Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
A piacok mindenhatóságát hirdető fundamentalizmus rossz és veszélyes doktrína, különösen, ha a politikai döntéshozatalba is átszivárog. Ezért a politikai döntéshozatalt és a piaci részvételt el kellene különíteni egymástól – vélekedett Soros György a Közép-Európai Egyetem szervezésében a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadásában, ahol ezúttal a piaci és a társadalmi értékrendek között húzódó konfliktusokra mutatott rá.
A magyar származású amerikai üzletember a piacok mindenhatóságát hirdető fundamentalizmust éppen annyira rossznak tartja, mint a túlzott állami beavatkozást a piacok működésébe. Véleménye szerint a társadalmi folyamatok csak akkor szolgálják a közjót, ha ez a két tényező élesen elkülönül. A politikának ugyanis értékek mentén kell döntenie, a piacok ezzel szemben alapvetően értéksemlegesen, erkölcsi értékeket nélkülözően működnek.
Soros a társadalomtudományban ismert „megbízó-ügynök dilemmán” keresztül mutatott rá a piaci és a társadalmi értékek között húzódó ellentétre. Példaként a természeti kincsekben gazdag országok (pl. Kongó, Szudán) helyzetét említette, ahol a korrupt kormányokon keresztül kizsákmányolják az országokat. Mint mondta, egy ország természeti erőforrásai az állampolgárok tulajdonát képezik, nem pedig a kormányét. Utóbbinak csak „megbízó-ügynökként” kellene eljárnia az ország lakossága érdekében, de a valóságban előtérbe kerülnek a saját érdekek a közérdekkel szemben, korrupttá válnak, aminek következtében a lakosság nem részesedhet a haszonból.
Soros György. A piacok nem alkalmasak társadalmi szabályok lefektetésére © Stiller Ákos |
Soros György szerint – mint ahogy az általa képviselt nyitott társadalomban is – el kellene különülnie a polgárok piaci és politikai szerepvállalásának. Piaci szereplőként az önérdek, közszereplőként a közérdek kell, hogy vezessen bennünket – hangsúlyozta Soros. A tökéleteshez közeli versenyhelyzetben ugyanis egyetlen szereplő sem képes önállóan befolyásolni a végeredményt, így az egyéni piaci döntések nem befolyásolják a közjót, ellenben a politikai döntések esetében korántsem mindegy, hogy az önérdek vagy a közérdek figyelembevételével születnek.
A filantróp ugyanakkor azt is hozzátette: kétségtelen, hogy a közjó megállapítása szinte lehetetlen feladat, hiszen nem létezik objektív mérce, és könnyen manipulálhatóak az egyéni nézőpontok. Ezért hatékonyabb a piac a politikánál: a profit nemcsak motiválja az egyéni döntéseket, de a siker egyértelmű mérőfokául is szolgál. Soros szerint viszont azt is szem előtt kell tartani, hogy a társadalmak nem létezhetnek erkölcsi elvek nélkül, ezért sokat javítana a demokráciákon, ha szétválna az egyének politikai és piaci funkciója. Ez azonban az adott társadalom polgárain múlik, de már egy kisebbség is be tudná indítani azt a folyamatot, amely újraépítené az alapokat – összegezte.
Sz. Zs.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Hová tűnt a 45 éves múltra visszatekintő Magyar Formatervezési Díj, és mi lett a hazai innovációt bemutató magas színvonalú kiállítással? Amióta a Magyar Formatervezési Tanácsot a Jakab Zsófia vezette divatügynökség alá szervezte a kormány, a designból „kreatívipar” lett, és csak a nagyratörő víziók maradtak.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”
Érdekes, hogy a „luxizás” ellen most szót emelő Lázár magántulajdonában is volt már ilyen típusú autó.
Idén először a kormány nem utólag dob mentőövet az adósságoktól roskadozó kórházaknak.
Wimbledon friss bajnoka nemcsak az edzésben, az étkezésben sem bízik semmit a véletlenre.