Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A műemlékvédők tiltakozása ellenére megépülhet Szentpétervár történelmi negyedében a Gazprom 400 méter magas felhőkarcolója, amely égnek meredő kukoricacső vagy dárdahegy alakjában lesz hivatott hirdetni Oroszország energia-nagyhatalmi státusát.
Valentyina Matvijenko szentpétervári kormányzó kedden írta alá a rendeletet, amely engedélyezi, hogy a gázipari óriáscég a történelmi belváros közvetlen közelében, 1,3 milliárd euróért 2016-ig megépítse a 77 emeletes felhőkarcolót - mindazonáltal nem biztos, hogy ezzel végleg eldőlt a vitatott presztízsberuházás sorsa.
Az úgynevezett Ohta Központ építését szeptember közepén jóváhagyta az önkormányzat illetékes bizottsága 11 szavazattal 3 ellenében, majd szeptember végén a közgyűlés is. Mi több, a történelmi városrész legszebb, legtöbbet fotózott látványait tönkretevő torony magasságát az utolsó pillanatban a korábban tervezett 300 méterről 403 méterre növelték. A Gazprom azt tervezi, hogy ide helyezi át központját Moszkvából.
Az UNESCO már korábban kilátásba helyezte, hogy a felhőkarcoló miatt lekerülhet a kulturális világörökség listájáról a Nagy Péter cár építette úgynevezett északi főváros. Szentpétervár számos megrázkódtatást, közte a második világháborúban egy hosszú ostromot túlélve is megőrizte eredeti szépségét, mivel műemlékei helyreállítására hatalmas összegeket költöttek a szovjet időkben és azóta is, a kisebb magánpalotákat pedig a rendszerváltás óta eltelt időben már magánemberek vásárolták meg és restaurálták.
A tervezett Gazprom-"kukoricacső". Sokak szemét szúrja © ecofriend.com |
Az illetékes önkormányzati bizottságban a terv ellen szavazó egyik képviselő az ügyészséghez és az igazságügyi minisztériumhoz fordult. Matvijenko ugyan kitartóan hangsúlyozza, hogy minden jogszabálynak eleget tesz a döntés, az illető képviselő szerint súlyosan sérti a műemlékek ápolásáról szóló jogszabályt. A kormányzónő szerint a Gazprom-torony olyan „építészeti mestermű lesz, amelyre egész nemzedékek lehetnek majd büszkék”.
Híres szentpétervári személyiségek Dmitrij Medvegyev elnökhöz fordultak levélben, kérve, hogy akadályozza meg a Gazprom-torony felépülését.
A sajtókommentárok a szeptember végi közgyűlési határozatot követően reményüknek adtak hangot, hogy az államfő - aki szentpétervári születésű, de elnöksége előtt éveken át a Gazprom igazgatótanácsának elnöke volt - megakadályozza a terv megvalósulását. A lapok emlékeztettek arra, hogy néhány éve a Bajkál-tó mellé tervezett gázvezetéket az építés utolsó szakaszában sikerült egyetlen szóra más nyomvonalra terelni: a szót Vlagyimir Putyin akkori államfő mondta ki.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Két hete mlg 50 napos határidőt szabott Moszkvának a tűzszünet elérésére.
Hivatalosan közös megegyezéssel távozik Sárváry István, aki 2016-ban állt a cég élére.