Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Akár politikai szerepet is kaphat az adócsalás vádja elől külföldre menekült Mihail Gucerijev orosz oligarcha, aki visszavásárolta az általa alapított Russznyefty olajcéget.
Módszeresen készíti elő hazatérését az önkéntes emigrációban élő Mihail Gucerijev orosz milliárdos. A több mint két éve Londonban lakó oligarcha a múlt héten visszavásárolta üzleti birodalmának egykori ékkövét, az általa alapított és néhány év alatt a nyolcadik legnagyobb orosz olajvállalattá tett Russznyeftyet, amelytől – miután gazdasági bűncselekményekkel vádolták meg – 2007 nyarán, kényszerből vált meg. Az akkor még nagy étvággyal terjeszkedő, ám utóbb a pénzügyi válság által igencsak megtépázott vagyonú orosz milliárdos, Oleg Gyeripaszka a hírek szerint 3 milliárd dollárért szerezte meg a céget – Gucerijev most az üzleti ügyekben mindig jól informált moszkvai napilap, a Vedomosztyi szerint 600 milliót adott érte. Korábban olyan hírek is felröppentek, hogy fizetség nélkül, egyszerűen a tartozások átvállalásával veheti vissza.
A 6–6,5 milliárd dollár értékűre becsült Russznyeftyet ugyanis hasonló nagyságrendű adósság terheli. Egyebek közt azért, mert Gyeripaszka 2,7 milliárd dolláros bankhitelből vásárolta meg a céget, amelynek egykor évi 17 millió tonnához közelítő kitermelése 11 százalékkal visszaesett. Gucerijevnek bőven lesz teendője a társaság megerősítésével, és ehhez valószínűleg a Kremllel jó viszonyban lévő másik milliárdos, Vlagyimir Jevtusenkov holdingjával, a főként a távközlésben, az idegenforgalomban, a sajtó- és a pénzügyi ágazatban tevékenykedő, de tavaly tavasszal baskíriai olajipari érdekeltségeket is szerző AFK Szisztyemával készül szövetségre lépni.
HVG |
A Gucerijev elleni szigor enyhülése mögött moszkvai elemzők a Kremlt sejtik, mint ahogyan annak idején valószínűleg felső szintről érkezett sugalmazásra lett kegyvesztett az ingus nemzetiségű üzletember, aki pályáját a szovjet korszakban az akkor még csecsen–ingus autonóm köztársaságban kezdte (lásd Önerőből című írásunkat). Egyes feltételezések szerint azért nehezteltek meg rá Moszkvában, mert a korábbi ingus elnök, Ruszlan Ausev környezetéhez tartozik. Egy ideig még az után is támogatta a helyi ellenzéket, hogy 2002-ben az akkori államfő Vlagyimir Putyin volt kollégája, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat tábornoka, az azóta már szintén ejtett Murat Zjazikov került az észak-kaukázusi köztársaság élére. Mások úgy vélik, azzal hívta ki maga ellen a hatalmat, hogy az állami tulajdonú Rosznyefty olajtársaság orra elől megszerezte a büntetőeljárás alá vont és felszámolt Jukosz vállalat több érdekeltségét, köztük a magyar Mollal közös, a nyugat-szibériai Zapadno-Malobalik olajmezőn kitermelési jogokkal rendelkező kft-t. Később pedig tovább rontotta a helyzetét, hogy nem volt hajlandó az államnak eladni a Russznyeftyet, mert kevesellte az érte kínált egymilliárd dollárt.
Moszkvának azonban most szüksége lehet a kaukázusi térségben nagy tekintélynek örvendő Gucerijevre. Tavaly novemberi parlamenti programbeszédében Dmitrij Medvegyev államfő megemlítette a terrorizmus és munkanélküliség sújtotta Észak-Kaukázus ügyeivel foglalkozó magas rangú hivatalnoki poszt létrehozását. Gucerijev esélyes a tisztségre.
A milliárdos e sarzsi nélkül is hasznos lehet. Főleg, mert amúgy sem idegen tőle a politika. 1995-ben egy ingusföldi választókörzetben egyéni parlamenti mandátumot szerezve a Vlagyimir Zsirinovszkij vezette Liberális Demokrata Párt képviselőjeként az állami duma alelnöke lett, négy évvel később már független jelöltként választották újra. 2004 szeptemberében, az észak-oszétiai Beszlan város iskolája elleni véres terrorakció idején közvetítő szerepet vállalt. Az üzleti vállalkozásaiba ugyancsak bevont fivérei közben továbbra is a politika közelében maradtak: egyikük felsőházi tag, a másik az Egységes Oroszország hatalmi párt képviselője.
Az üzletember hazaengedéséért állítólag a Moszkvában bizalommal kezelt Junusz-Bek Jevkurov ingus elnök is lobbizott. Maga a politikus ezt tagadta ugyan, de szóvivője elismerte, hogy tapasztalataival, befektetéseivel Gucerijev sokat segíthetne szűkebb hazájának. Már csak azért is, mert – mint mondta – „annak idején gyakorlatilag ő épített minden olyan ipari létesítményt, amely ma még működik Ingusföldön”.
POÓR CSABA / MOSZKVA
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
1995 júliusában a boszniai szerb hadsereg minden korábbinál súlyosabb háborús bűncselekményt követett el: Ratko Mladics szerb főparancsnok katonái több mint nyolcezer bosnyák férfit és fiút öltek meg.
A miniszterelnök már a következő kormány kontójára osztogat.
Olyan kaliberű koncertet adtak, amiről regényt lehetne írni.