szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A közép-kelet-európai régióban 144 milliárd euró beruházásra van szükség a következő tíz évben a kis hatásfokú erőművek lecseréléséhez és az életszínvonal emelkedéséből fakadó növekvő áramfogyasztás kielégítéséhez - összegezi a KPMG legfrissebb tanulmánya.

A "Kelet-Közép-Európa árampiacának fejlődési lehetőségei" címet viselő dokumentumban az áramfelhasználás 25 százalékos növekedésre számítanak a tanulmány készítői. A gazdasági válság hatására jelentősen visszaesett ugyan az áramfogyasztás, de a kereslet várható emelkedése miatt a jelenleg meglévő 120 gigawatt kapacitást 21-42 gigawattal növelni kellene. Egyúttal 54 gigawatt teljesítményű elavult erőművet kellene lecserélni.

Kiss Péter, a KPMG energetikai és közüzemi tanácsadási szektorának globális és közép-európai vezetője úgy véli, hogy a térség áramfelhasználása jelentős növekedés előtt áll, hiszen az egy főre eső villamosenergia-fogyasztás mindössze 57 százaléka a nyugat-európai értéknek.

Mivel a térség országaiban korlátozott összetételű és mennyiségű tüzelőanyag áll rendelkezésre, ezért az atomerőművek bővítése illetve építése minden bizonnyal előtérbe kerül - olvasható a tanulmányban. Magyarország, Csehország, Litvánia, Bulgária, Szlovákia és Románia már döntött a nukleáris kapacitás bővítéséről. A térségben 14 új reaktor telepítésének előkészületei folynak, amelyek összes kapacitása 21,5 gigawatt, amely a jelenlegi kapacitás megduplázását jelentené.

A tanulmány készítői szerint ugyanakkor az európai uniós direktívák, a társadalmi és környezeti elvárások miatt a térségben valószínűleg jelentős mértékben nő a megújuló energiaforrások szerepe az áramtermelésben. A hatékony és minimális költségű energetikai fejlesztések érdekében átlátható szabályozás és hosszú távú tervezhetőség szükséges - hívják fel a figyelmet a tanulmány készítői.

A KMPG szakértői arra is rávilágítanak, hogy a kormányok és az iparági stratégák egyre összetettebb nehézségekkel szembesülnek. Ezek közül kiemelkedik az ellátás biztonságának kérdése, az egyre magasabb környezeti normáknak való megfelelés, az áram árát érintő kérdések, és a projektek hosszú távú finanszírozhatóságának megoldása a jelenlegi bizonytalan gazdasági környezetben. Ságodi Attila, a KPMG energetika és közüzemi tanácsadó csoportjának partnere szerint a kormányoknak hosszú távra szóló, integrált stratégia alapján kell cselekedniük, mert csak így remélhető, hogy a költséghatékony gazdasági megoldások haszna társadalmi szinten is megjelenik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

KPMG: vége a legmagasabb szja-kulcsok csökkentésének

A jelek szerint véget ér a legmagasabb személyi jövedelemadó kulcsok elmúlt hét évben tapasztalt globális csökkenése, mivel egyre több kormány számít biztos költségvetési bevételre a legtehetősebbek adóterhének növelésétől a válság közepette - olvasható a KPMG nemzetközi tanácsadó cég hétfői közleményében.

hvg.hu Gazdaság

KPMG-vezető: megúsztuk a gazdasági kőkorszakot

Az idén várhatóan tovább romlik a magyar bankrendszer portfoliója, az év közepén érheti el mélypontját. A banki jövedelmezőség fokozatosan javulni fog, de a korábbi aranykor már nem tér vissza – mondta Simonyi Tamás, a KPMG közép-kelet európai pénzintézeti tranzakciókért felelős vezetője.

MTI Gazdaság

KPMG: a világon a legmagasabb jövedelemadó kulcs átlaga 28,8 százalék

A legfelsőbb személyi jövedelemadó kulcsok a világban 2003-2008 között átlagosan 2,5 százalékkal 28,8 százalékra csökkentek, mivel a kormányok igyekeznek megtalálni az egyensúlyt bevételszükségleteik és a munkaerő fokozottabb globális mobilitásának hatása között – áll a KPMG kedden kiadott nemzetközi tanulmányában.

MTI Vállalkozás

KPMG: kevesebb cégfelvásárlás és fúzió

A fúziók és vállalatfelvásárlások összértékének és számának a csökkenését jósolja 2008 második félévére világszerte a KPMG által kiadott Global Predictor. Simonyi Tamás, a KPMG tranzakciókért felelős vezetője a közép-kelet-európai régióban is az akvizíciós tevékenység csökkenésére számít.