szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kész arra, hogy bármikor felújítsa a tárgyalásokat Magyarországgal - közölte a washingtoni székhelyű pénzintézet szóvivője csütörtökön.

"Továbbra is kapcsolatban vagyunk a magyar hatóságokkal és készek vagyunk arra, hogy felújítsuk a speciális tárgyalásokat és visszamenjünk (Magyarországra) bármikor" - mondta Caroline Atkinson. Amerikai sajtójelentés szerint az IMF és az EU küldöttsége vasárnap azért szakította meg a hitel-felülvizsgálati tárgyalásokat Magyarországgal, mert a kormány nem volt hajlandó feladni a nagy mértékű bankadó bevezetésének tervét. Az IMF szerint a bankadó szűkítené a hitelek körét és kedvezőtlenül hatna a növekedésre.

Arra a kérdésre, hogy a magyar szervek tájékoztatták-e az IMF-t arról, hogy nem kívánnak újabb hitelprogramért folyamodni, Atkinson úgy felelt: "Készek vagyunk az egyeztetések folytatására". A The Wall Street Journal korábbi elemzése szerint a nemzetközi hitelezők és Magyarország közötti hitel-felülvizsgálati egyeztetések megszakadása azzal a kockázattal jár, hogy a hosszú távú befektetők túl bizonytalannak ítélik a magyar pénzügyi helyzetet a sokoldalú nemzetközi támogatás hiányában és megkezdhetik a kivonulást az országból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

IMF: halvány esélye van Magyarországnak

Magyarországnak van még halvány esélye arra, hogy megállapodásra jusson a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és hozzáférhessen a készenléti hitelkeretből még le nem hívott maradványhoz, ám ehhez a kormánynak radikálisan meg kell változtatnia a pénzügyi reformot és a jegybank függetlenségét illető felfogását - jelentette ki a Dow Jones hírügynökségnek adott interjúban Iryna Ivaschenko, az IMF budapesti képviseletének vezetője.

Papp László Tamás Vélemény

Kormány kontra IMF: ki nevet a végén?

„Ebben a vitában az IMF és a magyar kormány akarata sem érvényesül majd tisztán, de meg fogunk egymással egyezni” – tett kompromisszumgesztust minapi nyilatkozatában Kósa Lajos. Hogy ez valódi megegyezési szándék-e, tehát végét jelenti a belpolitika után nemzetközi dimenzióba is kiterjesztett konfrontatív, diktátumokon nyugvó erőpolitikának, hamarosan kiderül. Mindenesetre a Fidesz politikusainak is érdemes önmaguk előtt tisztázni: a két fél közül ki van jobban rászorulva a dolog nyélbe ütésére? S ki veszít nagyobbat (egyáltalán ki veszít lényegesen?), ha mégse születik egyezség?