szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar gazdaság kilábalási folyamata rövid távon továbbra is törékenynek tűnik, a növekedés fő hajtóereje továbbra is az export, a hiánypálya megvalósításához szigorúbb költségvetés szükséges, mivel a büdzsé bevételei elsősorban – a lassan emelkedő − belföldi jövedelmekhez és fogyasztáshoz kötődnek − áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán kiadott inflációs jelentésében.

A korábban várt 4,9 százalék helyett az infláció idén átlagosan 4,7 százalék lesz, jövőre azonban 3,5 százalék várható a májusi előrejelzésben közölt 3,0 százalékkal szemben. 2012-re 3,4 százalékra emelte inflációs prognózisát a jegybank a korábbi 2,9 százalékról. A májusban jelzettnél magasabb inflációt a gazdaságot az elmúlt negyedévekben érő újabb költségsokkokból, így az olajárak, és az élelmiszerárak emelkedéséből, valamint a gyengébb forintárfolyamból vezeti le az MNB.

A jelentésben az MNB 2010-re 277,6 forintos, 2011-2012-re 283,8 forintos euró árfolyammal számolt (az utóbbi adat a júliusi átlagárfolyamnak felel meg) szemben a májusi előrejelzéssel, amelyben 2010-re 266,2 forintos, 2011-2012-re 265,4 forintos euróárfolyam szerepelt.

Az MNB 2010. évi GDP-prognózisa változatlanul 0,9 százalék, a jövő évit 2,8 százalékra csökkentette a májusi 3,2 százalékról, a 2012. évit ugyanakkor 3,9 százalékra módosította a korábbi 3,8 százalékról. A jelentés szerint a gazdasági kilábalás rövid távon továbbra is törékeny, tartós fellendülés csak az iparban látható, a gazdaság hajtóerejét a külső kereslet nyomán fellendülő export adhatja. Erre az évre 11,6 százalékos exportnövekedést vár az MNB, szemben a májusban közölt 8,8 százalékkal. Jövőre a kivitel 7,5 százalékkal emelkedhet; a májusi adat még 8,1 százalék volt.

A GDP arányában a folyó fizetési mérleg hiánya idén 0,6 százalék, jövőre 0,9 százalék lesz, azaz marad az egyensúly közeli állapot. Az MNB erre az évre 4,3 százalékos GDP arányos államháztartási hiányt prognosztizál az új inflációs jelentésben (májusban 4,3-4,5 százalékot jelzett), jövőre 4,1 százalékra (3,9 százalék), 2012-ben 3,7 százalékra (2,9 százalék) csökkenhet a deficit. A konvergenciaprogram 3,8 százalékos hiányt rögzít 2010-re.

Ugyanakkor a jelentés megállapítja: a részletek hiányában a költségvetési hiánypálya nem ítélhető meg pontosan. A konvergenciaprogramban megjelölt hiánycélok megvalósításához − ami jövőre 2,8 százalékos deficitet ír elő − a jegybank feltételezéseinél szigorúbb költségvetés szükséges. Ennek oka, hogy  a költségvetési bevételek elsősorban a belföldi jövedelmekhez és fogyasztáshoz kötődnek, amelyek a gazdaságban zajló átalakulási folyamat miatt lassabban emelkednek, mint a gazdaság egésze.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

MNB: tovább nőtt a forint alapú jelzáloghitelek súlya

Az idén júniusban tovább nőttek a háztartások által felvett forint alapú lakás- és szabad felhasználású jelzáloghitelek új szerződéses összértékei, míg a deviza jelzáloghitelek új szerződéses mértéke a lakáshitelek esetén enyhén nőtt, a szabad felhasználású jelzáloghitelek esetében pedig stagnált - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken.

MTI Gazdaság

MNB: 500 milliárd hitelt késve fizet a lakosság

A 90 napon túl nem teljesítő hitelállomány 1 200-1 300 milliárd forintra rúg, ebből a közel 100 ezer háztartásra megközelítően 500 milliárd jut − mondta a csütörtöki tájékoztatón Tabák Péter, a Magyar Nemzeti Bank szakigazgatója, ismertetve az MNB legújabb hitelezési felmérését.

MTI Hazai gazdaság

Júliusban csökkent az MNB nemzetközi tartaléka

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemzetközi tartaléka július végén 34,847 milliárd euróra csökkent, június végéhez képest 327 millió euróval mérséklődött - közölte pénteken az előzetes adatot honlapján a jegybank.

MTI Gazdaság

MNB: kamatemelést hozhat a kockázati felárak emelkedése

A jegybank monetáris tanácsa úgy véli: amennyiben az államadósság kockázati felárainak tartós megemelkedése a monetáris kondíciók szigorítását indokolja, az irányadó kamat emelése is szükségessé válhat − derül ki a testület július 19-i, kamatdöntő ülésének szerdán megjelent jegyzőkönyvéből.