Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A parlamenti vitánál jóval nehezebb próba vár a kormány bankadótervére és az egyéb adójavaslatokra a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió delegációjával a napokban folyó tárgyalásokon. A nemzetközi szervezeteknek ugyanis – a kiszivárgott információk alapján – nem tetszik a bankadó eltúlzottnak tartott mértéke, a mentességek köre, ahogy az az elképzelés sem, hogy a rossz jelzáloghiteleket megvásárolná az állam. Utóbbi nélkül viszont a bankok rosszabbul járnának, mint eddig gondolták.
Bár az IMF a tárgyalások végéig nem nyilatkozik, és a kormány sem közölt részleteket, a kiszivárgott információk alapján a nemzetközi szervezet az ország méretéhez képest eltúlzottnak tartja a bankadó mértékét. A tárgyalásokon részt vevő Varga Mihály ugyanakkor a napokban úgy nyilatkozott, hogy azzal az IMF is tisztában van, hogy a 200 milliárdnak az idén be kell folynia ahhoz, hogy tartható legyen a hiánycél. Innen nézve viszont megdöbbentette az IMF képviselőit, hogy a kormány egy módosító javaslattal több – Fidesz-közeli üzletemberhez köthető – biztosítónak mentességet adott a bankadó alól.
Szakértők ugyanakkor nagy esélyt adnak annak, hogy a versenysemlegességet megkérdőjelező kivételek szemet szúrnak Brüsszelnek is, s tiltott állami támogatás miatt eljárás indulhat Magyarország ellen, s akár el is tilthatják hazánkat a mentességek alkalmazásától. Előzetes szakmai egyeztetés híján a minisztériumi apparátus utólag próbál meg gőzerővel elfogadható magyarázatot találni a kivételezésre.
A HVG.hu információi szerint az IMF-EU-küldöttségnek a nemzeti eszközkezelő ötlete sem tetszik, vagyis az, hogy az állam kivásárolja a rossz devizahiteleket, s ezzel visszaossza a beszedett bankadó egy részét. Szerintük ez csak ott indokolt, ahol bankcsődökkel fenyeget a bebukott adóssághalom, a magyar devizahitelesek szociális problémáit viszont kezelje máshogy a kormány. Ez új felállást jelentene a bankadó ellen eddig visszafogottan tiltakozó bankok számára, akik eddig abban reménykedtek, hogy a rossz adósságoktól való megszabadulással legalább kereshetnek valamennyit.
A bankoknak ebben a fázisban már nem osztott lapot a kormány, hiszen jelenleg – hivatalosan – nem tárgyal a Magyar Bankszövetséggel, mivel a legalapvetőbb kérdésben, a bankadó mértékében és hatásaiban nem sikerült megállapodniuk a korábbi tárgyalásokon. Az egyeztetéseknek bő egy hete szakadt végük, miután több nagy külföldi bank levélben kérte az IMF segítségét, érdekvédelmi szervezetük pedig a tárgyalások elhalasztását kérte, amíg az IMF-EU-delegáció állást nem foglal a témában.
Mindezt Matolcsy György a „tárgyalóasztaltól való felállásként” értelmezte, és a múlt pénteken bejelentette, hogy a kormány saját hatáskörében dönt a témáról, majd még aznap be is nyújtotta az erről szóló törvényjavaslatot a parlamentnek. A nemzetgazdasági miniszter tárgyalási technikájával Orbán Viktor sem lehetett nagyon elégedett, mivel kedden bejelentette, hogy a jövőben Matolcsy György helyett Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter és Varga Mihály tárgyal majd a bankokkal.
A Bankszövetség még nem adta fel, hogy meggyőzze a kományt: a bankadó jelenlegi mértékének súlyos gazdasági következményei lesznek. Számításaik szerint a bankokra eső 120 milliárdos bankadó miatt a bankok tőkereje akár jelentősen – egyes számítások szerint 4-5 százalékponttal is – gyengülhet, ami forrásszerzési képességüket – ezen keresztül a hitelnyújtási képességüket is – rontja, így a lakosság és a kkv-szektor is nehezebben jut majd hitelhez, ami visszaüthet a gazdasági növekedésre is – hangsúlyozta Nyers Rezső, a Bankszövetség főtitkára.
Erdei Tamás, a szövetség elnöke a napokban az ATV-nek azt mondta, hogy a bankszektorban az eddigi elvonást is beleértve 40-50 milliárd forint volna különösebb veszélyek nélkül kigazdálkodható, ebben az esetben a magyar bankadó mértéke nem lógna ki a sorból Európában. Azt is felvetette: igazságtalan, hogy a különadó csak a pénzügyi szektorra vonatkozik, ugyanis más ágazatok is vannak, amelyeknek az átlagosnál magasabb a nyereségük.
Nem csak a bankok aggódnak. Az MNB monetáris tanácsa is tart attól, hogy a kormány által tervezett mértékű különadó csökkentheti a hazai bankrendszer tőkevonzó és hitelezési képességét, s ezzel rövid és hosszabb távon számottevő növekedési veszteséget okozhat. Az adó révén megvalósuló jövedelemelvonás gyengítheti a hazai bankszektor külső forrásgyűjtési képességét, és ezen keresztül a magyar gazdaság stabilitását – figyelmeztetett a testület. Hasonló aggályokat fogalmazott meg Ewald Nowotny, az Európai Központi Bank igazgatósági tagja is, aki szerint a GDP-hez viszonyítva a tervezett bankadó aránytalanul magas. Szerinte egy ekkora adó nyilvánvalóan megnöveli a hitelfelvétel költségeit, és így végső soron hátráltatja a gazdasági növekedést.
A bankadó sorsa nem közömbös téma az ügyfelek számára sem. Bár Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója nemrég azt ígérte, hogy bankja nem fogja az ügyfelekre hárítani a különadót és a hitelezési aktivitást sem fogja majd vissza, a Költségvetési Tanács erről másképp vélekedik. A költségvetés készítésének folyamatát felügyelő független testület becslése szerint a bankadóból mintegy 80 milliárd forintot várhatóan meglévő ügyfélkörükre hárítanak át a pénzintézetek. A testület azt is valószínűsíti, hogy a lakossággal szembeni erős banki alkupozíció miatt az áthárított különadó legnagyobb része, mintegy 50 milliárd forint a lakosságot fogja terhelni.
A vasárnapig, de legkésőbb az EU-IMF-delegáció keddi hazautazásáig eldőlő kérdés az, hogy az Orbán-kormány enged-e bankadóterveiből, s ha igen, akkor mit áldoz be cserébe a másik 28 pontból. Egy biztos, ha nem sikerül dűlőre jutniuk a feleknek, gyengülhet a forint árfolyama, emelkedhet az állampapírok hozama, vagyis drágulhat az állam működésének finanszírozása, az újabb presztízsveszteségről már nem is beszélve.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.