szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eséssel zárta a hetet a Budapesti Értéktőzsde, de nem volt ez másképp a régió többi börzéjén sem. Mindenki Amerikára figyelt.

Az amerikai vállalati és makrohírek határozták meg az irányt a Budapesti Értéktőzsdén pénteken. A BUX pluszban kezdett a csütörtöki – magyar idő szerint péntek hajnali – vártnál jobb gyorsjelentéseknek köszönhetően, sokáig azonban nem tartott a reggeli lendület, az index fokozatosan ereszkedni kezdett. A GE, és Bank of America vártnál rosszabb számai aztán megadták a végső lökést a mutatónak, amely fél három tájban már majd 1,3 százalékos mínuszban járt. A kedvező amerikai ipari adat újabb fordulatot hozott, három után emelkedni kezdett a BUX, nem sokkal később azonban megérkezett a negatív meglepetésként értékelt fogyasztói bizalmi index a tengerentúlról, s erre újabb hirtelen eséssel reagált a benchmark. A BUX végül az utolsó fél órában ismét felfelé tartott, így 0,62 százalékos mínuszban 21 138 ponton zárta a napot.



A vezető részvények közül kizárólag a Mol tudott emelkedni: az olajipari papír egy rövid időszaktól eltekintve egész nap a zöld tartományban tartózkodott, s itt is vett búcsút a héttől: a 16 090 forint másfél százalékos gyarapodást jelent a csütörtöki záróárhoz képest.

A másik három bluechip mindeközben lefelé vette az irányt. A legnagyobb mértékben a Magyar Telekom esett: a 817 forintos végső ár 2,2 százalékkal marad el az egy nappal korábbitól. A Richter és az OTP egyaránt 1,2 százalékot veszített az értékéből: a gyógyszeripari részvény 39 510, míg a bankpapír 5620 forinton vett búcsút a héttől.

A BUX heti teljesítménye egyébként a csütörtöki és pénteki gyengélkedés ellenére impozánsnak mondható: a mutató majd 6 százalékot emelkedett az elmúlt öt kereskedelmi nap során. Kiemelkedően teljesített a Mol, amely közel 10 százalékot hozott a héten, de nem panaszkodhatnak az OTP tulajdonosai sem: a bankpapír majd 8 százalékkal erősödött.

A régiós börzék némileg jobban teljesítettek, mint a pesti tőzsde, azonban mind Prága, mind Varsó mínuszban zárta a hét utolsó napját. A három index közül a legjobban a lengyelnek ment: a WIG-20 csak 0,16 százalékos mínuszban zárt, miután az energiaipari cégek jó teljesítménye részben kompenzálni tudta a bankszektor esését. A prágai PX mindeközben fél százalékot veszített értékéből: a cseh börzén a legnagyobb forgalmú papírok mínuszban zártak, de a közép-európai tévétársaságokat működtető CETV például 6,5 százalékkal erősödött.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!