szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amennyiben a kormány által 200 milliárd forintra tervezett pénzintézeti különadóból 20 milliárd forintnál több jutna a biztosítókra, akkor a szektor nagyobb része ezt nem viselné el károsodás nélkül – mondta Kisbenedek Péter a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) elnöke.

A múlt évben 6 biztosító 66 milliárd forintos nyeresége adta ki a szektor nyereségének a 90 százalékát, a maradék 25 biztosító között oszlott meg, így a különadó ez utóbbi csoportba sorolt biztosítókat veszteségbe döntené, és egy részük kivonulna a magyar piacról – vélte az elnök.

Kisbenedek Péter beszélt arról is, hogy a május elejétől napjainkig tartó viharkár miatt a biztosítók 30 milliárd forintot fizetnek ki, s ez az összeg beáramlik az újjáépítésbe. Az egyes pénzügyi ágazatokra jutó többlet terhet az államnak kell elosztania, az érdekképviseletek erre nem alkalmasak – mondta a Mabisz elnöke.

Az adó kivetése amúgy is az állam dolga. A szektoron belüli felosztást viszont a szakmai szervezetek végezhetik, a Mabisz elnöksége ezzel már foglalkozott, és a jövő héten rendkívüli közgyűlést is tartanak az ügyben – tette hozzá.

A felosztással kapcsolatosan – a kormánnyal folytatott konzultáció során – a biztosítók kifejtették, hogy a pénzügyi válságot nem ők okozták, az AIG-n kívül más biztosító konszolidációban nem részesült, így az államok többsége a bankoktól akarja visszaszerezni a beléjük invesztált pénzt. Emellett a bankok nyereségessége is magasabb, mint a biztosítóké.

A külön adó miatt veszteségessé váló biztosítók tulajdonosai pedig tőkeemelésre kényszerülnek, és amelyik ezt nem teszi meg, az inkább kivonul a magyar piacról, csökkentve a versenyt – hangsúlyozta a Mabisz elnöke.

Szabó Zoltán, a Mabisz lakásbizottságának az elnöke számolt be az viharkárokról. A magyar biztosítók május elejétől kedd estig 148 ezer bejelentést kaptak a lakásbiztosítások alapján, az összesített kár összege eléri a 30 milliárd forintot. Négy hét alatt a Balaton vízmennyiségének nyolcszorosát kitevő csapadék zúdult le, ebből egy tónyi jutott Borsod-Abaúj-Zemplén megyére. Az ipart és a mezőgazdaságot ért 5 ezer kár összege 4 milliárd forint, a gépjármű kár ezer alatti, és 324 millió forint értékű volt. A 4 milliós magyar lakásállomány 72 százaléka biztosított, ez az EU-ban ez az arány 85 százalék körüli – mondta Szabó Zoltán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Alulbiztosítottak a lakások idehaza

A lakásbiztosítások jelentős része nem nyújt kellő fedezetet az esetleges károkra, a lakások alulbiztosítottak. Az ágazat szakértői szerint ez még annál is nagyobb probléma, hogy a válság miatt a megelőző évtized folyamatos növekedése után az utóbbi másfél évben csökkent a lakásbiztosítások száma - írta keddi számában a Népszabadság.

MTI Gazdaság

Kgfb: Alkotmánybírósághoz fordulnak a biztosítók

Áprilistól a biztosítónak műszaki vizsgálatra kell küldenie a károsult járművet, amennyiben a tulajdonos nem kívánja azt megjavíttatni; a kgfb-törvény kiegészítése nemcsak nehezítést jelent, hanem jelentős anyagi terhet is róhat a balesetet szenvedett autósokra, ezért a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) az Alkotmánybírósághoz fordult, kérve a vitatott rendelkezés megsemmisítését.

MTI Gazdaság

PSZÁF: sokat spóroltak a biztosítót váltó autósok

Az elmúlt kampányidőszakban több mint másfél millió járműre kötöttek új kötelező gépjármű felelősségbiztosítási szerződést, ebből több mint egymillió esetben tényleges biztosítóváltás is történt, sokan 15 ezer forint feletti összeget tudtak megtakarítani az átszerződéssel – közölte a PSZÁF.

hvg.hu/MTI Gazdaság

Bankadó van másutt is, de jó lesz ez nekünk?

Orbán Viktor bejelentései közül a legjelentősebbnek a bankok nyakába akasztott 200 milliárdos különadó látszik. Egyre több az olyan vélemény, amely kétségbe vonja egy ekkora profitlecsapolás hasznát és megvalósíthatóságát. Pedig a bankok másutt is kénytelenek extra terheket felvállalni. Kétségek sem csak nálunk vannak.