szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A pénz csak akkor boldogít, ha másoknak kevesebb van belőle, de tönkre is teheti az életet a hajszolása – erre a cseppet sem frissnek látszó felfedezésre jutottak egy brit felmérés készítői.

Bár az átlag-életszínvonal az utóbbi 40 évben nagyot emelkedett Nagy-Bitanniában, a lépéstartási vágy a szomszédokkal még mindig a legerősebb vagyonosodási ösztökélő. A kutatók úgy találták, hogy a drága autó, a tágas ház, a jó állás csakis akkor boldogító valakinek, ha környezetének, baráti körének csak olcsóbb javai vannak. A gazdagodás vágya egyre többeket késztet túlmunkára, hogy feljebb jusson a társadalmi ranglétrán.

A tanulmány készítői – a Warwick és a Cardiff Egyetem pszichológusai – mintegy 10 ezer embert kérdeztettek meg hét év alatt boldogságérzetükről és vagyoni helyzetükről. Végkövetkezetésük: a gazdasági gyarapodás hajszolása tehetősebb társadalmat produkál, de nem boldogabbat. Aki a pénzt teszi értékrendjében az első helyre, annak erre rámehet családi élete, baráti köre.

Chris Boyce, a tanulmány egyik szerzője mindazonáltal azt is hangsúlyozta, hogy a gazdasági növekedés munkahelyeket teremt, amelyek nemcsak a dolgozó jövedelme szempontjából fontosak, hanem életcélt adóként is – adta hírül a Daily Telegraph című brit lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Napi merítés

Ön milyen milliomos lenne?

Ön mire költene 10 ezer dollárt? Segítene a családjának, barátainak, vagy rögtön elutazna a nyereményből? Az Adrenalin blog most összegyűjtötte milyen típusú milliomos emberek vannak.

hvg.hu Tech

Ne döntsünk pénzfeldobással, megbízhatatlan

Valószínűségszámítási fejetlenséget fedeztek fel kanadai kutatók a pénzfeldobásban: több a fej, mint az írás, holott "hosszabb távon", kellően sok kísérlet esetén elméletileg ugyanannyinak kellene lennie a kettőnek.