szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy sor iparágban a többletkapacitások leépítésére készül a kínai vezetés, amely szerint az ésszerűtlenül felduzzasztott termelő kapacitások visszavágása nélkül tömeges munkanélküliség, a bedőlő hitelek elszaporodása és a gazdasági kibontakozás leállása fenyeget.

A központi kormány szerepét ellátó Államtanács új állásfoglalása szerint "különösen aggasztó, hogy nem csupán a hagyományos iparágakra - mint a cement- vagy az acélgyártásra - jellemző, hogy lázasan terjeszkedik, pedig már szenved az ésszerűtlenül fejlesztett kapacitások terhe alatt."

A testület szerint egyes modern iparágakban, köztük a szélenergetikai berendezés gyártásban és a félvezetőgyártásban is súlyos aránytalanság figyelhető meg a termelés és a piaci igények között. A szélenergia területén például 20 millió kilowatt energia előállítására alkalmas mennyiségű berendezést gyártanak a kínai cégek 2010-ben, holott az országban csupán 10 millió kilowattal tervezik bővíteni a szektor kibocsátását. A pekingi kabinet ezért egyetlen egy újabb szélturbina gyártó üzem létesítését sem engedélyezi.

A szokatlanul nyersen őszinte hangvételű kormánykommüniké felhívja a figyelmet a helyi hatóságok felelősségére. "Egyes régiókban illegális gyakorlatot folytatnak a hatóságok. Nem először tapasztaljuk, hogy törvényellenes módon adnak ki engedélyeket. Az sem új jelenség, hogy egész gyárak nőnek ki a földből, mielőtt az illetékesek kiadták volna az engedélyeket, vagy akár nekiláttak volna az engedélyezési eljáráshoz" - áll a kedden megjelent közleményben.

A kohászatban jelenleg 58 millió tonna nyersacél előállítására alkalmas kapacitás kiépítése zajlik. "Ennek túlnyomó része teljességgel szabályellenes beruházás" - húzza alá az Államtanács közleménye. A testület közölte: a jövőben nem engedélyeznek újabb fejlesztéseket, a kisebb teljesítményű üzemeket pedig bezáratják.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Kínai cég kebelezné be a BorsodChemet - jó ez nekünk?

Kína egyik legnagyobb vegyipari csoportja tárgyal a BorsodChemet birtokló brit Permira befektetési társasággal, hogy részesedést szerezzen a magyar vállalatban - írta szerdán a Financial Times. A Wanhua szerint a BorsodChemnek hasznos lenne az akvizíció, a BorsodChem nem így látja.

Gazdaság

Augusztusban tovább javult a kínai export

A kínai export hónapról hónapra javul, habár még nem lehet megjósolni, hogy mikor növekszik újra éves összehasonlításban, mindenesetre az elmaradás az egy évvel korábbitól kisebb volt augusztusban, mint az előző hónapban – mondták a kínai vámhivatalban a Reuters hírügynökségnek hétfőn, egyelőre számok nélkül. Közölték, hogy augusztusban a kivitel nagyobb volt, mint júliusban.

MTI Gazdaság

Kína elsőként vesz IMF-kötvényt és 50 milliárd dollár értékben

Kína vásárol elsőként a Nemzetközi Valutaalap (IMF) saját kibocsátású kötvényéből, rögtön 50 milliárd dollár értékben. Peking nem dollárral, hanem jüannal fizet az 5 éves lejáratú kötvényért, és az ügylettel a kínai deviza külföldi térnyerését is igyekszik elősegíteni.

MTI Gazdaság

Mozgásban a kínai olajipar: új finomító indult

Kína legnagyobb olajvállalata, a PetroChina Hszincsiangban ezen a héten megkezdte új finomítójának és vegyipari gyárának hivatalos üzemeltetését. A Dashanzi térségében lévő üzemnek évi 10 millió tonna kapacitású finomítója van, és évente egymillió tonna etilén előállítására képes.