vezető szeretne megszabadulni Simortól, aki szerintük akadályozná az MSZP politikájának baloldali fordulatát. A Fidesz a bankelnök megbuktatásától azt reméli, hogy „Simor továbbdönti az Oszkó–Bajnai-dominót”. De Simort csak kiszekálni lehet hivatalából, a 2007-ben kinevezett elnök 2013-ig fungálhat mint a kormánytól független jegybank elnöke.