szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A múlt évi költségvetés a 2006-ban kezdődött, eredményes költségvetési konszolidáció és államháztartási reform egyik lezáró része volt - mondta Katona Tamás pénzügyi államtitkár kedden az Országgyűlésben.

Katona Tamás a 2008-as büdzsé zárszámadásáról tartott expozéjában kiemelte: a gyors beavatkozásoknak és a reformintézkedéseknek köszönhetően az említett 2,5 évben a bruttó hazai termék (GDP) mintegy 5 százalékával csökkent az államháztartási hiány, amely 2008-ban már csak a GDP 3,4 százalékát tette ki.

Az egyensúly javulásában szerepet játszottak egyes, a vártnál magasabb adó- és járulékbevételek, illetve az előirányzatoktól elmaradó állami kiadások. Előbbiek közé tartozik egyebek mellett a társas vállalkozások különadói, a magánszemélyek különadói, valamint a személyi jövedelemadó bevételek, míg az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások, a fogyasztói árkiegészítések, és a lakástámogatások mértéke nem érte el a tervezett szintet - fejtette ki Katona Tamás.

A "jelentős ellenszélben" végrehajtott költségvetés intézkedéseire 2008 második felében már komolyan rányomta bélyegét a globális pénzügyi és gazdasági krízis, amit azonban a büdzsé tervezésekor még senki sem láthatott előre - hangsúlyozta az államtitkár. Emlékeztetett: a gazdasági növekedés tavaly a büdzsében tervezett 2,8 százalék helyett csak 0,6 százalékos lett. A GDP emelkedéséhez jelentős mértékben járult hozzá a jól teljesítő mezőgazdaság, míg az ipari termelés volumenében stagnálást, a legnagyobb teljesítménycsökkenést pedig az exportorientált nagyvállalatok körében lehetetett érzékelni.

A külkereskedelmi mérleg romlását is eredményező folyamatok az év második felében már kényszerleállásokban, illetve elbocsátásokban is megnyilvánultak - fűzte hozzá Katona Tamás.

Megjegyezte: 2008-ban a nem piaci szolgáltatások, vagyis a közigazgatás, az egészségügy és az oktatás által előállított érték emelkedett, ugyanakkor az államháztartás fejlesztései - a versenyszektorhoz hasonlóan - jelentősen elmaradtak az előző évhez képest.

Az államtitkár szerint a válság hatására az infláció jelentősen visszaesett a tavalyi év utolsó hónapjaiban, ugyanakkor az éves fogyasztói áremelkedés az egész évben mégis 6,1 százalékos volt.

Katona Tamás rámutatott: egy korszakosnak mondható átalakuláson átesett központi intézményrendszer kezdte meg munkáját 2008-ban. A kisebb és hatékonyabb államra vonatkozó célkitűzések mellett a konvergencia program teljesítése is sikeresen megtörtént. Ez a folyamat 15 ezer állami alkalmazott elbocsátását és 47 milliárd forintos tartós, éves megtakarítást eredményezett.

Hozzátette: a közszféra átlagos fizetése 2008-ban 6,2 százalékkal nőtt az előző évhez képest, míg a közalkalmazotti létszám 5 ezer dolgozóval csökkent, akiket elsősorban az egészségügy és az oktatás területéről bocsátottak el.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Költségvetési Tanács optimistább a kormánynál

Kedvezőbben ítéli meg a gazdaság rövidtávú kilátásait a Költségvetési Tanács a kormánynál, a középtávon várható folyamatokat illetően azonban kevésbé derűlátó, és főleg az államháztartás hiánynövekedésének kockázataira hívja fel a figyelmet – derül ki a testület (MKKT) 2010-es költségvetési törvényjavaslatról készített, pénteken közzétett jelentéséből.

Vélemény

Szapáry György a Fidesz költségvetési terveiről

Szapáry György, a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke, 1990 előtt a Nemzetközi Valutalap igazgatója, jelenleg a Fidesz gazdasági tanácsadója megerősítette: amennyiben a Fidesz nyeri a választásokat, átalakítják a 2010-es költségvetést. Cél a gazdaság felpörgetése, az adók és járulékok ésszerű csökkentésével, egyes területek kiemelt támogatásával és a vállalkozásokat gúzsba kötő bürokrácia leépítésével.

MTI Gazdaság

Az S&P nem vár lényeges változást a magyar költségvetési politikában

Tavasz óta szinte megállt a feltörekvő gazdaságok adósminőségi romlásának folyamata - áll a Standard & Poor's hétfőn Londonban kiadott féléves térségi elemzésében, amely szerint Magyarországon a jövő évi választások után sem várható lényeges eltérés a jelenlegi, megfontolt költségvetési politikától.

MTI Itthon

Bajnai lemond, ha nem szavazzák meg a költségvetést

Bajnai Gordon miniszterelnök szerdán New Yorkban jelezte: lemond, ha a parlament nem fogadja el a költségvetést novemberben. De azt is közölte, bizonyos benne, hogy a tervezetet a törvényhozás jóváhagyja.