szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fogyasztói árak márciusban 0,7 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 5,9 százalékkal haladták meg az egy évvel azelőtti szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A Napi Gazdaság által közölt várakozások 5,7 százalékos inflációról szóltak. A maginfláció az idén márciusban 0,2 százalék, 12 havi összehasonlításban 4,7 százalék volt. A nyugdíjas fogyasztói kosárra számított 12 havi árindex 4,8, a havi 0,7 százalék volt.

Februárban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,3 százalék, a tizenkét havi 5,7 százalék volt. 2009 márciusában az egyhavi átlagos infláció 0,5 százalék volt, 2008 márciusához viszonyítva az árak 2,9 százalékkal nőttek.

Mináry Borbála, a KSH munkatársa elmondta, hogy elsősorban az üzemanyag és az élelmiszer drágulása hajtotta az inflációt havi és éves szinten egyaránt. Az üzemanyag egy hónap alatt 3 százalékkal drágult, ez a havi inflációs adatot 0,2 százalékponttal emelte. Megjegyezte: a többi főcsoport nem okozott meglepetést, az ilyenkor szokásosnak megfelelően alakult. Egyedül az idényáras élelmiszerek átlag feletti, havi drágulását emelte ki.

Az EU 27 tagországában az idén februárban a fogyasztói árak a harmonizált adatok szerint átlagosan 1,4 százalékkal voltak magasabbak, mint 2009 februárjában. Árcsökkenést mértek Lettországban (4,3 százalék) és Írországban (2,4 százalék). A legnagyobb áremelkedést Magyarországon (5,6 százalék) és Romániában (4,5 százalék) mérték.

A KSH közlése szerint februárhoz viszonyítva az élelmiszerek árai 0,9 százalékkal növekedtek. Nőtt 8,2 százalékkal az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) ára, e nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal csökkentek. Csökkent 2,4 százalékkal a sertéshús, 2,2 százalékkal az étolaj ára.

A ruházkodási cikkek árai egy hónap alatt 2,9 százalékkal emelkedtek, az ilyenkor szokásos szezonális változásoknak megfelelően. Az egyéb cikkek szintén az átlagosnál nagyobb mértékben, 1,1 százalékkal drágultak, ezen belül a járműüzemanyagok ára 3 százalékkal nőtt. Az átlagosnál alacsonyabb szinten, 0,4-0,4 százalékkal emelkedett a szeszes italok, dohányáruk, szolgáltatások, 0,3 százalékkal a háztartási energia ára.A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni februárhoz viszonyítva.

Tizenkét hónap alatt az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 2,3 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen, 11,6 százalékkal drágult a kávé, 10,4 százalékkal a tojás, 7,5 százalékkal a párizsi, kolbász, valamint 6,5 százalékkal emelkedett a házon kívüli étkezés ára. Csökkent 8,4 százalékkal az étolaj, 8,0 százalékkal a cukor, 7,3 százalékkal a liszt, 6,0 százalékkal a tej és 5,1 százalékkal a sertéshús ára.

Az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 11,6 százalékkal nőttek az egyéb cikkek árai, ezen belül a járműüzemanyagok ára 25,5 százalékkal, a gyógyszer, gyógyáru 8,7 százalékkal drágult. Szintén átlag felett, 11,0 százalékkal nőttek a szeszes italok, dohányáruk árai.

A szolgáltatások átlaggal megegyező áremelkedésén belül a szemétszállítás 11,6, a csatornadíj 7,5, a vízdíj 6,8 százalékkal drágult.

Átlag alatti, 3,7, illetve 3,5 százalékos volt az árnövekedés a tartós fogyasztási cikkek és a háztartási energia esetében. Ez utóbbin belül az elektromos energia ára 12,3 százalékkal nőtt, a távfűtésé 18,6 százalékkal csökkent. A ruházkodási cikkekért átlagosan 1,4 százalékkal kellett többet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Hogyan romlik a pénzünk: mit mond az MNB az inflációs jelentésben?

A fogyasztói árak növekedési üteme legkorábban 2011 első negyedévében csökkenhet a 3 százalékos inflációs cél alá. Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán kiadott legfrissebb Inflációs Jelentése szerint, akkor 2,5 százalék lehet. A GDP pedig az idei harmadik negyedévben nőhet először éves összehasonlításban, 1 százalékkal.

MTI Gazdaság

KSH: most más hajtja az inflációt, más dolgokat pakoltak a fogyasztói kosárba

Nagy válogatást tartottak az infláció számításához igénybe vett fogyasztói kosár tételeiben, mivel a válság átrendezte a vásárlási szerkezetet, csökkent például a tartós fogyasztási cikkek, így a gépkocsik súlya – írja keddi számában a Népszabadság. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) minden évben felülvizsgálja az inflációszámítás alapját képző fogyasztói kosarat.

MTI Gazdaság

Javított GDP prognózisán, de emelte inflációs előrejelzését az MNB

Javított idei GDP prognózisán a jegybank: a novemberben várt 0,6 százalékról 0,2 százalékra csökkentette az idei gazdasági visszaesés várható mértékét, míg a 2011-es növekedési kilátást változatlanul 3,4 százalékon tartotta – áll a Magyar Nemzeti Bank hétfőn kiadott új inflációs jelentésében.

MTI Gazdaság

Megoszlanak a londoni előrejelzések a magyar inflációról

Vegyes előrejelzéseket adtak a januári magyarországi inflációra londoni felzárkózó piaci elemzők, abban azonban teljes az egyetértés a Cityben, hogy az év közepétől meredeken lassul a drágulási ütem. A szintén pénteken nyilvánosságra kerülő tavalyi negyedik negyedévi GDP-adatoktól a recesszió enyhülését várják az elemzők.