szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai szuverén adósságszolgálati válság „ébresztőt fújt” a megfontolt, körültekintő fiskális politikának és az egyes tagállamokat sújtó költségvetési megszorítások miatt visszavetheti az euróövezet gazdasági növekedését is – mondta a szaúdi jegybank, a SAMA (Saudi Arabian Monetary Authority) kormányzója, Muhammad Al Jasser egy rijádi konferencián.

Muhammad Al Jasser, a szaúdi jegybank elnöke. Jobb vészjelzőrendszer kell
AP

„Egyes euróövezeti tagállamokban kibontakozó szuverén adósságszolgálati válság fel kell hogy rázza álmából a prudens fiskális politikát, hogy elkerülhetőek legyenek a súlyos szociális és pénzügyi terhekkel járó szükségintézkedések” – mutatott rá a jegybank kormányzója. „Előfordulhat, hogy már a pénzügyi megszorítások puszta mértéke is hatalmas politikai kockázatokat támaszt és ennek messzemenő következményei lehetnek az európai gazdasági növekedésre nézve.”

A jegybanki kormányzó véleménye szerint a világméretű pénzügyi krízis oka végső soron a pénzügyi szektor felügyeletének és szabályozásának lazaságában rejlik.

Komoly gondot jelent a „szabályozási arbitrázs”, az egyes pénzintézetek különböző nemzetközi pénzügyi központokba csalogatásáért a felügyeleti eszközök lazításával vívott verseny – mondta Muhammad Al Jasser, hozzátéve, hogy szükséges lenne bővíteni a „kockázati detektorok” körét.

„Mostanra teljesen világossá vált, hogy ennyire komplex pénzügyi rendszerben már nem lehet egyetlen mutatóra, például a kockázati súlyozású tőkemegfelelési mutatóra hagyatkozni a pénzügyi stabilitást veszélyeztető kockázatok jelzéséhez” – mutatott rá.

A kockázati detektorok körét úgynevezett makro-prudens eszközökkel (macro-prudential instrument, MPI) kell bővíteni – fejtette ki a szaúdi jegybank kormányzója. Ilyenek lehetnek a GDP-arányos hitelnövekedési mutató, hitelkockázati koncentráció, a bankrendszer összesített sajáttőke aránya, hitelfedezeti arány, dinamikus tartalékráta, szigorúbb tőkemegfelelési és likviditási követelmények.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Jelentés: az unió gazdasága gyenge lábakon kezd kimászni a gödörből

Lassan lábadozik az Európa Unió gazdasága: az idén a GDP az EU-ban és az euróövezetben is várhatóan 0,7 százalékkal nő, az infláció pedig 1,4 százalék lesz az egész unió, 1,1 százalék az euróövezet esetében – jósolja az a csütörtökön Brüsszelben közzétett jelentés, amely az EU hét legnagyobb nemzetgazdaságának kilátásait tekinti át.

MTI Gazdaság

A németek IMF-részvételt akarnak

Németország amellett van, hogy ha újabb euróövezeti országnak kellene pénzügyi mentőövet dobni, akkor a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szintén szálljon be a finanszírozásba, miként az Görögország esetében is történt – vált ismertté német kormányzati forrásból, az EU-országok pénzügyminisztereinek vasárnapi brüsszeli tanácskozása helyszínén.

MTI Gazdaság

Az eurózóna mentőövet dob Görögországnak

Az eurózóna tagjai elvi megállapodásra jutottak arról, hogy megsegítik Görögországot, amelynek jelentősre duzzadt államháztartási hiánya, és igen magas az államadóssága. A támogatás formája még nem dőlt el, de valószínűleg "bilaterális" alapon történik majd – közölte a német koalíciós kormány név nélkül idézett egyik vezető illetékese.

MTI Gazdaság

Rehn: nincs szükség Spanyolország megsegítésére

Nincs szükség arra, hogy az euróövezet Spanyolország megsegítésére is pénzügyi mechanizmust dolgozzon ki, miként azt Görögország megtámogatása érdekében tette – közölte szerdán Brüsszelben Olli Rehn pénzügyi EU-biztos.