szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tavaly nemcsak a lakossági megtakarítások, de a vállalatok is finanszírozták a költségvetés hiányát, a korábbi évek ezer milliárdot is meghaladó nettó finanszírozási igényükkel szemben nettó 324 milliárd forinttal, a GDP 1,2 százalékával járultak hozzá az ország pénzügyi egyensúlyához – ez derül ki a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi számlákról közzétett legutóbbi adataiból.

Nyilvánvalóan a válság miatt megcsappant kereslet, a lassú kilábalás bizonytalan perspektívái miatt lanyha beruházási kereslet és a bankok hitelezés szűkítő óvatossága egyszerre vezetett a nem pénzügyi vállalati szektor tavalyi megtakarításaihoz, amire 2002 óta nem volt példa.

A gazdaság egészséges működése idején a külföldi hitelfelvétel egyenlíti ki a vállalatok és az államháztartás finanszírozási igényének azt a részét, amelyet a lakossági megtakarítások nem fedeznek. Tavaly viszont a 877 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás a vállalatokkal együtt meghaladta az államháztartás 1197 milliárd forintos finanszírozási szükségletét, így a pénzügyi szektor nettó finanszírozási képessége gyakorlatilag teljes egészében külső hitelnyújtásra szolgálhatott.

A vállalatok tavalyi megtakarításai a második és harmadik negyedévben képződtek. Az év utolsó három hónapjában 147 milliárd finanszírozási igényük keletkezett  egyharmadában azért, mert betéteikből és értékpapír befektetéseikből is pénzt vettek ki, míg a forrásoldalon a hiteltörlesztések meghaladták ugyan a felvételt, de főleg üzletrészek formájában annál nagyobb tőkebevonás történt. Az egész évre érvényes volt, hogy hitelek helyett, amelyek tavaly még 150 milliárd forintot sem tettek ki az előző évi 1770 milliárdot meghaladó összeghez képest, inkább 710 milliárd tőkebevonással finanszírozták magukat a vállalatok. Eszközoldalon a negyedik negyedévben 199 milliárdnyi betétet vontak ki és 124 milliárd forint értékben adtak el értékpapír befektetéseikből a nem pénzügyi vállalatok, miközben 227 milliárd értékben nyújtottak hiteleket.

A második negyedévben a vállalati nettó megtakarítások még abból származtak, hogy a betéti és befektetési tranzakciók értéke meghaladta a hitelfelvételt, míg a harmadik negyedévben a nettó hiteltörlesztésből eredő pozíciójavulást rontotta a betétkivonás. A negyedik negyedévben a törlesztéseket meghaladó hitelfelvétellel fordulat következett be a folyamatok szokásos rendje felé, de a folytatódó vállalati betétkivonás még ennek ellene szól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A hazai bankok és biztosítók nem nagyon buktak a válságon

A gazdaság tavalyi gyenge teljesítménye nem egyformán érintette az ágazatokat, voltak kétszámjegyű zsugorodást elszenvedők, de a visszaesést megúszók is – írta csütörtöki összeállításában a Világgazdaság, amely szerint meglepő módon a pénzügyi szolgáltatók bizonyultak leginkább válságállónak.

hvg.hu Gazdaság

A magyarok félnek legjobban a pénzügyi helyzetük miatt

Magyarországon messze a legpesszimistábbak az emberek a pénzügyi helyzetüket illetően – derült ki a Synovate piackutató cég Kelet-Közép Európában és a Közép-Keleten, 13 országban készített felméréséből. A BellResearch viszont azt kutatta, hogy a magyarok gondolkodására higyan hatott a válság.

hvg.hu Gazdaság

Elemzők a magyar iparról: négy év esett ki a válság miatt

A bázishatás és a főbb exportpiacok keresletének enyhe javulása miatt az idén egyre jobb ipari termelési statisztikai adatok látnak napvilágot, de az elemzők szerint a magyar ipar csak lassan, évek alatt éri el a válság előtti kibocsátási szintet.