szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány olyan üzletemberekért áldozza be a sokat hangoztatott nemzeti együttműködést, akiknek valójában "aprópénznek" számítana a bankadó rájuk eső része, ugyanis szinte kivétel nélkül Magyarország leggazdagabb elitjéhez tartoznak – írja a Hírszerző. A parlament jövő héten várhatóan elfogadja a banki különadót tartalmazó salátatörvényt és ennek részeként azt a módosító javaslatot, amely a Fidesz-közeli CIG-et, valamint a Wabard biztosítót felmenti a különadó megfizetése alól.

Rogán Antal nem Járai Zsigmondot és a CIG biztosítóba befektető Fidesz-közeli személyeket, hanem az új piaci szereplőket kívánta védeni azzal a javaslattal, amely a három éven belül alakult biztosítókat felmentette a banki különadó megfizetése alól, legalábbis a fideszes képviselő hétfői fejtegetései szerint. Minden bizonnyal ugyanennek a véletlen egybeesésnek tudható be az is, hogy a szintén kormánybarátnak mondható, Wáberer György tulajdonában álló Wabard biztosító szintén túl zsenge ahhoz, hogy különadót fizessen. Rogán Antal végül visszavonta a botrányt keltő javaslatot, de a számvevőszéki és költségvetési bizottság újra benyújtotta, a parlament pedig elfogadta, így már csak a jövő heti zárószavazás maradt hátra, hogy a bankadót tartalmazó salátatörvény részeként átmenjen a törvényhozáson.

A biztosítóknak tett gesztusban nem is az a legmeglepőbb, hogy a kormány nyíltan kivételez néhány céggel, hanem inkább az, hogy olyan üzletemberekért áldozta be a sokat hangoztatott nemzeti együttműködést, akiknek valójában "aprópénznek" számítana a bankadó rájuk eső része. A CIG biztosítónak összesen 390 millió forintot kellene fizetnie, ami részvényesei vagyonához képest jelentéktelen összeg, ugyanis közülük jópáran a leggazdagabb magyar elit tagjai. Ugyanez áll a Wabard biztosítóra is: a biztosító körülbelül 300 millió forintnyi különadó megfizetése alól mentesül, miközben fő tulajdonosa, Wáberer György a nyolcadik leggazdagabb magyar a Napi Gazdaság idei kiadványa szerint, becsült vagyona 49 milliárd forint.

További részletek a Hírszerzőn olvashatók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Matolcsy helyett Fellegi tárgyalhat a bankadóról

Orbán Viktor kormányfő Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter helyett Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési minisztert és Varga Mihályt szeretné "főtárgyalónak" a bankokkal folytatott egyeztetéseken a jövőben - írta a keddi Népszabadság.

MTI Gazdaság

Raiffeisen: nagy terher lesz a magyar bankadó

Nagy terhet jelent a tervezett magyar bankadó − idézte Herbert Stepicet, a Raiffeisen International (RI) nemzetközi bankcsoport vezérigazgatóját a Wirtschaftsblatt című osztrák üzleti napilap.

MTI Gazdaság

Bankadó: bővült a kedvezményezettek köre

Visszavonta Rogán Antal (Fidesz) a bankadóhoz benyújtott módosító indítványait, ám a Számvevőszéki és költségvetési bizottság újabb módosítókat nyújtott be, amelyek azonban a Rogán-javaslattal szemben már nem csak a biztosítók egy körét, hanem a Magyar Postát, a takarékszövetkezeteket és az árutőzsdei szolgáltatókat is kedvezőbb helyzetbe hoznák az eredeti javaslathoz képest.

MTI Gazdaság

Csányi: az OTP elbírja a bankadót és nem hárítja az ügyfelekre

Az OTP Bank nem örül a bankadónak, de a hitelintézet jövedelmezősége elbírja a különadót, és a hitelezési aktivitását sem kell visszafognia a következő években emiatt - mondta Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartott csütörtöki sajtótájékoztatón. Az MSZP szerint semmi garancia nincs arra, hogy a bankok ne az ügyfelekre hárítsák a bankadó költségét.

MTI / hvg.hu Gazdaság

Bankadó: Rogán visszakozik, de Járai cége és a posta így is jól járhat

Rogán Antal visszavonja azt a javaslatát, amely megmentené a bankadótól a 2007 júniusa után indult biztosítókat, köztük a Járai Zsigmond nevével fémjelzett CIG Pannóniát – tudta meg az Index hírportál. A kormány ugyanakkor a költségvetési bizottságon keresztül beadott egy lényegében ugyanezt a célt szolgáló újabb módosító javaslatot. A Magyar Posta pedig a nyugdíjkifizetések biztonsága érdekében mentesülhet a közvetített pénzügyi szolgáltatások utáni adófizetéstől.