szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vitába keveredtek az Európai Unió közép- és kelet-európai új tagországai az Európai Bizottsággal arról, hogy újrahasznosíthatják-e azt a szén-dioxid-kibocsátási kvótát, amelyet az elmúlt években nem használtak ki – írta legfrissebb számában a European Voice című brüsszeli hetilap.

Miközben a nemzetközi megállapodások keretében az említett térség országai a kibocsátás 8 százalékos csökkentésére tettek vállalást 2008 és 2012 között (az 1990 körüli szinthez képest), kibocsátásuk ennél a jelek szerint jóval nagyobb mértékben esik vissza. Lengyelországban például 2007-ben 29 százalékkal kevesebb szennyező gáz került a levegőbe az ipari tevékenység hanyatlása miatt, Lettországban pedig ez az arány az 50 százalékot is meghaladja.

Ezért ezek az országok azt szeretnék, ha a vállalás fölötti teljesítményüknek legalább egy részét későbbi kibocsátásukba az EU beszámítaná. Egy közép-európai diplomata arra is emlékeztetett a lapnak nyilatkozva, hogy a térségben jelentős beruházásokkal korszerűsítették a szennyező létesítményeket.

Az Európai Bizottság azonban – környezetvédelmi szervezetek támogatását is élvezve – ellenzi a tervet. Attól tart ugyanis, hogy az veszélybe sodorhatja az EU teljes vállalását. Eszerint 2020-ra 30 százalékkal fogja az unió csökkenti a teljes kibocsátását, ha más vezető világgazdasági szereplők is hasonló kötelezettséget vállalnak.

Magyarország, Bulgária, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Románia és Lengyelország egyébként még tavaly az Európai Bíróság előtt megtámadta azt az elosztást, amelynek alapján Brüsszel úgynevezett szennyezési kvótát juttatott nekik a 2008-2012-es időszakra. Két ilyen beadvány ügyében – nyilván precedensértékkel – jövő héten hirdet ítéletet az uniós bíróság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A savasodó óceánok gyorsíthatják a globális felmelegedést

Egyre savasabbak lesznek az óceánok a növekvő széndioxid-koncentráció hatására, ami gátolja a tengeri állatok meszes héjának képződését. Ez azonban tovább gyorsíthatja a globális felmelegedést, hiszen ezek az állatok fontos szerepet játszanak a széndioxid megkötésében - állítja friss tudományos eredményekre hivatkozva William Howard, a Tasmániai Egyetem professzora.

MTI Itthon

Magyarország további széndioxid-kvóta eladását tervezi

Magyarország reméli, hogy a közelmúltban elindított Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) további széndioxid-kvóta eladását teszi lehetővé – nyilatkozta Szabó Imre környezetvédelmi miniszter a Point Carbon norvég emissziókereskedelmi hírportálnak szerdán.

MTI Tech

Mesterséges fákkal csökkentenék a szén-dioxid-kibocsátást

Brit kutatók egy 100 ezer mesterséges fából álló erdővel csökkentenék a világ szén-dioxid-kibocsátását. Az elképzelés tíz-húsz év múlva válhatna valósággá, és egyike annak a három geomérnöki ötletnek, amely a napokban látott napvilágot egy beszámolóban.

hvg.hu/MTI Itthon

Lehet pályázni a pihentetett zöld milliárdokra

Kiírták a hosszú ideje késlekedő Zöld Beruházási Rendszer pályázatait. A szén-dioxid-kvóta értékesítéséből származó 28,2 milliárd forintra október 30-ig lehet jelentkezni.

MTI Tech

Algák génjeivel csökkenthető a szén-dioxid-kibocsátás

Két zöldalgatörzs genetikai állományát írta le egy nemzetközi kutatócsapat, és találtak pár gént, amelyek lehetővé teszik a szén-dioxid elnyelését, ezáltal segítenek fenntartani az óceánok kémiai egyensúlyát - közölték az amerikai Science tudományos magazin pénteki számában.

hvg.hu Autó

Európa legzöldebb autómárkái 2009

A frankfurti autókiállítás alkalmából készített JATO-elemzés szerint az Európában eladott új autók átlagos szén-dioxid-kibocsátása alacsonyabb, mint valaha. Ez önmagában nem meglepő, annál inkább az, hogy a nagy darabszámban eladott modellek jobban befolyásolják a kizöldülést, mint az alternatív meghajtású járművek terjedése. Az országok versenyében hazánk a sor végén kullog.