szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ugyan nem léptetné életbe a Bizottság által eddig tervezett kötelező energiahatékonysági szabályokat azonnal, de dinamikusan javítana a megújuló energiatermelés arányán, miközben csökkentené a gáz és az olaj importot és kiemelten foglalkozna az energiabiztonság kérdésével az energia-biztosi posztra jelölt német Günther Oettinger.

Fokozniuk kell az orosz energiaforrástól való függetlenedés érdekében tett lépéseiket a Huszonheteknek, mindenekelőtt szorosabb tagállamok közti együttműködéssel és szolidaritással, valamint a megújuló energiaforrások arányának növelésével - közölte Günther Oettinger csütörtököi, európai parlamenti meghallgatásán Brüsszelben.

A függetlenedés zálogát a német biztos-jelölt a Nabucco vezetékben, a Dunára tervezett vízi-erőművekben és az Észak-Afrikába tervezett gigantikus napelem-rendszerekben látja - mondta az EP képviselői előtt tartott nyitóbeszédében.

“Paradigmaváltásra van szükségünk, jelenleg ugyanis a szénhidrogének által dominált energiafogyasztása Európának importfüggőséggel párosulva komoly problémákat és fenyegetéseket jelent” - jelentett ki Oettinger.

A jogász végzettségű kereszténydemokrata politikus, aki 2005 óta Baden-Württemberg tartomány miniszterelnöke, határozottan a kőolajtól való függetlenedés mellett tette le a garast meghallgatásán. Ennek ellenére az elődje, Andris Piebalgs által folytatott törekvését, hogy kötelező érvényű energia-hatékonysági szabályokat léptessen életbe, két-három évvel elhalasztaná.

Keményebb fellépést ígért viszont az energiabiztonság területén, mely a tavaly januári orosz-ukrán gázvita nyomán földgázszállítmányok nélkül maradt EU országai és politikusai számára is kiemelten fontos téma.

Az energiabiztonság növelésének egyik legfontosabb eleme, a Nabucco csővezeték kapcsán Oettinger úgy vélekedett, hogy az egy kiváló lehetőség az orosz függőség csökkentésére az Uniónak anélkül, hogy rontaná Moszkvához fűződő viszonyát Brüsszel. A Dow Jonesnak nyilatkozva a jelölt hozzátette, ahhoz, hogy a Nabuccotól remélt segítség időben érkezzen, az EU-nak még idén fontos döntéseket kell meghoznia a témában.

A Balti-államok jobb energia-összeköttetésének érdekében felvetett északi gázvezetékek kiépítése kapcsán azonban a biztos-jelölt azt mondta, kevés esélyét látja annak, hogy piaci alapon hajlandó lenne azokat megfinanszírozni az energiaszektor. Hozzátette, kizártnak tarja direkt támogatás megadását egy esetéleges Balti-projekthez.

Európa másik kiemelten fontos és különösen szennyező energiaforrása, a szén esetében, a képviselőknek a széndioxid megkötésére és geológiai tárolására (CCS) vonatkozó törekvésekbe vetett bizalmát emelte ki, amellyel szerinte néhány évtizedig még szénerőműveknek is juthatna szerep az európai energiamixben, anélkül hogy tovább szennyeznék a légkört.

Folk György/Brüsszel

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!